Aplicare spuma poliuretanica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cipm
    Incepator
    • 04.mai.2006
    • 57

    Aplicare spuma poliuretanica

    Salutare,

    Am o streasina din tabla prinsa de tavanul balconului (beton) cu dibluri. Cum betonul nu este neted in momentul cand ploua puternic se infiltreaza apa. Doresc sa o etansez cumva si m-am gandit sa folosesc spuma poliuretanica, insa am niste nelamuriri si poate cei care dintre voi au folosit asa ceva ma pot 'lumina':

    1. - ce se intampla daca pun prea multa spuma in zone unde spatiul este mic (1-2mm)? Exista pericolul ca spuma sa "forteze" tabla si sa faca burta?
    2. - expandarea incepe repede? Dupa ce o sa o aplic pe elementul de streasina imi va lua vreo 5 minute sa o fixex pe pozitie in suruburi. Daca spuma a inceput sa-si mareasca volumul va fi suficient de maleabila incat sa permita apropierea tablei pana la contactul cu betonul in asa fel incat sa-mi ramana un spatiu minim intre streasina si tavan?
    3. - daca mai ramane material in tub se mai poate folosi? sa zicem ziua urmatoare? Ideea era ca prima data sa fac niste teste sa-mi dau seama cam cat isi mareste volumul si cam de cata spuma as avea nevoie pentru spatiile mici 1-5 mm si abia a doua zi sa incep actiunea efectiva.

    Cu multumiri,
    Cipm
    Ce-si face omu' cu mana lui... este DIY.
  • valeriu ciprian
    Membru Marcant
    • 09.feb.2006
    • 895

    #2
    in primul rand spuma poliuretanica nu are rol de etansare (in timp ea se macina sub actiunea razelor solare).Pentru etansare este recomandat sa folositi siliconul aplicat pe patrea cealalta a stresinii(din exterior prin partea de sus) sau slabiti streasina cat sa incapa varful tubului de silicon iar apoi se strange la loc streasina.O spuma poliuretanica de calitate nu deformeaza suprafetele laterele.Tubul de spuma se poate folosi si a doia zi daca se curata atat gaura din capul tubului de spray sat si tubul de plastic.

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6877

      #3
      Pentru etansare puteti folosi :
      -silicon sanitar de culoare alba
      -banda dublu adeziva Ceresit CA 28 grosime 1,5 mm
      -gama de produse de etansare Ceresit
      Cu aceste produse sunt mai multe sanse de reusita decat cu spuma poliuretanica.
      Cu stima.

      Comentariu

      • cipm
        Incepator
        • 04.mai.2006
        • 57

        #4
        Si eu am vrut prima data sa folosesc silicon insa pe la mijlocul lungimii (balconul este de 5 m) exista o portiune (din beton) care strica liniaritatea. Palfonul se pare ca este facut din doua placi care nu sunt puse la aceeasi cota existand o "bordura" in as fel incat ramane intre streasina si plafon un spatiu de vreo 5 cm. Diferentza se pierde pe o portiune de vreo 1,5 m.
        Acest spatiu am vrut sa-l umplu cu spuma si ma gandeam sa o folosesc peste tot... probabil o sa umplu doar acest spatiu iar in rest o sa folosesc silicon.
        Multumesc pentru sfaturi,
        Numa' bine![/url]
        Ce-si face omu' cu mana lui... este DIY.

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6877

          #5
          Postat în original de cipm
          Si eu am vrut prima data sa folosesc silicon insa pe la mijlocul lungimii (balconul este de 5 m) exista o portiune (din beton) care strica liniaritatea. Palfonul se pare ca este facut din doua placi care nu sunt puse la aceeasi cota existand o "bordura" in as fel incat ramane intre streasina si plafon un spatiu de vreo 5 cm. Diferentza se pierde pe o portiune de vreo 1,5 m.
          Acest spatiu am vrut sa-l umplu cu spuma si ma gandeam sa o folosesc peste tot... probabil o sa umplu doar acest spatiu iar in rest o sa folosesc silicon.
          Multumesc pentru sfaturi,
          Numa' bine![/url]
          Aceea bordura o puteti nivela in asa fel ca sa aveti un singur nivel.
          Daca se poate departati tabla si puneti silicon alb cat se poate de adanc.
          Repetati operatia cu silicon si pe exterior.
          Cu stima.

          Comentariu

          Procesare...