Lustruirea parchetului

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Cristi_an_24
    Incepator
    • 28.apr.2006
    • 9

    Lustruirea parchetului

    As vrea sa ma ajutati cu niste sfaturi in legatura cu parchetul e model vechi masiv asezat in v-uri.
    am vazut in magazinele de specialitate o rindea electrica EINHELL de 650w/1600rpm cu suprafata de lucru de 2mm, as putea sa o folosesc sa rascetez parchetul si apoi cu ce solutie sa dau sa ii fac o cuoare, lac sau ce se foloseste?
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6878

    #2
    Re: Lustruirea parchetului

    Postat în original de Cristi_an_24
    As vrea sa ma ajutati cu niste sfaturi in legatura cu parchetul e model vechi masiv asezat in v-uri.
    am vazut in magazinele de specialitate o rindea electrica EINHELL de 650w/1600rpm cu suprafata de lucru de 2mm, as putea sa o folosesc sa rascetez parchetul si apoi cu ce solutie sa dau sa ii fac o cuoare, lac sau ce se foloseste?

    Nu vei face decit rau folosind acea rindea electrica. Suprafata prelucrata de o masina profesionala de raschetat parchet este de minim 30 cm.
    Cu stima.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13008

      #3
      O mica observatie, 2 mm este adancimea de patrundere in material nu suprafata de lucru.

      Nu incerca sa raschetezi parchetul cu rindeaua electrica pentru ca nu va avea un rezultat pozitiv - in cel mai bun caz vei ramane cu parchetul plin de dare - vei avea nevoie de mai multe cutite pentru rindea (nu rezista) - la folosirea excesiva poti strica jucaria.

      Pentru raschetare apeleaza la un meserias care are o masina profesionala, dureaza si mai putin si iese super.

      Daca suprafata este ok, ai nevoie doar de lac pentru parchet si eventual grund pentru a reduce absortia parchetului si a consuma mai putin lac.

      Eu am folosit kober si este ok.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Cristi_an_24
        Incepator
        • 28.apr.2006
        • 9

        #4
        greseala mea nu m-am exprimat corect, 2mm reprezinta adancimea de raschetare, latimea este de cca 7-10 cm
        va multumesc pt rasp prompt

        Comentariu

        Procesare...