Din experienta proprie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • valeryaurora
    Incepator
    • 15.sep.2006
    • 3

    Din experienta proprie

    Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea chestiune :

    Am gasit un anunt particular de vanzare apartament intr-un ziar local . Am fost sa-l vad dar am incercat sa mai gasesc si altceva . La o agentie imobiliara aparea un anunt extrem de tentane d.p.d.v. pret - calitate asa ca am mers la o vizionare . La intalnirea cu agenta imobiliara am fost pusa sa semnez un " Contract de vizionare " , printre ale carui clauze era si cea referitoare la interzicerea achizitiei unui apartament propus de ei , fara implicarea lor ( materiala fireste ) . Am mers apoi la apartament si am constatat cu stupoare ca era acelasi cu cel vazut de mine cu doua zile in urma . Cum ar trebui sa procedez acum ca m-am hotarat sa-l achizitionez . Tranzactie directa sau prin agentie ? Ce daune pot aparea daca agentia foloseste acel contract impotriva mea ?
    VA ROG MULT DE TOT AJUTATI-MA CU UN SFAT !!!! Daca nu duc avansul repede , il pierd si zau , nu e de pierdut !
  • faraonu
    Membru
    • 23.oct.2005
    • 208

    #2
    daca esti casatorit pune-ti nevasta sa-l cumpere.
    oricum, documentul ala poti sa il declari nul, sa negi implicarea si sa spui ca nu a fost intocmit la un notar, avand o valoare nula.

    oricum tu personal ai facut vizionarea anterior semnarii, asadar agentia nu ti-a prezentat nimic nou oricum

    Comentariu

    • Seni
      Living Legend
      • 05.mar.2006
      • 3481

      #3
      la o intelegere cu proprietarul, nu are de unde sa stie firma cine a achizitionat apartamentul...

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Asa ceva se cheama ghinion cu carul . Nu mai aveti ce face, dupa parerea mea, deoarece ati semnat un contract de vizionare. Riscati sa fiti data in judecata de catre agentia imobiliara, daca achizitionati apartamentul direct de la proprietar. Totusi poate sa existe vre-o solutie.
        Cu stima.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Stai linistit, cumpara apartamentul si gata.

          Te duci frumos cu proprietarul la notar, faceti actele si sa-l stapanesti sanatos.

          La o adica, proprietarul poate spune agentiei ca nu il mai vinde si scapati amandoi de comision.


          P.S. Dupa ce il cumperi te asteptam sa-ti dam o mana de ajutor la renovare (cu sfaturi, pareri etc. )
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Seni
            Living Legend
            • 05.mar.2006
            • 3481

            #6
            viorel, cu ocazia asta vii in ploiesti, dai o mana de ajutor .... faptic!!!

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2348

              #7
              valeryaurora iti scriu din experienta unui prieten.
              Anul acesta in martie a cumparat un apartament. La agentia imobiliara a fost numai el care a semnat un contract conform caruia plateste un comision de 40mil. daca-l cumpara. Ulterior a discutat cu proprietarul si acesta nu dorea sa faca vanzarea prin agentie, asa ca a evitat sa anunte agentia de efectuarea tranzactiei.
              A fost la notar si acesta a fost transant spunand ca daca a semnat respectivul contract nu are ce face deoarece agentiile imobiliare au contracte cu un avocat care se ocupa de aceste probleme, si cunoaste cazuri in care agentia a castigat procesul. Singura modalitate de evitare este trecerea sotiei/sotului pe contractul de vanzare-cumparare, sau a unui parinte. Deasemenea, o alta indicatie a notarului a fost sa faca intabularea la secret ceea ce nu necesita alte taxe. In mod normal oricine achita 50000 lei poate afla din cartea funciara cine este proprietarul bunului cu exceptia cazurilor in care intabularea s-a facut la secret. Inca o indicatie a fost ca la Administratia Finantelor Publice Locale, trecerea pe noul nume sa se faca cat mai tarziu, fara a depasi insa termenul de amenda.
              Notarul respectiv a fost de treaba si a informat clientul asupra tuturor aspectelor care pot aparea de pe urma unui asemenea contract cu agentia.
              In mod normal pe contractul respectiv apare si data la care acesta expira, in general 30 de zile, eventual poti discuta cu proprietarul sa faceti actele dupa acest termen. Unele agentii insa nu completeaza nicio data de valabilitate, tocmai pentru a nu oferi aceasta portita de scapare.
              Iti spun ca din ce mi s-a povestit, este mai prudent sa nu faci contractul pe numele tau. Daca esti casatorita, fa-l pe numele sotului, oricum un bun dobandit in timpul casatoriei se considera parte comuna. Iar daca afla agentia, poti spune ca sotul a facut un alt contract cu o alta agentie. Din cate stiu in contractul agentiei se face referire si la rudele de gradul 1, inclusiv la afini, adica rude prin alianta asa cum este sotul.
              Una peste alta este o situatie delicata, dar sfatul meu este sa mergi inainte daca ti-a placut locuinta.
              La asociatia de proprietari sa faci mai tarziu trecerea pe noul nume, deoarece este posibil ca agentia sa se intereseze si acolo. Oricum ar fi, ia-ti toare masurile de prevedere si cumpara-l!

