Soricei in vizita

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Kilanea
    Incepator
    • 20.sep.2006
    • 9

    #16
    Alta metoda de a scapa de soareci

    Cumpara-ti un acvariu in care pui o pereche de hamsteri! Soarecele tau va fugi cat se poate de repede.
    Asta daca nu ai aplicat deja metoda cu pisica!Daca ai luat pisica nu mai lua si hamsteri ca ii va manca pe ei prima data!
    Nu te poti baza in "mesteri" in orasul meu,sunt mincinosi,de aceea ,daca vrei sa faci ceva, trebuie sa o faci SINGUR!

    Comentariu

    • anduvirgil
      Membru Marcant
      • 25.feb.2006
      • 527

      #17
      daca nu e prea tarziu. cea mai eficienta metoda pt soricei este cea cu farfuria, nuca si o bucata de slanina, sau solutia cu lipici. o vorba spune ca sunt intotdeauna 2 soareci. asa ca dupa l-ati prins pe primul, preventiv mai puneti cursa inca o data. spor la treaba.
      anda panda din ...

      Comentariu

      • muale
        Membru
        • 06.ian.2006
        • 156

        #18
        Postat în original de anduvirgil
        daca nu e prea tarziu. cea mai eficienta metoda pt soricei este cea cu farfuria, nuca si o bucata de slanina, sau solutia cu lipici. o vorba spune ca sunt intotdeauna 2 soareci. asa ca dupa l-ati prins pe primul, preventiv mai puneti cursa inca o data. spor la treaba.
        am incercat cu castronul...nu am prins nimic. am pus 3-4 bucatele de sunca si cascaval prin camera si a doua zi am observat ca nu au fost atinse....am crezut ca o fi plecat (dar unde?) a doua seara am pus in toata casa gustari (pe care le-am inventariat sa stiu daca dispare una) - Nimic!
        Eram convins ca a disparut...pana cand am descoperit ca soricelu,in loc sa manance direct ce-i puneam,a preferat sa roada printr-o punga unde era niste mancare de caini,granule uscate;deci nu m-a parasit inca.
        Castronul e pe pozitie dar nimic...incerc cu lipici din acela special (l-am folosit intr-o magazie la tara -> a prins doar muste) si daca nu da roade,cumpar din Obor o cursa de soareci.


        ...ciudat,ma cam obisnuiesc cu gandul ca e prin casa decat sa-l prind,nu e mai bine sa-l hranesc si sa devenim prieteni ....

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12976

          #19
          Nimic serios - doar o gluma

          Totusi, partea buna a lucrurilor este ca nu esti in permanenta singur.

          Poate ar trebui sa te gandesti la instalarea senzorilor de prezenta care sa te anunte cand se misca soricelul prin camera!
          VYS Blog - 100 % D I Y
          Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

          Comentariu

          • muale
            Membru
            • 06.ian.2006
            • 156

            #20
            Re: Nimic serios - doar o gluma

            Postat în original de viorel.stanculescu
            Totusi, partea buna a lucrurilor este ca nu esti in permanenta singur.

            Poate ar trebui sa te gandesti la instalarea senzorilor de prezenta care sa te anunte cand se misca soricelul prin camera!
            senzori de prezenta legati la untun cu laser si eventual ceva ultrasunete sa-l nauceasca...uite cum imi transform casa in Star Trek din cauza unei rozatoare....


            apropo,are cineva o pisica sau o bufnita de inchiriat?

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6929

              #21
              Re: Nimic serios - doar o gluma

              Postat în original de muale
              ....senzori de prezenta legati la untun cu laser si eventual ceva ultrasunete sa-l nauceasca...uite cum imi transform casa in Star Trek din cauza unei rozatoare....
              muale ce te faci de la 1.01.2007 cand intram in UE ?
              Conform directivelor UE va trebui sa-ti dotezi soarecele cu cip si sa-i faci si pasaport.
              Cu stima.

