De ce nu curge? - oala cu gauri

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • nick
    a răspuns
    Fratilor, totul este din cauza tensiunii superficiale a apei. Daca vreti sa faceti experimente mai departe largiti macar o singura gaura suficient de mult si o sa vedeti ce frumos curge. Mai este posibil si sa aiba putina grasime si atunci este acelasi fenomen.
    Nick

    Lasă un comentariu:


  • pitonul
    a răspuns
    de ce nu curge

    Nu interpretez nimic tendentios. E vorba de un experiment pe care ar putea sa-l faca cineva ( atentie a nu se folosi apa peste 40 grd C) si care ar putea sa ne lamureasca.
    Temperatura si starea suprafetei ( daca are grasimi sau nu ) nu e importanta ? Dar daca lichidul apa are dero dizolvat ?Cum se modifica atunci tensiunea lichidului pe contur ? Sa fim obiectivi sa recunoastem ca in cazul de fata conditiile teoretice nu intrunesc toate conditiile practice , deci un tip de teorie nu se poate aplica.

    Propun experimente deoarece la partea teoretica vad ca nu sta nimeni foarte bine , fara a incerca sa jignesc pe cineva.
    Eu as vrea sa vad o poza cu fundul oalei in cauza...si comportamentul ei intr-un experiment , as mai vrea asta in afara de faptul ca un om amabil sa calculeze diametrul ala al gaurii oalei. Privatul e gol demult, asa ca sa trecem la experimente daca doriti,ori hai sa lasam oala in pace ca deja a devenit vedeta.

    Lasă un comentariu:


  • klaus
    a răspuns
    Raspunsul in cazul cursului respectiv este dat tocmai de problema 1.
    Daca ai un capilar de 0,2 mm diametru atunci coloana de urcare are 14,6 cm, iar curgerea ei se manifesta daca lichidul din capilar formeaza o coloana de 29,2 cm(2xh)
    Singura problema e ca nu vorbim de .. capilar, ci de vas cu gaura

    Lasă un comentariu:


  • TDJ
    a răspuns
    Postat în original de pitonul
    Despre ce lichid vorbim noi aici dle Traian , apa nu ? Este un lichid care uda peretii in cazul nostru sau nu ?
    Pentru lichidele care uda peretii, fa un mic efort si citeste cu 5 randuri mai sus in link. Sigur vei reusi sa gasesti ecuatia Jurin aplicata pentru acestea.
    Nu cauta sa interpretezi in mod tendentios cursul.

    Lasă un comentariu:


  • pitonul
    a răspuns
    Postat în original de Traian Dajma
    Postat în original de faraonu
    ...tensiunea superficiala facuta de pelicula de lichid de deasupra gaurii o sa fie suficient de mare si lichidul nu o sa treaca.
    Mi-ar fi placut sa spun ca solutia problemei imi apartine, dar ar insemna sa fiu incorect.
    Calculele care dovedesc justetea explicatiei d-lui.faraonu pot fi gasite la adresa https://www.geocities.com/burghelea_...eculara_02.pdf sau

    Unde se stipuleaza: "Determinarea coeficientului de tensiune superficialã se poate realiza cu ajutorul unei pipete (stalagmometru) cu capãtul inferior foarte îngust. Picãturile se vor desprinde atunci când greutatea picãturii depãºeºte forþa de tensiune superficialã la gura pipetei."
    Pentru cei interesati, ecuatia lui Jurin prezentata in curs, sta la baza calcului de proiectare al diametrului gaurii.
    Despre ce lichid vorbim noi aici dle Traian , apa nu ? Este un lichid care uda peretii in cazul nostru sau nu ? Daca se introduce un capilar in apa se va ridica apa in capilar sau nu ? Directia fortei generata de capilar unde e. Iti spun eu dinspre lichid spre capatul neintrodus in apa, adica daca eu intorc oala cu fundul in sus si cu o pipeta pun o picatura pe gaura din fundul ei este sau nu posibil sa se ridice prin capilarul de 0,5-1mm diametru si inaltime de 1,5-2 mm ?
    Acum , daca eu intorc oala cu fundul in jos pun 20 cm de apa in ea ajuta presiunea asta la forta cealalta care zic eu ca-si pastreaza sensul spre fundul oalei ?
    Daca mai cresc si temperatura si degresez suprafata cum crezi ca se va modifica coeficientul de tensiune superficiala al apei in raport cu asta , va fi tot atat ?
    Linkul e o rezolvare a intrebarilor astea ?
    Nu vreau decat un diametru de gaura de oala (gaura situata pe fundul oalei de grosime 1,5-2 mm , oala spalata si degresata , umpluta cu apa potabila la 80-100 grd C la o inaltime de 20 cm) prin care respectiva apa sa nu treaca. Cat e domnule ? (mm) , puteti calcula cu formulele din link si cu teoria de acolo si sa-mi spuneti si mie? M-as bucura nespus! Pana atunci sunt de partea scepticilor si nu eu trebuie sa fac demonstratia !

