De ce nu curge? - oala cu gauri

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • pitonul
    Membru Marcant
    • 28.nov.2006
    • 828

    #31
    Postat în original de faraonu
    ........................
    acum nu cred ca a reusit cineva sa demonstreze ca ma insel, indiferent de ce discutam.

    stiu, nu sunt modest, dar asa sunt eu. vad ca e o moda sa va puneti contra mea . si nu, eu nu ma pun contra voastra pt ca e fun(chiar daca e) ci pt ca unii din voi spun numai porcarii.
    ....................
    pitoane tata, vezi ca "expert DIY" nu mi l-am pus eu, asa ca nu te mai referi la mine in acest fel, pt ca nu dai dovada nici de haz, nici de nimic altceva.
    .............
    acum c-am lamurit-o si p-asta, hai sa ne ocupam de alt subiect super interesant, de genul...am o gaura in pisica, dar nu curge, sau...mi se incarca electrostatic mana cand ma uit la filme xxx, sau...help, help, a ramas bunica inchisa in camara...
    Buna ziua dle. expert in DYI ( folosesc aceasta denumire fiindca asa sunteti apreciat pe forum , totusi dvs. afirmati ca aveti studii superioare in domeniul electric spuneti-mi cum doriti sa ma adresez- e bine dle inginer?)

    Nu pun la indoiala priceperea dvs. si notele la scoala, insa va rog sa-mi demonstrati de ce ziarul nu se comporta asemanator unei sugative (in opinia dvs. mai sus) ; de ce credeti ca printr-o pelicula de 0,5 mm politetrafluoretilena (teflon) de productie recenta nu poate trece lumina deloc.

    De asemenea tinand cont de faptul ca :
    Postat în original de maiam
    Oala nu are fund dublu. Gaurile sunt mici si se vede lumina prin ele.
    si ca tensiunea superficiala a apei pe respectivele gauri ar putea sa satisfaca principiul enuntat de dvs. in cazul cand oala nu e spalata de grasimi in zona gaurii ( vezi exemplul cu sita scufundata in parafina) si temperatura apei e in jurul apei reci curente 10 grade sa zicem....

    Si :

    Presupunand ca oala a fost spalata cel putin odata(altfel jignim proprietarul oalei ) cu un produs special gen ...cu mere sau lamaie (nu pot face publicitate) care indeparteaza grasimile si face ca tensiunea superficiala a lichidului apa pe gaura sa fie redusa (vezi si gradul de umectare a suprafetei ) , iar omul a pus oala CURATA SI DEGRESATA pe o sursa termica incalzind aproximativ la 80-100 grd. C si tinand cont si de fortele date de capilarul (vizibil totusi )...

    Atunci :

    Va rog sa va ganditi si sa recunoasteti ca va puteti insela in cunoasterea dvs privind mecanica si termodinamica fluidelor si daca ajungeti la o concluzie de acest tip si puteti si recunoaste in fata noastra , a forumistilor ( observ ca v-ati mai cizelat putin libajul fata de mine...) inseamna ca ne respectati si aveti curajul sa dialogam.
    Eu astept de la dvs.calculul ala , al diametrului gaurii in conditiile date : ( oala spalata cu detergent , temperatura de 100 grd. gaura in fundul oalei se vede cu ochiul liber , fundul are grosimea de 1,5-2mm la alegere - pe privat. Va rog sa nu-mi trimiteti injuraturi.
    Inchei acesta scrisoare in speranta ca intelegeti ca aici pe forum incercam sa ne educam reciproc imbogatindu-ne totodata cunostiintele cu aceasta ocazie multumind inca odata celor care au participat la realizarea forumului si celor care fara ganduri rele dau sfaturi bune. Va multumesc si dvs. pentru ca impreuna e posibil ca din cand in cand sa fim " sarea si piperul " la unele posturi , relaxand si distrand cititorii fara sa perceapa ca sunt si instruiti. E bine sa nu-i dezinformam si sa-i invatam gresit.
    Eu ma bucur de colaborarea nostra "acid-umoristico-tehnica". Sper ca sentimentul sa fie reciproc. Multa sanatate !
    Pitonul Constructor
    :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2348

