lipirea marginii din PVC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Liz
    Incepator
    • 02.aug.2006
    • 3

    lipirea marginii din PVC

    Am nevoie de un sfat in privinta lipirii marginii din PVC.Am pus linoleum in camera si vreau sa lipesc sipca de PVC ca sa fixeze linoleumul.La indicatia unor mesteri am incercat cu silicon universal (Ceresit,Bison,nu are importanta firma) si nu s-a lipit deloc, numai degetele mele.Stiu ca exista si varianta cu suruburi, dar pt mine este exclusa.Ce alt adeziv as putea folosi?
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6877

    #2
    Re: Sfat practic

    Postat în original de Liz
    Am nevoie de un sfat in privinta lipirii marginii din PVC.Am pus linoleum in camera si vreau sa lipesc sipca de PVC ca sa fixeze linoleumul.La indicatia unor mesteri am incercat cu silicon universal (Ceresit,Bison,nu are importanta firma) si nu s-a lipit deloc, numai degetele mele.Stiu ca exista si varianta cu suruburi, dar pt mine este exclusa.Ce alt adeziv as putea folosi?

    Daca este vorba despre plintele din PVC acestea se pot fixa cu ajutorul unor cleme speciale prinse pe zid peste care vine plinta.

    Daca prinderea cu adeziv a esuat cred ca aveti stratul de zugraveala prea poroasa si orce incercare ulterioara este zadarnica.
    Cu stima.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13008

      #3
      Moment Super Fix.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • klaus
        Membru Marcant
        • 24.iun.2005
        • 959

        #4
        Pe ce suprafata se doreste lipirea plintei? Pe linoleum sau pe perete?
        Daca se doreste lipirea de perete, ce finisaj are peretele (vopsea lavabila, in ulei, var, huma etc)?
        Viata e complexa si are multe aspecte...

        Comentariu

        • Liz
          Incepator
          • 02.aug.2006
          • 3

          #5
          Pe pereti este vopsea semilavabila.
          Iar clemele de care vorbeati se prind cu ce?
          Marginile mi se pare normal ca sa fie fixate si de perete si de marginea linoleumului, nu, ca sa fixeze mai bine?!

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13008

            #6
            Plinta se fixeaxa doar pe perete.
            Acele cleme implica prindere mecanica (dibluri) pe perete si apoi prin apasare plinta pe ele.

            In zona de lipire se curata suportul (peretele), se aplica adezivul pe plinta si se aplica pe perete.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • klaus
              Membru Marcant
              • 24.iun.2005
              • 959

              #7
              Curatati suportul (pe semilavabila puteti da cu un burete umezit), pe linoleum spalati si degresati.
              Incercati sa lipiti plinta cu un "silicon" poliuretanic sau elastomeric sau neoprenic.
              Puteti incerca si cu un "silicon" acrilic (cum e moment superfix mentionat de viorel.stanculescu), insa nu stiu daca are aceeasi aderenta fata de suprafata plintei).
              Legat de clemele de prindere, sunt de mai multe tipuri (de plastic ca banda continua, care se taie in buacati mai scurte si se monteaza din loc in loc, ca sa intre mai putin la lungime), sau cleme de metal.
              Clemele de metal insa sunt si ele de mai multe feluri, si nu toate sunt la fel de eficiente in prindere. Cele mai eficiente pe care le-am intalnit in drumurile mele (s-ar putea sa mai fie si altele) sunt cele pe care le-am vazut la magazinul DYO de langa Bucur Obor (pe mihai bravu, la iesirea din pasaj). Ei le zic "scorpioni" parca.
              Daca insa peretii sunt strambi, prinderea cu cleme nu va fi suficient de rezistenta, plinta avnad tendinta sa iasa din cleme. O prindere cu adeziv e mai eficienta in acest caz (cel putin din ce am intalnit eu).

              Se pune "siliconul" (poliuretanic/elastomeric/neoprenic sau acrilic, dar nu acetic - cel sanitar este acetic), se pune plinta peste el si se pun niste greutati din loc in loc sa o impinga la perete (eu foloseam niste baxuri de apa sau piese de mobilier).

              As dori sa mentionez totusi ca "siliconul" acrilic are o putere adeziva mai mica decat celelalte de le-am mentionat,, inclusiv Moment superfix, desi sta mai bine decat un "silicon" acrilic normal.

              PS: nu este necesara lipirea plintei si pe linoleum si pe perete.
              Viata e complexa si are multe aspecte...

              Comentariu

              • Liz
                Incepator
                • 02.aug.2006
                • 3

                #8
                Multulesc de sfaturi, ma duc la treaba

                Comentariu

                Procesare...