              Comentariu

              • muale
                Membru
                • 06.ian.2006
                • 156

                #22
                Re: Nimic serios - doar o gluma

                Postat în original de MaistrulMax
                Postat în original de muale
                ....senzori de prezenta legati la untun cu laser si eventual ceva ultrasunete sa-l nauceasca...uite cum imi transform casa in Star Trek din cauza unei rozatoare....
                muale ce te faci de la 1.01.2007 cand intram in UE ?
                Conform directivelor UE va trebui sa-ti dotezi soarecele cu cip si sa-i faci si pasaport.
                hmmmUE ah pardon!
                cip si pasaport daca vreau sa-l revendic...cine ma intreaba: nu stiu dom'le nu-i al meu...a venit pe la ghena...UE!
                [scuzati limbajul european ]

                P.S. chestia cu microcipul mi se pare o idee f buna in cazul animalelor de companie;lumea ar trebui sa le puna si fara "amenintarea" legii!

                Comentariu

                • muale
                  Membru
                  • 06.ian.2006
                  • 156

                  #23
                  in sfarsit !

                  gata dom'le azi dimineata am avut o surpriza placuta.s-a lipit de tavita cu pasta pe care mi-a recomandat-o MINA.
                  acum ma gandesc ce fac cu el...nu ma lasa inima sa-l omor cand il vad ce mic e...dar si lipiciul si-a facut treaba si nu mai iese decat cu blana taiata....revin cu poze :P

                  Comentariu

                  • violelu
                    Incepator
                    • 11.apr.2006
                    • 4

                    #24
                    eu am prins 10 soricei cu metoda: un castron,o nuca,scobitoare, o bucata de salam.merge garantat
                    vio

                    Comentariu

                    • muale
                      Membru
                      • 06.ian.2006
                      • 156

                      #25
                      Re: in sfarsit !

                      Postat în original de muale
                      gata dom'le azi dimineata am avut o surpriza placuta.s-a lipit de tavita cu pasta pe care mi-a recomandat-o MINA.
                      acum ma gandesc ce fac cu el...nu ma lasa inima sa-l omor cand il vad ce mic e...dar si lipiciul si-a facut treaba si nu mai iese decat cu blana taiata....revin cu poze :P

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6929

                        #26
                        Si unde sunt pui ?
                        Ca vad ca numai este "gestanta".
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12976

                          #27
                          URAAAAAAAAAAAAAAA

                          Pai este rost de chef

                          In sfarsit un lucru finalizat, cu succes.

                          Nici nu ma miram sa nu fie asa, la lungimea topicului.

                          Bravos, Muale!

                          Eu zic sa nu il omori . Ai alternativa sa il casapesti bine de tot.

                          Hai ca par sadic dar asta este lupta pentru existenta. Daca il lasi intreg se poate intoarce.

                          Ma gandeam daca nu este o solutie sa il zidesti in CERESIT CM17, ca tot e adeziv flexibil si nu il va strange asa tare.
                          VYS Blog - 100 % D I Y
                          Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6929

                            #28
                            O sa devii Mesterul Muale care o zideste pe Ana Mause.





                            P.S. Te rog sa reduci dimensiunile foto ca arata prea fioros soarecele.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • muale
                              Membru
                              • 06.ian.2006
                              • 156

                              #29
                              Postat în original de MaistrulMax
                              O sa devii Mesterul Muale care o zideste pe Ana Mause.





                              P.S. Te rog sa reduci dimensiunile foto ca arata prea fioros soarecele.

                              pai nu am zis ca e gestanta!
                              nu stiu cum sa reduc poza...am micsorat sa fie in limita de 100k dar vad ca si-a pierdut calitatea.
                              soricelul este viu dar lipit pe o parte.nu ma lasa inima sa-l omor (daca il vedeam liber il calcam imediat)

                              oricum nu scapa din lipiciul ala...e fantastic! ma gandeam sa pun restul tubului in lift sa vad cate perechi de pantofi prind

                              o sa il arunc la ghena si din pacate moare el intr-un fel!


                              TOPIC INCHIS!

                              Comentariu

                              • valeriu ciprian
                                Membru Marcant
                                • 09.feb.2006
                                • 920

                                #30
                                daca il impaiezi?

                                Comentariu

                                Procesare...