      #32
      Postat în original de faraonu
      ...tensiunea superficiala facuta de pelicula de lichid de deasupra gaurii o sa fie suficient de mare si lichidul nu o sa treaca.
      Mi-ar fi placut sa spun ca solutia problemei imi apartine, dar ar insemna sa fiu incorect.
      Calculele care dovedesc justetea explicatiei d-lui.faraonu pot fi gasite la adresa https://www.geocities.com/burghelea_...eculara_02.pdf sau

      Unde se stipuleaza: "Determinarea coeficientului de tensiune superficialã se poate realiza cu ajutorul unei pipete (stalagmometru) cu capãtul inferior foarte îngust. Picãturile se vor desprinde atunci când greutatea picãturii depãºeºte forþa de tensiune superficialã la gura pipetei."
      Pentru cei interesati, ecuatia lui Jurin prezentata in curs, sta la baza calcului de proiectare al diametrului gaurii.

      Comentariu

      • pitonul
        Membru Marcant
        • 28.nov.2006
        • 828

        #33
        Postat în original de Traian Dajma
        Postat în original de faraonu
        ...tensiunea superficiala facuta de pelicula de lichid de deasupra gaurii o sa fie suficient de mare si lichidul nu o sa treaca.
        Mi-ar fi placut sa spun ca solutia problemei imi apartine, dar ar insemna sa fiu incorect.
        Calculele care dovedesc justetea explicatiei d-lui.faraonu pot fi gasite la adresa https://www.geocities.com/burghelea_...eculara_02.pdf sau

        Unde se stipuleaza: "Determinarea coeficientului de tensiune superficialã se poate realiza cu ajutorul unei pipete (stalagmometru) cu capãtul inferior foarte îngust. Picãturile se vor desprinde atunci când greutatea picãturii depãºeºte forþa de tensiune superficialã la gura pipetei."
        Pentru cei interesati, ecuatia lui Jurin prezentata in curs, sta la baza calcului de proiectare al diametrului gaurii.
        Despre ce lichid vorbim noi aici dle Traian , apa nu ? Este un lichid care uda peretii in cazul nostru sau nu ? Daca se introduce un capilar in apa se va ridica apa in capilar sau nu ? Directia fortei generata de capilar unde e. Iti spun eu dinspre lichid spre capatul neintrodus in apa, adica daca eu intorc oala cu fundul in sus si cu o pipeta pun o picatura pe gaura din fundul ei este sau nu posibil sa se ridice prin capilarul de 0,5-1mm diametru si inaltime de 1,5-2 mm ?
        Acum , daca eu intorc oala cu fundul in jos pun 20 cm de apa in ea ajuta presiunea asta la forta cealalta care zic eu ca-si pastreaza sensul spre fundul oalei ?
        Daca mai cresc si temperatura si degresez suprafata cum crezi ca se va modifica coeficientul de tensiune superficiala al apei in raport cu asta , va fi tot atat ?
        Linkul e o rezolvare a intrebarilor astea ?
        Nu vreau decat un diametru de gaura de oala (gaura situata pe fundul oalei de grosime 1,5-2 mm , oala spalata si degresata , umpluta cu apa potabila la 80-100 grd C la o inaltime de 20 cm) prin care respectiva apa sa nu treaca. Cat e domnule ? (mm) , puteti calcula cu formulele din link si cu teoria de acolo si sa-mi spuneti si mie? M-as bucura nespus! Pana atunci sunt de partea scepticilor si nu eu trebuie sa fac demonstratia !
        Pitonul Constructor
        :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2348

          #34
          Postat în original de pitonul
          Despre ce lichid vorbim noi aici dle Traian , apa nu ? Este un lichid care uda peretii in cazul nostru sau nu ?
          Pentru lichidele care uda peretii, fa un mic efort si citeste cu 5 randuri mai sus in link. Sigur vei reusi sa gasesti ecuatia Jurin aplicata pentru acestea.
          Nu cauta sa interpretezi in mod tendentios cursul.

