Demolare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ndaniel
    Incepator
    • 10.aug.2006
    • 2

    Demolare

    As vrea sa stiu cum se calculeaza devizul de lucrare pentru demolarea unui cos cu urmatoarele dimensiuni: inaltime 10m, lungime 5m, latime 3. Mentionez ca este din caramida si structura de beton (stalpi si centuri) iar golul reprezinta 45% din volum.

    Meseriasii care vor sa-l darame sustin ca nu se scade volumul golului din volumul total.
  • catalin anghel
    Incepator
    • 02.aug.2006
    • 19

    #2
    Nu se scade volumul golului cosului. Acelasi lucru l-am patit si eu si am fost foarte nedumerit dar asa e(multi mi-au spus)

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13008

      #3
      Nu stiu cum este obisnuinta praktika in acest domeniu dar nu cred ca este normal sa nu ti cont de golul respectiv.

      Dupa mine, normal ar trebui sa fie : demolare constructie X tone sau X mc beton armat - zidarie.

      In domeniul industrial existau niste Indicatoare de deviz dupa care se calculau consumurile de manopera, materiale, utilaje si transport sunt curios cum scrie in acestea si incerc maine sa ma informez.

      Ma gandesc ca dupa demolare, trebuie si transportate ramasitele cosului si intreb: cat se transporta? Cantitatea efectiva demolata sau cantitatea totala ca si cum cosul ar fi un bloc compact beton-caramida, fara gol inteior?
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • ndaniel
        Incepator
        • 10.aug.2006
        • 2

        #4
        demolare continuare

        Cred ca exista un normativ in constructii pentru asa ceva dar nu am de unde sa-l iau. Va rog sa ma ajutati.

        De asemeni as vrea sa stiu care este tariful pentru demalari (manapera/mc).

        Cosul pe care il demolez este de la o centrala termica dezafectata de cartier.


        multumes petru raspunsurile de pana acum.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13008

          #5
          Am revenit cu cateva amanunte. sper sa te ajute.
          Documentul de care vorbeam este: INDICATOR DE NORME DE DEVIZ PENTRU LUCRARILE DE REPARATII LA CONSTRUCTIILE CIVILE SI INDUSTRIALE RpC - 1981, volumul III reeditat 1998.

          Capitolul RpC T - Demolari.

          In acest capitol se vorbeste de demolarea constructiilor iar inmajoritatea cazurilor unitatea de masura este metrul cub.

          Cred ca marea majoritate a meseriasilor au asimilat acest tip de lucrare cu una prezentata la un subcapitol denumit "Demontarea sobelor dinzidarie de caramida" unde unitatea de masura este MC pentru volumul cuprins pe conturul exterior al sobelor fara a se scadea golurile pentru fumuri, focar, cenusar, cuptor sau cazan.

          Poate o asimilare mai normala este cea cu demolarea zidurilor/fundatiilor de caramida si beton care se gaseste tot in capitolul de demolari din acel indicator.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          Procesare...