As dori parerea voastra....

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • maryus_001
    Incepator
    • 31.iul.2006
    • 4

    As dori parerea voastra....

    Am mai postat asta si in sectounea termoizolare dar nu am primit inca un raspuns asa ca o sa incerc si aici.Asadar:
    Ma gandesc sa-mi construiesc o casa cu doua nivele de aproimativ 10m pe 10 si ma hotarasem in privinta unei solutii calupi+izolatie exteioara din polistiren a carui grosime nu o haotarasem inca intrucat nu stiu de cat ar fi nevoie pentru un perete din calupi(asupra izolatiei interioare nu m-am hotarat intrucat nu stiu daca este nevoie , sau cat de mult este nevoie).
    Insa mi s-au spus tot felul de lucruri in privinta calupilor(de la persoane care detin astfel de constructii din calupi) cum af fi ca tin umezeala in interiorul zidurilor , si desigur in privinta eficientei termice.
    As dori o lamurire in privinta celor spuse mai sus si in privinta rezistentei fizice si in timp a zidurilor de calupi, toate acestea daca se poate in comparatie cu alte solutii cum ar fi caramida si BCA-ul.
    M-ar interesa si o comparatie a pretului pe metru patrat de zid(sau exprimat in orice alt mod dar nu pe bucata deoarece nu cunosc dimensiunile exacte ale acestora) in cazul celor 3 solutii(doar preul achizitiei calupilor caramidei sau BCA-ului fara alte materiale sau mana de lucru) si de asemenea parerea voastra despre care ar fi cea mai convenabila solutie de material de zidie zidire+izolare(si in fiecare caz de care trebuie sa fie aceasta).
    Va multumesc!
  • Ghitaoprea
    Membru
    • 24.mai.2006
    • 132

    #2
    Iertati-mi ignoranta dar ce sunt acei calupi ?

    Comentariu

    • maryus_001
      Incepator
      • 31.iul.2006
      • 4

      #3
      Sorry... am omis sa precizez la ce fel de calupi ma refer.
      Calupii sunt din beton(normal si nu celular sau de alt fel) cu 3 spatii goale(probabil pentru a fi mai usori si/sau mai ieftini) ce pleaca de la una dintre suprafete si intra in interiorul calupului aproximativ 75% din grosimea acestuia.
      De obicei se fac la dimensiunile de aproximativ 30 cm L 20 l si 20 h(dar pot fi si de alte dimensiuni).
      Pot sa ii fac chiar eu(intrucat am mai facut pentru alte constructii si am tat ce imi trebuie pentru a-i face) sau pot sa ii cumpar deoarece nu stiu dc ar iesi cu mult ,mai ieftin facuti de mine in conditiile in care un astfel de calup costa 11000 lei bucata... deci un metru patrat de perete af fi cam 275000 lei.
      Ma hotarasem in privinta lor pentru ca am inteles ca ar avea o rezistenta la compresie mai mare decat al celorlalte materiale.
      Deci parerea voastra este.....?

      Comentariu

      • klaus
        Membru Marcant
        • 24.iun.2005
        • 959

        #4
        calupii astia nu or fi de fapt mai cunoscutii "boltzari"?
        Viata e complexa si are multe aspecte...

        Comentariu

        • maryus_001
          Incepator
          • 31.iul.2006
          • 4

          #5
          Sincer habar n-am cu ce nume mai sunt cunoscuti calupii astia de care zic eu.Am mai auzit de botzari da nu am stiut niciodata ce inseamna.

          Comentariu

          • maryus_001
            Incepator
            • 31.iul.2006
            • 4

            #6
            Da... am cautat pe google si la boltzari ma refeream.
            Multumesc pentru lamurire!

            Comentariu

            • KATALIN
              Membru Marcant
              • 25.ian.2006
              • 401

              #7
              boltarii sunt foarte portanti dar au probleme cu transferul termic.
              betonul este cel mai tare dar vara e cald si iarna rece.
              caramida eficienta e portanta si termoizolatoare dar e greoaie de pus in opera.
              b.c.u.e usor de pus in opera dar tine umezeala si igrasie.
              b.c.a. e usor de pus in opera,termoizolant dar nu e portant.
              blocurile ceramice sunt la fel ca b.c.a.doar ca se recomanda in zone cu umiditate ridicata.
              KATA

              Comentariu

              Procesare...