          Comentariu

          • klaus
            Membru Marcant
            • 24.iun.2005
            • 960

            #35
            Raspunsul in cazul cursului respectiv este dat tocmai de problema 1.
            Daca ai un capilar de 0,2 mm diametru atunci coloana de urcare are 14,6 cm, iar curgerea ei se manifesta daca lichidul din capilar formeaza o coloana de 29,2 cm(2xh)
            Singura problema e ca nu vorbim de .. capilar, ci de vas cu gaura
            Viata e complexa si are multe aspecte...

            Comentariu

            • pitonul
              Membru Marcant
              • 28.nov.2006
              • 828

              #36
              de ce nu curge

              Nu interpretez nimic tendentios. E vorba de un experiment pe care ar putea sa-l faca cineva ( atentie a nu se folosi apa peste 40 grd C) si care ar putea sa ne lamureasca.
              Temperatura si starea suprafetei ( daca are grasimi sau nu ) nu e importanta ? Dar daca lichidul apa are dero dizolvat ?Cum se modifica atunci tensiunea lichidului pe contur ? Sa fim obiectivi sa recunoastem ca in cazul de fata conditiile teoretice nu intrunesc toate conditiile practice , deci un tip de teorie nu se poate aplica.

              Propun experimente deoarece la partea teoretica vad ca nu sta nimeni foarte bine , fara a incerca sa jignesc pe cineva.
              Eu as vrea sa vad o poza cu fundul oalei in cauza...si comportamentul ei intr-un experiment , as mai vrea asta in afara de faptul ca un om amabil sa calculeze diametrul ala al gaurii oalei. Privatul e gol demult, asa ca sa trecem la experimente daca doriti,ori hai sa lasam oala in pace ca deja a devenit vedeta.
              Pitonul Constructor
              :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

              Comentariu

              • nick
                Incepator
                • 01.feb.2005
                • 50

                #37
                Fratilor, totul este din cauza tensiunii superficiale a apei. Daca vreti sa faceti experimente mai departe largiti macar o singura gaura suficient de mult si o sa vedeti ce frumos curge. Mai este posibil si sa aiba putina grasime si atunci este acelasi fenomen.
                Nick

                Comentariu

                • pitonul
                  Membru Marcant
                  • 28.nov.2006
                  • 828

                  #38
                  Postat în original de nick
                  Fratilor, totul este din cauza tensiunii superficiale a apei. Daca vreti sa faceti experimente mai departe largiti macar o singura gaura suficient de mult si o sa vedeti ce frumos curge. Mai este posibil si sa aiba putina grasime si atunci este acelasi fenomen.
                  Nick
                  Si eu ce am zis pana acum ? Numai ca mai ma interesa ce diametru are gaura curata ( degresata ) si cu apa la temperatura. Eu ziceam ca nu prea se vede bine ( vezi demonstratii mai sus )diametrul ala. Fenomenul e mai complex decat un simplu capilar teoretic , deoarece nu se cunoaste mare lucru despre oala. Facem o discutie teoretica pe deasupra gaurii teoretice.
                  Dumneavoastra ce diametru al gaurii respective calculati ? Credeti ca grosimea fundului are vreo influenta ?
                  Pitonul Constructor
                  :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                  Comentariu

                  • faraonu
                    Membru
                    • 23.oct.2005
                    • 208

                    #39
                    da, grosimea fundului are o importanta( intre lichid si peretii fisurii exista o frecare, coloana de apa ce coboara pe canal are o frecare cu peretii coloanei, asa cum exista frecare si in interiorul lichidului, da asta e alta poveste, o coloana de apa difera de o pelicula de apa, etc etc...peretii de diferite grosimi au mai multe repercursiuni, asta in afara faptului ca respectivele fisuri nu sunt curate(cilindru) ci sunt iregulare, ingreunand trecerea apei etc etc etc).

                    sincer acum, solutia v-am zis-o..daca refuzati sa credeti este treaba voastra
                    v-am zis si cum sa faceti ca sa curga...nu stiu ce altceva doriti
                    tutorial video cu explicatii pt 10 modele de oale, cu apa de puritate diferita, si la temperaturi diferite?