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                viorel, cu ocazia asta vii in ploiesti, dai o mana de ajutor .... faptic!!!
                Pai am fost clar, era vorba de ajutor de la distanta ca de munca sunt satul.

                De o saptamana sparg, daram, tai si filetez tevi, daram masca si aerisire - e totul in zona de distrugere (ma refer la baia fetelor) asa ca eu as avea nevoie de ajutor.

                Te las pe tine, Seni, eu o sa vin la receptie sa vad ce si cum ai facut.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • ZEPE
                  Incepator
                  • 16.apr.2006
                  • 41

                  #9
                  Re: Din experienta proprie

                  Atasat contractului de vizionare trebuie sa existe o lista cu apartamentele vizionate si pe care clientul trebuie sa semneze. Daca apartamentul era deja vazut, in momentul cind agentia l-a propus trebuia sa spui: "multzumesc, l-am vazut" si sa nu semnezi. Am cumparat o grsoniera acum 6 ani fix in conditiile descride de tine, n-am avut nici o problema, dar am anuntat agentia de la inceput sa nu-mi propuna locuinte din ziar pentru ca le stiu pe toate.

                  Bafta,

                  Comentariu

                  • Baboo
                    Living Legend
                    • 09.iul.2006
                    • 1658

                    #10
                    Pãrerea mea este cã trebuie întrebat ºi proprietarul apartamentului în cauzã dacã nu cumva a fãcut ºi el un contract de vizionare cu agenþia. Dacã a fãcut, înseamnã cã toate variantele de ocolire a comisionului datorat agenþiei ies din discuþie!
                    Sal'tare!
                    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2348

                      #11
                      Re: Din experienta proprie

                      Postat în original de ZEPE
                      Atasat contractului de vizionare trebuie sa existe o lista cu apartamentele vizionate si pe care clientul trebuie sa semneze. Daca apartamentul era deja vazut, in momentul cind agentia l-a propus trebuia sa spui: "multzumesc, l-am vazut" si sa nu semnezi.
                      Iti dai seama ca de semnat semnezi inainte de a pleca de la sediul agentiei sau inainte de a ti se comunica adresa, nu dupa ce ai vazut locuinta. Altfel cine ar mai semna ulterior?

                      Comentariu

                      • Baboo
                        Living Legend
                        • 09.iul.2006
                        • 1658

                        #12
                        Re: Din experienta proprie

                        Postat în original de Traian Dajma
                        Iti dai seama ca de semnat semnezi inainte de a pleca de la sediul agentiei sau inainte de a ti se comunica adresa, nu dupa ce ai vazut locuinta. Altfel cine ar mai semna ulterior?
                        Aºa e, iar un contract întotdeauna trebuie citit foarte ºi nu doar ,,mirosit"...

                        Studiindu-l cu atenþie poate se gãseºte totuºi o portiþã de scãpare... Dacã în urma vizionãrii, ar fi fost întocmit un proces verbal, în care sã se fi consemnat faptul cã acest apartament l-a vãzut anterior... Pãrerea mea!
                        Sal'tare!
                        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          #13
                          Ar mai fi varianta in care:
                          -proprietarul sa anunte, in scris, agentia imobiliara ca nu mai vinde apartamentul, contractul incheiat devenind nul.
                          -valeryaurora deasemeni sa anunte agentia, in scris, ca nu doreste achizitionarea apartamentului.
                          In acest mod contractele incheiate se anuleaza, insa vor trebui platite niste taxe de catre ambele parti.
                          Dupa anularea contractelor dintre parti si agentia imobiliara se poate achizitiona direct apartamentul fara intermediar.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • Seni
                            Living Legend
                            • 05.mar.2006
                            • 3481

                            #14
                            Pai am fost clar, era vorba de ajutor de la distanta ca de munca sunt satul.

                            De o saptamana sparg, daram, tai si filetez tevi, daram masca si aerisire - e totul in zona de distrugere (ma refer la baia fetelor) asa ca eu as avea nevoie de ajutor.

                            Te las pe tine, Seni, eu o sa vin la receptie sa vad ce si cum ai facut.
                            si eu sunt cam in aceeasi situatie....., inchidere balcon, termoizolatie...., daca erai mai aproape, te ajutam!!! prefer instalatiile in detrimentul zidariei!!!

                            valeryaurora, la intelegere cu proprietarul, poate cumpara apartamentul, firma nici nu mai are de unde sti ce s-a intamplat cu acea locuinta!! am mai vazut cazuri de acest gen!!

                            Comentariu

                            Procesare...