placa carosabila

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lucian_oprisa
    Incepator
    • 04.sep.2006
    • 3

    placa carosabila

    am o camera la subsol al carei plansu va deveni carosabil.adica o parcare.
    vreau sa fac un planseu de beton de 16 cm acoperit cu hidroizolatie,polistiren extrudat sio sapa armata.peste care vreau sa pun nisip si dale.
    intrebarea mea este:am calculat placa la greutate proprie,incarcare utila si o incarcare concentrata si imi dau momente destul de mari.
    insa din cate stiu eu un fi8/15 ar fi suficient?
    placa are 3.70x2.15.
    va multumesc
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6882

    #2
    Re: placa carosabila

    Postat în original de lucian_oprisa
    am o camera la subsol al carei plansu va deveni carosabil.adica o parcare.
    vreau sa fac un planseu de beton de 16 cm acoperit cu hidroizolatie,polistiren extrudat sio sapa armata.peste care vreau sa pun nisip si dale.
    intrebarea mea este:am calculat placa la greutate proprie,incarcare utila si o incarcare concentrata si imi dau momente destul de mari.
    insa din cate stiu eu un fi8/15 ar fi suficient?
    placa are 3.70x2.15.
    va multumesc
    Va rog sa mai precizati :
    -pereti camerei din ce material sunt
    -aveti centura turnata sau turnati impreuna cu placa si centura
    O schita cu aceste detalii ar fi de folos.
    Cu stima.

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2398

      #3
      Daca ati facut calculul de rezistenta al materialelor pentru structura proiectata, calcul in urma caruia ati obtinut acele momente, numai dvs. stiti care este dimensionarea corecta. Degeaba ne dati noua dimensiunile finale intrebandu-ne daca sunt bine alese, atata timp cat nu avem schita constructiei. In mod normal dimensionarea se face pe baza unui calcul din care obtineti momentele de solicitare. Odata obtinute eforturile la care este supusa constructia, nu stiu cu ce va putem ajuta noi in conditile in care tot ceea ce cunoastem este doar rezultatul. Daca chiar doriti un dialog constructiv atasati-ne schita care sa cuprinda dimensiunile, materialele folosite si calculul pe baza caruia le-ati dimensionat.

      Comentariu

      • LucianDr.
        Living Legend
        • 06.feb.2006
        • 1142

        #4
        Ai dus un structurist la locul faptei?
        El iti va raspunde ce si cum si poate scapi ieftin.
        I'm working for a better live!

        Comentariu

        Procesare...