    Lasă un comentariu:


  • TDJ
    a răspuns
    Postat în original de faraonu
    ...tensiunea superficiala facuta de pelicula de lichid de deasupra gaurii o sa fie suficient de mare si lichidul nu o sa treaca.
    Mi-ar fi placut sa spun ca solutia problemei imi apartine, dar ar insemna sa fiu incorect.
    Calculele care dovedesc justetea explicatiei d-lui.faraonu pot fi gasite la adresa https://www.geocities.com/burghelea_...eculara_02.pdf sau

    Unde se stipuleaza: "Determinarea coeficientului de tensiune superficialã se poate realiza cu ajutorul unei pipete (stalagmometru) cu capãtul inferior foarte îngust. Picãturile se vor desprinde atunci când greutatea picãturii depãºeºte forþa de tensiune superficialã la gura pipetei."
    Pentru cei interesati, ecuatia lui Jurin prezentata in curs, sta la baza calcului de proiectare al diametrului gaurii.

    Lasă un comentariu:


  • pitonul
    a răspuns
    Postat în original de faraonu
    ........................
    acum nu cred ca a reusit cineva sa demonstreze ca ma insel, indiferent de ce discutam.

    stiu, nu sunt modest, dar asa sunt eu. vad ca e o moda sa va puneti contra mea . si nu, eu nu ma pun contra voastra pt ca e fun(chiar daca e) ci pt ca unii din voi spun numai porcarii.
    ....................
    pitoane tata, vezi ca "expert DIY" nu mi l-am pus eu, asa ca nu te mai referi la mine in acest fel, pt ca nu dai dovada nici de haz, nici de nimic altceva.
    .............
    acum c-am lamurit-o si p-asta, hai sa ne ocupam de alt subiect super interesant, de genul...am o gaura in pisica, dar nu curge, sau...mi se incarca electrostatic mana cand ma uit la filme xxx, sau...help, help, a ramas bunica inchisa in camara...
    Buna ziua dle. expert in DYI ( folosesc aceasta denumire fiindca asa sunteti apreciat pe forum , totusi dvs. afirmati ca aveti studii superioare in domeniul electric spuneti-mi cum doriti sa ma adresez- e bine dle inginer?)

    Nu pun la indoiala priceperea dvs. si notele la scoala, insa va rog sa-mi demonstrati de ce ziarul nu se comporta asemanator unei sugative (in opinia dvs. mai sus) ; de ce credeti ca printr-o pelicula de 0,5 mm politetrafluoretilena (teflon) de productie recenta nu poate trece lumina deloc.

    De asemenea tinand cont de faptul ca :
    Postat în original de maiam
    Oala nu are fund dublu. Gaurile sunt mici si se vede lumina prin ele.
    si ca tensiunea superficiala a apei pe respectivele gauri ar putea sa satisfaca principiul enuntat de dvs. in cazul cand oala nu e spalata de grasimi in zona gaurii ( vezi exemplul cu sita scufundata in parafina) si temperatura apei e in jurul apei reci curente 10 grade sa zicem....

    Si :

    Presupunand ca oala a fost spalata cel putin odata(altfel jignim proprietarul oalei ) cu un produs special gen ...cu mere sau lamaie (nu pot face publicitate) care indeparteaza grasimile si face ca tensiunea superficiala a lichidului apa pe gaura sa fie redusa (vezi si gradul de umectare a suprafetei ) , iar omul a pus oala CURATA SI DEGRESATA pe o sursa termica incalzind aproximativ la 80-100 grd. C si tinand cont si de fortele date de capilarul (vizibil totusi )...

