Soricei in vizita

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • muale
    Membru
    • 06.ian.2006
    • 156

    Soricei in vizita


    am un soarece in casa...stau la etajul 5 si cred ca mi-a intrat ori pe la baie pe undeva ori pe usa de la intrare....e destul de mic,5-6 cm.problema e cum scap de el,avand casa mobilata se poate ascunde sub diverse chestii...va rog dati-mi un sfat urgent cum sa il prind ca ma gandesc ca imi nenoroceste lucrurile {sau si mai rau: e o femela gestanta }


    nu prea se potriveste subiectul cu ce s-a vb pe aici dar...
  • Ing. Teodor BALAN
    Membru
    • 25.feb.2006
    • 268

    #2
    Re: am o "mica problema"

    Postat în original de muale

    am un soarece in casa...stau la etajul 5 si cred ca mi-a intrat ori pe la baie pe undeva ori pe usa de la intrare....e destul de mic,5-6 cm.problema e cum scap de el,avand casa mobilata se poate ascunde sub diverse chestii...va rog dati-mi un sfat urgent cum sa il prind ca ma gandesc ca imi nenoroceste lucrurile {sau si mai rau: e o femela gestanta }


    nu prea se potriveste subiectul cu ce s-a vb pe aici dar...
    Desi, (parafrazand afirmatia Dvs.) nu face strict obiectul specialitatii mele, imi permit sa va sfatuiesc sa apelati la sprijinul unei firme de deratizare, sau, poate si mai bine, la serviciile unui medic veterinar practicant, cu cabinet in mediul urban. Acesti medici au niste momeli deosebit de apetisante si atractive pentru soareci si sobolani, iar efectul este de cele mai multe ori garantat.

    Va doresc vanatoare placuta!

    Cu stima, ...
    Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

    Comentariu

    • muale
      Membru
      • 06.ian.2006
      • 156

      #3
      Re: am o "mica problema"

      Postat în original de Ing. Teodor BALAN
      Postat în original de muale

      am un soarece in casa...stau la etajul 5 si cred ca mi-a intrat ori pe la baie pe undeva ori pe usa de la intrare....e destul de mic,5-6 cm.problema e cum scap de el,avand casa mobilata se poate ascunde sub diverse chestii...va rog dati-mi un sfat urgent cum sa il prind ca ma gandesc ca imi nenoroceste lucrurile {sau si mai rau: e o femela gestanta }


      nu prea se potriveste subiectul cu ce s-a vb pe aici dar...
      Desi, (parafrazand afirmatia Dvs.) nu face strict obiectul specialitatii mele, imi permit sa va sfatuiesc sa apelati la sprijinul unei firme de deratizare, sau, poate si mai bine, la serviciile unui medic veterinar practicant, cu cabinet in mediul urban. Acesti medici au niste momeli deosebit de apetisante si atractive pentru soareci si sobolani, iar efectul este de cele mai multe ori garantat.

      Va doresc vanatoare placuta!

      Cu stima, ...
      da m-am gandit la problema asta dar...daca papa otrava moare pe sub mobila pe undeva si dupa aia il gasesc dupa miros...de aia as vrea sa il pind "in direct" nu sa stea sa putrezeasca pe sub canapea

      Comentariu

      • Ing. Teodor BALAN
        Membru
        • 25.feb.2006
        • 268

        #4
        Re: am o "mica problema"

        Postat în original de muale
        ... da m-am gandit la problema asta dar...daca papa otrava moare pe sub mobila pe undeva si dupa aia il gasesc dupa miros...de aia as vrea sa il pind "in direct" nu sa stea sa putrezeasca pe sub canapea
        Aveti dreptate! Din pacate se poate sfarsi si asa! Dar tot la medicii veterinari prin cabinete (sau in magazinele cu articole pentru animale) veti putea gasi curse (capcane) moderne cu care sunt convins ca veti avea succes!

        Cu stima, ...
        Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6929

          #5
          este utila o pisica in casa ...prinde chiar si soareci.
          Cu stima.

          Comentariu

          • muale
            Membru
            • 06.ian.2006
            • 156

            #6
            Re: am o "mica problema"

            Postat în original de Ing. Teodor BALAN
            Postat în original de muale
            ... da m-am gandit la problema asta dar...daca papa otrava moare pe sub mobila pe undeva si dupa aia il gasesc dupa miros...de aia as vrea sa il pind "in direct" nu sa stea sa putrezeasca pe sub canapea
            Aveti dreptate! Din pacate se poate sfarsi si asa! Dar tot la medicii veterinari prin cabinete (sau in magazinele cu articole pentru animale) veti putea gasi curse (capcane) moderne cu care sunt convins ca veti avea succes!

