Soricei in vizita

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • calin.diaconu
    a răspuns
    Buna tuturor,

    Va recomandam și acest articol, publicat ca urmare a discutiilor despre vata de sticlă și rozătoarele din podurile/pereții casei ...

    Lasă un comentariu:


  • andries.sara
    a răspuns
    Răspuns la: Soricei in vizita

    Otrava e cea mai la indemana varianta, insa grabiti-va. Daca face pui..nu o sa fie deloc bine. Mai important, mai bine cautati gaurile facute prin casa si astupatile sa nu va mai vina si alti vizitatori.

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Soricei in vizita

    Otrava uscata , grau otravit culoare rosu , daca mananca de ala , soriceii se usca , si nu miroase urat .

    Lasă un comentariu:


  • adriancean
    a răspuns
    Răspuns la: Soricei in vizita

    Buna. Am descoperit zilele trecute ca in tavanul de rigips am ceva soareci.Ce as putea pune( ceva otrava pentru soareci) astfel incat daca mor cumva prin structura de rigips a tavanului sa nu miroasa. Cel mai mult mi-e teama sa nu-mi roada instalatia electrica.Multumesc.

    Lasă un comentariu:


  • vimp
    a răspuns
    Nu s-a mai scris demult aici dar cred ca subiectul este inca actual. Intamplator am descoperit un alt mod de a prinde soareci, ecologic. Este vorba despre o sticla de bere de 2-2.5 litri, pusa undeva inclinat, in care sa lasati cam 2-3 cm de bere pe fundul sticlei. Soarecii intra inauntru dar nu mai pot iesi, mor acolo. Si mor si fericiti, respectand normele UE de protectie a animalelor . Plus ca nu mai stai cu grija ca iti mananca cainele nu stiu ce hoit de soarece cu otrava in el.
    https://www.vimp.ro/index.php/texte/capcana-ecologica-pentru-soareci/
    O sa continui experimentul si o sa fac update-uri la articol, cand va fi cazul.
    Daca mai testeaza cineva rog confirmare...
    Bafta
    Ultima editare de calin.diaconu; 12.feb.2022, 15:16. Motiv: Actualizat link-ul, cu HTTPS.

    Lasă un comentariu:


  • ghimpe--
    a răspuns
    Strachina era valabila doar la soricei, la sobolani va trebuie un pitbull

    Lasă un comentariu:


  • DYC
    a răspuns
    Da, m-am gandit si am citit despre ideea cu strachina, dar sobolanul asta avea cam 15-20 cm lungime fara coada si nu cred ca strachina il oprea sa iasa.
    Ultima editare de calin.diaconu; 12.feb.2022, 15:14. Motiv: HTTP-link nu e acceptat de motoarele de cautare, va rugam actualizati cu link-uri HTTPS, multumim

    Lasă un comentariu:


  • ghimpe--
    a răspuns
    Bunica mea prindea soricei utilizand o strachina, un cui si o nuca. Mai ieftin si simplu nu stiu daca se poate...

    Lasă un comentariu:


  • DYC
    a răspuns
    O varianta home-made de cursa soareci, am confectionat-o dar nu am puso la lucru pt. ca a disparut lighioana. O sa revin cu niste poze, am facut-o pentru un sobolan nu un soricel...

    Sper sa va fie de ajutor! Revin si cu poze
    Ultima editare de calin.diaconu; 12.feb.2022, 15:13. Motiv: Link-ul nu este actualizat https

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Re: Cred ca mi-a intrat si mie soarec in casa!

    Postat în original de KONSUELLA10
    Nu sunt sigura daca da ,dar de ieri nu mai am liniste.Cineva a lasat geamul deskis la o camera care este la subsol ,deci aproape de pamant.A fost geamul deskis cred ca 3 ore, eu nestiiind ca tipa care mi-a lasat geamul deskis sa se aeriseasca a plekat akasa intre timp fara sa imi spuna.
    Dupa 3 h. am incremenit cand am vazut geamul larg deskis la camera respectiva.
    Intrebarea mea este: iarna sunt sanse sa-mi intre soarec in casa sau nu,in timpul zilei ?
    Numai la gandul ca fereastra respectiva a stat deskisa 3 h ma ingrozeste ,cine stie ce lighioae mai imi puteau intra ,mentionez ca langa casa mea este o livada ,si apoi iarba etc,tufisuri mai rare.Este posibil sa-mi fi intrat si mie acest monstru mic ?Fiind frig afara ma gandesc ca o fi intrat la cald.
    Va rog ajutati-ma ...
    Nu cred.

    Lasă un comentariu:


  • tanasie
    a răspuns
    Stai linistit(a) daca ti-a intrat vreun soricel o sa aflii cit de curind, o sa inceapa sa rontaie pe ici pe colo si o sa-l auzi, iar pe deasupra o sa si miroase a soarece.

    Lasă un comentariu:


  • KONSUELLA10
    a răspuns
    Cred ca mi-a intrat si mie soarec in casa!

    Nu sunt sigura daca da ,dar de ieri nu mai am liniste.Cineva a lasat geamul deskis la o camera care este la subsol ,deci aproape de pamant.A fost geamul deskis cred ca 3 ore, eu nestiiind ca tipa care mi-a lasat geamul deskis sa se aeriseasca a plekat akasa intre timp fara sa imi spuna.
    Dupa 3 h. am incremenit cand am vazut geamul larg deskis la camera respectiva.
    Intrebarea mea este: iarna sunt sanse sa-mi intre soarec in casa sau nu,in timpul zilei ?
    Numai la gandul ca fereastra respectiva a stat deskisa 3 h ma ingrozeste ,cine stie ce lighioae mai imi puteau intra ,mentionez ca langa casa mea este o livada ,si apoi iarba etc,tufisuri mai rare.Este posibil sa-mi fi intrat si mie acest monstru mic ?Fiind frig afara ma gandesc ca o fi intrat la cald.
    Va rog ajutati-ma ...

    Lasă un comentariu:


  • maiam
    a răspuns
    Folositi o cusca din sirma, din plasa cu ochiuri mici. Gaura poate fi prin lateral sau pe deasupra. In jurul ei lipiti bucati din sirma subtire care sa nu-i permita soarecelui sa iasa. Bag seama ca e un soarece cu ceva experienta si nu pune botul la orice momeala. Solutia? Opariti cusca si nu mai umblati cu ea inainte de a va freca mainile cu patrunjel verde. In felul acesta se estompeaza mirosul mainilor si soricelul nu mai primeste nici un semnal de pericol, intrand fara teama in cusca spre a savura cascavalul.

    Lasă un comentariu:


  • bunicel
    a răspuns
    deratizare

    suna la ...(text editat de admin).... si gata

    aveti pb cu soareci, sobolani? sunati la ... (text editat de admin, nu e on conformitate cu politica forumului).
    Ultima editare de Gabriel Dobrin; 25.apr.2024, 01:05.

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Sau devine patron la rontait.... fonduri europene.

    Lasă un comentariu:

Procesare...