                    multumesc prietenilor pt sustinere, dar va rog nu imi mai ziceti domn , am doar 25 de ani , sunt altii aici care merita mai mult respect.

                    ps 1 pitoane: ziarul e mai putin absorbant decat un material poros precum sugativa
                    ps 2 pitoane: inginer e ok( am terminat electronica si telecomunicatii), dar imi poti zice simplu "faraonu", e mai placut asa, mie nu imi place cuvantul "inginer"
                    ps 3 pt unii: chiar asa e de scumpa o oala incat continuati sa faceti teoria chibritului? va dau eu una daca aveti nevoie...dar nu mai postati in nestire

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6920

                      #40
                      Buna ideie faraonu.

                      Oare ce ar fi sa dau "tonul" la teroria chibritului ?

                      Un chibrit este format din .....partea de sus, partea de jos si partea din mijloc ...


                      p.s. e doar o mica gluma, felicitari pentru perspicacitate.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • pitonul
                        Membru Marcant
                        • 28.nov.2006
                        • 828

                        #41
                        Postat în original de MaistrulMax
                        Buna ideie faraonu.

                        Oare ce ar fi sa dau "tonul" la teroria chibritului ?

                        Un chibrit este format din .....partea de sus, partea de jos si partea din mijloc ...

                        .............................
                        Da , dar nu e ultima versiune !
                        Pitonul Constructor
                        :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                        Comentariu

                        • pitonul
                          Membru Marcant
                          • 28.nov.2006
                          • 828

                          #42
                          Postat în original de faraonu
                          da, grosimea fundului are o importanta( intre lichid si peretii fisurii exista o frecare, coloana de apa ce coboara pe canal are o frecare cu peretii coloanei, asa cum exista frecare si in interiorul lichidului, da asta e alta poveste, o coloana de apa difera de o pelicula de apa, etc etc...peretii de diferite grosimi au mai multe repercursiuni, asta in afara faptului ca respectivele fisuri nu sunt curate(cilindru) ci sunt iregulare, ingreunand trecerea apei etc etc etc).

                          sincer acum, solutia v-am zis-o..daca refuzati sa credeti este treaba voastra
                          v-am zis si cum sa faceti ca sa curga...nu stiu ce altceva doriti
                          tutorial video cu explicatii pt 10 modele de oale, cu apa de puritate diferita, si la temperaturi diferite?

                          multumesc prietenilor pt sustinere, dar va rog nu imi mai ziceti domn , am doar 25 de ani , sunt altii aici care merita mai mult respect.

                          ps 1 pitoane: ziarul e mai putin absorbant decat un material poros precum sugativa
                          ps 2 pitoane: inginer e ok( am terminat electronica si telecomunicatii), dar imi poti zice simplu "faraonu", e mai placut asa, mie nu imi place cuvantul "inginer"
                          ps 3 pt unii: chiar asa e de scumpa o oala incat continuati sa faceti teoria chibritului? va dau eu una daca aveti nevoie...dar nu mai postati in nestire
                          Va salut dle "faraon"
                          Eu n-am pus intrebarea despre influenta grosimii pentru dvs. , dar va multumesc pentru raspunsul prompt si pentru faptul ca nu mai sunteti suparat pe mine.
                          Solutia zisa de dvs. o stiam amandoi demult eu nepunand la indoiala principiul cu tensiunea superficiala enuntat de dv.(v.primele mesaje) , numai ca la gaura respectiva era de discutat ca principiul asta trebuie corelat cu conditiile existente altfel e pura teorie pe care o stim cu totii.
                          Eu stiu ca sugativa e mai absorbanta ca ziarul , eu am recomandat sa faca experienta cu ziarul gandindu-ma ca e mai usor de gasit decat sugativa ( astfel ca sa nu pun omul in dificultate) si se comporta aproximativ la fel pentru absorbtia apei. Daca ati fi citit "printre randuri" ati fi inteles.
                          Pentru ce nu va place cuvantul inginer e treaba dvs. mie imi place foarte mult cuvantul si chiar inginerii. Mai ales aia inventatori. Din experimente se pot trage teorii ( cred ca foarte putini oameni -mai mult matematicieni-au enuntat teorii si le-au demonstrat fara experimente ).
                          In sinea dvs. stiti bine ca am dreptate si la ce am zis de oala ( nu mi-ati demonstrat ca m-as insela cu vreo afirmatie in conditiile date sau in cadrul vreunui experiment propus) , aveti si dvs. partea dvs. de dreptate dar e posibil sa va inselati la fel ca si mine daca as cunoaste toate conditiile si n-as tine cont de ele.

