Case lemn/sandwich VS clasice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • fnarcis
    Incepator
    • 25.aug.2006
    • 2

    Case lemn/sandwich VS clasice

    Ati studiat avantajele/dezavantajele construiri unei case pe structura de lemn comparativ cu constructiile clasice.
    Daca date puteti sa imi ziceti si mie concluziile (eventual un site unde s-a facut deja un astfel de studiu sau daca este deja un topic pe tema asta mi-e suficient).
    Ce tehnologii sunt mai recomadate pentru constuirea unei case de lemn?
  • flo8200
    Membru
    • 01.nov.2005
    • 253

    #2
    Eu imi voi construi o casa de vacanta pe structura metalica si OSB. Avantaje ar fi pretul scazut (300 EUR/mp), timpul redus de finalizare si izolatia foarte buna. Pretul include tot, ramane sa vin doar cu mobila. S-ar putea sa fie nevoie sa cumpar si centrala termica. Nu am intrebat inca pentru ca nu m-a interesat, casa fiind pe litoral.

    Comentariu

    • Lucky
      Incepator
      • 30.aug.2006
      • 13

      #3
      Si pe mine m-ar interesa acest subiect mai ales ca am vazut niste anunturi,cu 20000Eu ti-o da la cheie.
      Dai un ban si stii ca nu-l mai ai

      Comentariu

      • danhome_52
        Membru Marcant
        • 26.dec.2005
        • 751

        #4
        Salut!
        Structura din lemn a caselor cred ca se afla in situatia in care se afla gips-cartonul cu multi ani in urma!
        Am "importat" ideea,fara a fi interesati de calitatea materialului folosit,de accesorii,de tehnicile de montaj si de calificarea executantilor.
        Perioada de tatonari e totusi depasita,fiind firme care executa corect lucrarile si au adaptat sistemele constructive la materialele si cerintele locale.
        Ce conteaza,este ca nu avem case pe structura de lemn care sa le judecam calitativ dupa 40-50 ani.Cele clasice au trecut proba timpului.
        Oricum,sunt multe avantaje de care trebuie sa tinem cont.

        Comentariu

        Procesare...