    Atunci :

    Va rog sa va ganditi si sa recunoasteti ca va puteti insela in cunoasterea dvs privind mecanica si termodinamica fluidelor si daca ajungeti la o concluzie de acest tip si puteti si recunoaste in fata noastra , a forumistilor ( observ ca v-ati mai cizelat putin libajul fata de mine...) inseamna ca ne respectati si aveti curajul sa dialogam.
    Eu astept de la dvs.calculul ala , al diametrului gaurii in conditiile date : ( oala spalata cu detergent , temperatura de 100 grd. gaura in fundul oalei se vede cu ochiul liber , fundul are grosimea de 1,5-2mm la alegere - pe privat. Va rog sa nu-mi trimiteti injuraturi.
    Inchei acesta scrisoare in speranta ca intelegeti ca aici pe forum incercam sa ne educam reciproc imbogatindu-ne totodata cunostiintele cu aceasta ocazie multumind inca odata celor care au participat la realizarea forumului si celor care fara ganduri rele dau sfaturi bune. Va multumesc si dvs. pentru ca impreuna e posibil ca din cand in cand sa fim " sarea si piperul " la unele posturi , relaxand si distrand cititorii fara sa perceapa ca sunt si instruiti. E bine sa nu-i dezinformam si sa-i invatam gresit.
    Eu ma bucur de colaborarea nostra "acid-umoristico-tehnica". Sper ca sentimentul sa fie reciproc. Multa sanatate !

    Lasă un comentariu:


  • pavel.gabriel
    a răspuns
    sita

    la unele PILNII pentru combustibili auto(si motorina este mai viscoasa decit apa) exista o sita prin care nu curge apa (chestie moleculara),dar motorina curge,chiar si iarna cind este aproape GEL

    Lasă un comentariu:


  • maiam
    a răspuns
    Cred ca argumentele prezentate de Faraonu ar explica fenomenul. Undeva am gasit un truc pentru a transporta apa cu sita: se introduce sita in parafina topita, se scoate si, dupa racire, se poate pune apa in sita si nu curge. Cum au aparut gaurile in oala: am pus apa la incalzit si, umbland pe acest forum, am uitat de ea. Apa s-a evaporat iar fundul oalei s-a inroshit. In timp, au aparut puncte negre de oxid si, urmare a insistentelor de a le indeparta, oala s-a gaurit.

    Lasă un comentariu:


  • mutilaila
    a răspuns
    Postat în original de faraonu
    tu nu judeci prea mult inainte sa postezi, nu?
    pune apa intr-o seringa cu ac pt insulina( sau ac de diametru f redus). eu fac pariu ca poti sa o lasi libera, fara portiunea mobila care impinge lichidul, si nu va curge nimic din ea.

    imagineaza-ti ca omul are un por in oala, nu o fisura de dimensiunea canalului unui ac ca cel descris. acu mai judeca 2 minute, si posteaza iar judecatile tale.
    eu fac pariu ca va curge!

    Lasă un comentariu:


  • faraonu
    a răspuns
    dude, servofrana e altceva, faci paralele complet anapoda, dar ma rog, poate asta e placerea ta ascunsa.

    servofrana e un circuit inchis, cu pompa de presiune. e o diferenta enorma, asa cum este diferenta si intre lichid de frana si apa.
    serios, nu stiu de unde iti vin ideile astea, cred ca te uiti prea mult la desene animate.

    ce ai vrut sa imi arati cu exemplul asta? ca ai auzit de dinamica lichidelor?
    eu sincer ma retrag, pt ca imi irosesc neuronii in discutii contradictorii purtate aiurea.

    Lasă un comentariu:


  • klaus
    a răspuns
    Postat în original de faraonu
    atunci pune mana pe o seringa si fa-i extensie de lungime(inaltime). o sa vezi ca e acelasi rezultat la inaltimea dorita.
    ps: la o oala nu conteaza diametrul, ci inaltimea. diametrul conteaza doar cand ai de-a face cu diametre f f mici, capilare.

    pitoane tata, vezi ca "expert DIY" nu mi l-am pus eu, asa ca nu te mai referi la mine in acest fel, pt ca nu dai dovada nici de haz, nici de nimic altceva.
    Aha, deci nu conteaza suprafata dintr-o parte si cea din cealalta parte... Adica nu conteaza suprafata oalei versus suprafata porului, ca e aceeasi forta aplicata pe lichid in diametrul porului, indiferent daca vorbim de oala sau de siringa, la aceeasi coloana de lichid.
    Interesant.
    Cred ca ar trebui sa revizuiasca producatorii de automobile principiul servofranei...