                          Deci, ca sa nu va mai retin mult , va intereseaza sa stiti teoria chibritului la ultima versiune ?
                          Pitonul Constructor
                          :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                          Comentariu

                          • klaus
                            Membru Marcant
                            • 24.iun.2005
                            • 960

                            #43
                            Am facut o proba practica cu o gaura de 0,8 mm (de ac de siringa mediu) cu care am dat o gaura intr-un capac de box de CD-uri.
                            Diametrul capcului de box = 125mm
                            diametrul gaurii = 0.8mm
                            grosimea "fundului" = 1mm
                            inaltimea coloanei de apa la care incepe sa picure: 3 mm

                            La o gaura de cca. 0,6 mm, inaltimea coloanei de apa la care incepe sa picure este aproepe 8 mm

                            O sa caut si un ac foarte subtire, preferabil mai mic decat 0,5 mm, dar avand in vedere coloana de apa de 3 mm necesara pentru o gaura de 0,8 mm, am indoieli serioase ca la o coloana de 20 cm sa nu duca la picurare la gauri mai mici
                            (NB: la o coloana de apa de 5 mm - gaura de 0,8 mm - aproape curgea apa, picaturile fiind foarte dese).
                            Rog a se observa ca nu se aplica in cazul vaselor mari cu gaura principiile vaselor capilare.

                            Poate mai face cineva un astfel de experiment, sa nu fiu singurul si sa fiu acuzat de partitism.
                            Viata e complexa si are multe aspecte...

                            Comentariu

                            • faraonu
                              Membru
                              • 23.oct.2005
                              • 208

                              #44
                              man, cauta un ac hiperdermic, dup-aia fa experimente.

                              nu stiu cum sa v-o zic, dar un por poate sa fie mai mic de 0,1mm si sa treaca lumina de minune prin el. lumina o vei observa foarte usor pt ca razele sunt divergente, si se pot propaga prin reflexie in interiorul fisurii.

                              fisura apare din cauza impuritatilor din material(sau golurilor de aer cauzate de o turnare defectuoasa). acelea ard sau se dezintegreaza la o temperatura mai mica decat restul metalului. d-asta pot ramane deschideri vizibile prin inspectie optica, dar prin care lichidul nu curge.

                              Comentariu

                              • mutilaila
                                Membru marcant
                                • 11.oct.2006
                                • 911

                                #45
                                Postat în original de faraonu
                                man, cauta un ac hiperdermic, dup-aia fa experimente.

                                nu stiu cum sa v-o zic, dar un por poate sa fie mai mic de 0,1mm si sa treaca lumina de minune prin el. lumina o vei observa foarte usor pt ca razele sunt divergente, si se pot propaga prin reflexie in interiorul fisurii.

                                fisura apare din cauza impuritatilor din material(sau golurilor de aer cauzate de o turnare defectuoasa). acelea ard sau se dezintegreaza la o temperatura mai mica decat restul metalului. d-asta pot ramane deschideri vizibile prin inspectie optica, dar prin care lichidul nu curge.
                                e tare de tot topicul acesta,dar acum sa sti ca daca ai si face experimentul decare tot vorbesti ai sa vezi ca te inseli.la un por de 0,1 mm la o oala care este incalzita termic,atunci sa stica va curge,si chiar cu seringa de care vorbeai este la fel.timpul in care va picura este altul,dar o va face!

                                Comentariu

                                Procesare...