            Cu stima, ...
            multumesc de sfat.am primit un pont,cu un castron sprijinit de o scobitoare.. si voi incerca asa...dupa aia recurg la sfatul dvs.

            chestia cu pisica...vorba aia: "nu se mai maf lucrurile ca pe vremuri" acum pisicile cred ca sunt in stare sa se uite la tv ca mananca doar carne de conserva.si nici nu cred ca ar reusi sa-l prinda la cat de mic e are multe locuri sa se ascunda,cred ca intra si pe sub usi.maine ma pun pe actiuni,acum e tarziu si nu as vrea sa-l trezesc

            Comentariu

            • valeriu ciprian
              Membru Marcant
              • 09.feb.2006
              • 920

              #7
              Primderea soricelului nu este necesara...Daca cumparati din comert (de la chimicala)grausor (grau roz) si il presarati pe un ziar fara a pune mana pe acesta(grausor) adoua zi 100 la 100 ca va manca si va murii.Nu o sa degaje nici un miros deoarece substanta cu care este tratat griul usuca practic corpul soricelului , repet nedegajand nici un miros.Pt. sobolani exista niste cubulete ceva mai mari.Multa bafta.

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2348

                #8
                Am reusit sa prind odata un soricel folosind urmatoarea metoda. Pe un carton rigid asezati o farfurie cu fundul in sus, sprijinita intr-o parte pe o nuca sau o castana. In nuca infigeti o scobitoare iar la capatul celalalt al scobitorii infigeti o bucatica de branza situata sub farfurie. In momentul in care va misca scobitoarea, farfuria va cadea prinzandu-l.
                Vanatoare placuta!

                Comentariu

                • mrx
                  Incepator
                  • 08.mar.2006
                  • 8

                  #9
                  Poate niste otrava cu un modul GPS. Asa cand moare macar se cunoaste pozitia. (trebuie doar facuta o gaura mare in acoperis, sa nu fie obturata calea spre satelit )

                  Lasand gluma, faza cu pisica cred ca e cea mai buna solutie.

                  Comentariu

                  • Mina
                    Living legend
                    • 24.iun.2006
                    • 1099

                    #10
                    Exista o pasta! Acesta se aplica pe o foaie de hartie (ea miroase foarte apetisant pt. ei) si fiind foarte lipicioasa le lipeste de ea si......l-ati prins! Se gaseste in piata (marfa ungureasca).
                    Sa nu ma intrebati de unde stiu!

                    Comentariu

                    • muale
                      Membru
                      • 06.ian.2006
                      • 156

                      #11
                      Postat în original de Mina
                      Exista o pasta! Acesta se aplica pe o foaie de hartie (ea miroase foarte apetisant pt. ei) si fiind foarte lipicioasa le lipeste de ea si......l-ati prins! Se gaseste in piata (marfa ungureasca).
                      Sa nu ma intrebati de unde stiu!
                      da chira azi am vazut asa ceva,un tub mare de sute de grame cu lipici pt rozatoare,dar nu am crezut ca face ceva util...adica e asa prost sa intre in lipici?daca ati folosit metoda si merge,maine il lipesc si eu

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6929

                        #12
                        Postat în original de muale
                        ....maine il lipesc si eu
                        soarecele sau hartia ?
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • mdimia
                          Incepator
                          • 22.sep.2006
                          • 1

                          #13
                          Iti garantez eu ca il prinzi repede cu acea pasta de lipit speciala.
                          Pune pe o bucata ( sau 2 bucati) de marimea unei foi de caiet normal, de carton sau placaj ( nu foaie de hartie ca s-ar putea sa plece cu tot cu foaie daca e mai voinic, sau iti murdarese tot prin zona) acel clei si pune cartonul undeva in coltul camerei ( in zona pe unde l-ai auzit ca se plimba). Daca are traseu noaptea prin acea zona si calca pe carton, de acolo nu mai pleaca. Il vei gasi dimineata posibil inca viu, iei cartonul si il arunci cu tot.
                          Metoda este testata. Succes garantat.

                          Comentariu

                          • muale
                            Membru
                            • 06.ian.2006
                            • 156

                            #14
                            Postat în original de MaistrulMax
                            Postat în original de muale
                            ....maine il lipesc si eu
                            soarecele sau hartia ?
                            il "lipesc" pe soarece de lipiciul ala...

                            Comentariu

                            • muale
                              Membru
                              • 06.ian.2006
                              • 156

                              #15
                              Postat în original de mdimia
                              Iti garantez eu ca il prinzi repede cu acea pasta de lipit speciala.
                              Pune pe o bucata ( sau 2 bucati) de marimea unei foi de caiet normal, de carton sau placaj ( nu foaie de hartie ca s-ar putea sa plece cu tot cu foaie daca e mai voinic, sau iti murdarese tot prin zona) acel clei si pune cartonul undeva in coltul camerei ( in zona pe unde l-ai auzit ca se plimba). Daca are traseu noaptea prin acea zona si calca pe carton, de acolo nu mai pleaca. Il vei gasi dimineata posibil inca viu, iei cartonul si il arunci cu tot.
                              Metoda este testata. Succes garantat.
                              cred ca plantez cateva ca nu l-am vazut sa umble,l-am vazut exact cand a intrat,cred ca pe usa de la intrare,ca un sef!si s-a refugiat in sufragerie imediat...si sper ca l-am izolat acolo,i-am inchis usa

                              Comentariu

                              Procesare...