    Lasă un comentariu:


  • faraonu
    a răspuns
    atunci pune mana pe o seringa si fa-i extensie de lungime(inaltime). o sa vezi ca e acelasi rezultat la inaltimea dorita.
    ps: la o oala nu conteaza diametrul, ci inaltimea. diametrul conteaza doar cand ai de-a face cu diametre f f mici, capilare.
    forte de frecare ai peste tot mai klaus, nu doar in seringa. grow up. pune mana pe ocarte de fizica si da-ti refresh.
    stiu ca ma pun contra cu mare parte din populatia forumului, dar pana acum nu cred ca a reusit cineva sa demonstreze ca ma insel, indiferent de ce discutam.

    stiu, nu sunt modest, dar asa sunt eu. vad ca e o moda sa va puneti contra mea . si nu, eu nu ma pun contra voastra pt ca e fun(chiar daca e) ci pt ca unii din voi spun numai porcarii.

    pitoane tata, vezi ca "expert DIY" nu mi l-am pus eu, asa ca nu te mai referi la mine in acest fel, pt ca nu dai dovada nici de haz, nici de nimic altceva.

    vreti sa faceti ceva? presiunea in oala nu o puteti creste, pt ca nu e sigilata...dar puteti face altceva, luati o seringa de vid pt cositor, sau ceva asemanator, si, cu oala plina de apa, aplicati sub oala, in dreptul unui por, seringa de vid, si "trageti". veti observa, probabil, o scurgere de lichid. probabil o sa intrati in extaz.

    acum c-am lamurit-o si p-asta, hai sa ne ocupam de alt subiect super interesant, de genul...am o gaura in pisica, dar nu curge, sau...mi se incarca electrostatic mana cand ma uit la filme xxx, sau...help, help, a ramas bunica inchisa in camara...

    Lasă un comentariu:


  • klaus
    a răspuns
    Postat în original de faraonu
    tu nu judeci prea mult inainte sa postezi, nu?
    pune apa intr-o seringa cu ac pt insulina( sau ac de diametru f redus). eu fac pariu ca poti sa o lasi libera, fara portiunea mobila care impinge lichidul, si nu va curge nimic din ea.

    imagineaza-ti ca omul are un por in oala, nu o fisura de dimensiunea canalului unui ac ca cel descris. acu mai judeca 2 minute, si posteaza iar judecatile tale.
    Asa este, eu probabil ca nu judec inainte de a posta, insa dvs. presupun ca v-ati gandit ca aici in discutie este o oala de gatit care este oarecum diferita in volum de siringa de insulina de 0,5ml, si e vorba de un por (probabil) in peretele respectivei oale, perete care se intampla sa fie mult mai subtire decat lungimea tubului acului siringii. Intr-o siringa f. subtire apar si alte forte decat acelea pe care le-ati enumerat, inclusiv de frecare (si in corpul siringii, si in acul siringii), iar greutatea coloanei de apa (data de volumul apei din siringa) cred ca este oarecum mai mica decat cea a unei coloane de apa dintr-o oala de gatit, cu un diametru ceva mai mare.

    Si pentru edificare va propun sa faceti urmatorul experiment: luati un vas de plastic de dimensiunea unei oale de gatit (sa zicem de 3l) si infingeti in fundul vasului un ac de siringa de insulina astfel incat acul sa iasa aproape tot (ma refer la partea metalica) pe partea cealalta a fundului vasului. Si acum umpleti vasul cu apa. Curge prin acul care strapunge fundul vasului? Dar daca scoateti acul si ramane doar o gaurica f. mica in fundul vasului, curge?

    Lasă un comentariu:


  • TDJ
    a răspuns
    Si cand te gandesti ca Newton a plecat de sub mar si a ajuns... in manualul de fizica.

    Lasă un comentariu:

Procesare...