Stirijia pe perete

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Raceala Anisoara
    Incepator
    • 08.aug.2006
    • 3

    Stirijia pe perete

    Cum pot astupa stirijia care mi-a aparut pe perete in zona sobei? Mentionez ca sunt doua sobe de teracota legate prin ursoaica la un cos comun.
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6886

    #2
    Doamna explicati-mi, va rog, ce inseamna "stirijia"?
    Nici in Dex nu am gasit ce inseamna cuvintul respectiv.
    Cu stima.

    Comentariu

    • Raceala Anisoara
      Incepator
      • 08.aug.2006
      • 3

      #3
      stirijie

      In urma arderii combustibilului rezulta o zgura solida care apare pe perete in locul unde cotul de la soba de teracota intra in perete, este de culoate brun inchis, trece prin lut, ciment, ghips, var. Am lipit pe perete si pe tavan o bucata de polistiren , nu a mai trecut, dar este inestetic. As dori o solutie care sa o acopere.Multumesc.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6886

        #4
        Re: stirijie

        Postat în original de Raceala Anisoara
        In urma arderii combustibilului rezulta o zgura solida care apare pe perete in locul unde cotul de la soba de teracota intra in perete, este de culoate brun inchis, trece prin lut, ciment, ghips, var. Am lipit pe perete si pe tavan o bucata de polistiren , nu a mai trecut, dar este inestetic. As dori o solutie care sa o acopere.Multumesc.
        Am inteles acuma despre ce este vorba. Am inercat sa scot si eu "stirijia" din perete dar degeaba. Pana la urma am placat zona respectiva cu o imitatie de caramida aparenta. Materialul este ceramic si se aplica prin lipire. Exista pe piata diferite imitati : caramida, piatra naturala, etc.
        Cu stima.

        Comentariu

        Procesare...