Un sfat va rog!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • TLGTLC
    Incepator
    • 02.oct.2006
    • 14

    Un sfat va rog!

    Este prima data cand ma exprim pe acest forum si o fac adresand o rugaminte celor care ma pot ajuta cu un sfat.
    problema se prezinta in felul urmator: sunt absolvent al unei facultati cu profil umanist, absolvent de master, dar domeniul in care activez nu ma satisface absolut de loc. Vad cum domeniul constructiilor evolueaza intr-un ritm alert si vad ca cei care lucreaza in el sunt destul de multumiti. Ma gandesc ca ar fi cazul sa ma reprofilez si sa activez in acest domeniu. As putea sa si investesc ceva bani(nu prea multi). Oricum as lua-o de la zero. Sunt foarte motivat dar am nevoie de indrumare. Ce e de facut, care domenii sunt rentabile, care ar fi etapele(nu cred ca mai rezist sa fac o noua facultate) . Cu siguranta prima etapa este aceea de a invata o meserie. Va rog din suflet sa ma ajutati!
    Multumesc!
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Daca ai ceva banuti si ai posibilitatea de a pune mana pe un spatiu bun, iti sugerez sa faci un depozit de materiale de constructii.

    Dupa ce il pui cat de cat de picioare, poti dezvolta afacerea si sa treci la executarea lucrarilor cu o echipa proprie.

    Nu stiu locatia ta dar sunt sigur ca la nevoie se pot gasi si colaboratori pe acest forum - numai sa fie treaba serioasa.

    Meseria las-o pentru altii, ocupate de managementul firmei.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • danhome_52
      Membru Marcant
      • 26.dec.2005
      • 749

      #3
      Salut!
      Cata dreptate are Viorel!
      Cu riscul de a fi rau,trebuie sa-ti spun foarte direct ca nu vei face fata!
      Din cele spuse de tine,ai calitati care te vor ajuta sa fii un bun manager,organizator,dar ce vrei tu,in domeniul constructiilor,nu cred ca se poate.
      Cunosc oameni care pot vorbi o zi intreaga despre un produs,asimileaza repede si enorm de multe cunostinte,dar se lovesc la ambele maini incercand sa bata un cui!
      Meseria noastra e bine sa o judeci putin si dincolo de partea frumoasa!
      Intr-adevar,ritmul in care se schimba tehnologii,apar produse si scule noi e ametitor,fiind greu si pentru unii meseriasi cu experienta sa tina pasul.
      Poti fi implicat in acest domeniu si fara a fi nevoit sa iei in piept ceea ce uram cu totii : munca bruta si mizeria!
      Sper sa faci o alegere buna!
      Bafta!

      Comentariu

      • TLGTLC
        Incepator
        • 02.oct.2006
        • 14

        #4
        Multumesc pentru raspunsuri! Am fost astazi la ,,Scoala Romana de Afaceri a camerelor de comert si industrie" Tulcea(aici locuiesc) si mi-au spus aceleasi lucruri ca si voi, si m-au indrumat spre management ca fiind solutia. In Noiembrie voi merge la Bucuresti la niste cursuri privind afacerile in domeniu, si voi incepe cursurile la un masterat in management. Dar intre timp am luat legatura cu un patron de firma de constructii care ma va ajuta sa invat si munca de jos, pentru ca in altfel intelegi acest domeniu. Va voi tine la curent si daca imi voi rani degetele cu ciocanul si daca voi reusi.
        Multumesc si spor in toate!

        Comentariu

        Procesare...