fundatia unei case parter cu pod inalt mansardabil

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • caruntul
    Incepator
    • 25.aug.2006
    • 3

    fundatia unei case parter cu pod inalt mansardabil

    Buna ziua. Ma confrunt cu urmatoarea problema. Am inceput construirea unei case cu o firma. A sapat fundatia si in loc de ceea ce convenisem in contract, adica sa toarne in sapatura beton b 100 de statie, fara sa ma consulte a inceput sa toarte beton facut la fata locului cu betoniera electrica. Deja a umplut o latura a fundatiei. Constructorul afirma ca betonul facut de el este mai bun decat cel de statie si sa nu imi fac probleme de calitate. Sigur devizul se va schimba in favoarea mea (cost pe m3 de beton si transport). Teama mea este ca nu este acelasi beton pe care l-am vrut. Ce parere aveti? Faptul ca este facut pe bucati si nu turnat odata cu cifa afecteaza calitatea betonului. Nu vreau sa ma trezesc peste un timp ca se roade fundatia la baza din cauza umezelii. Poate cineva sa-mi spuna cum este bine? Va rog.
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3524

    #2
    Re: fundatia unei case parter cu pod inalt mansardabil

    nu exista un diriginte de santier? stiu ca este necesara existenta unuia....

    Comentariu

    • caruntul
      Incepator
      • 25.aug.2006
      • 3

      #3
      Nu am angajat inca unul. Firma mi-a fost recomandata de un vecin si am avut incredere ca este serioasa. Important este daca executarea betonului local afecteaza sau nu fundatia?

      Comentariu

      • briobit
        Membru
        • 01.iun.2006
        • 208

        #4
        eu stiam ca se pun fiarele (armatura si se toarna toata odata) acum poate ma insel.... credeti ca nimereste compozitia la fel ca prima? in locurile unde se imbina acestea cred ca e posibil sa apara fisuri... asta e parerea mea
        Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

        Comentariu

        • mariusp
          Incepator
          • 13.feb.2006
          • 18

          #5
          compozitia la b100 e aceeasi si pe Pamanit si pe Marte! asadar daca au respectat compozitia nu exista risc. Parerea mea! Oricum cifa nu umple din prima miscare fundatia deci oricum exista timpi de relax intre masele de beton turnate. Acum ramane de vazut daca cimentul a fost pus acolo sau a facut picioare si daca mesterii stiu ce e ala b100. Intr-adevar trebuiea pusa armatura de fier, sper ca nu au trecut si peste asta!
          Cu respect,
          Marius

          Comentariu

          • briobit
            Membru
            • 01.iun.2006
            • 208

            #6
            la proportiile pe care le fac mesterii la fata locului ma refer adica mai dau pe dreapta 2 saci de ciment ca nu se vede si mai bagam nisip pietris....
            Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

            Comentariu

            • KATALIN
              Membru Marcant
              • 25.ian.2006
              • 401

              #7
              pentru fundatie daca au respectat reteta si au intrerupt turnarea in "panta"adica inclinat nu e nici o problema.daca din tot cimentul alocat turnarii au "dat deoparte"2 saci nu e nici o problema.
              problema apare daca dau "deoparte"mai mult de 2 saci din cele "x"tone alocate retetei.
              daca betonul b100 este albicios dupa turnare sau gri e bine.
              daca va-ti pierdut increderea in constructor obligati-l sa va cheme la turnari!
              daca la malaxor se introduc cantitatile cu aceeasi lopata e OK.sau cu ladita calibrata desi nu cred ca lucreaza cineva cu asa ceva.
              KATA

              Comentariu

              • caruntul
                Incepator
                • 25.aug.2006
                • 3

                #8
                fundatie casa parter cu pod inalt mansardabil

                Va multumesc pentru raspunsuri. Pentru linistea mea am luat, inopinat, mostre de beton turnat si din sarja gata pregatita pentru turnare pe care le voi duce la "INCERC". In paralel, constructorul si-a facut un rastel cu compartimente de 10x10x10 cu probe luate dupa toate axele pentru care va obtine certificat de calitate. D-le KATALIN, betonul are o culoare gri spre albicios si din cele spuse de vecini antreprenorul general a adus pana acum 6 basculante cu pietris "margaritar" si patru cu nisip. Inca nu stiu cati saci cu beton a bagat. Proiectantul mi-a spus ca daca pune 5 saci la m3 este ok. De asemenea, d-le KATALIN, intreruperea turnarii betonului s-a facut in "panta". Sper sa fie bine.

                Comentariu

                Procesare...