Finisare dupa montare termopan

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cipm
    Incepator
    • 04.mai.2006
    • 57

    Finisare dupa montare termopan

    Salutare,
    Mi-am inchis balconul si dupa cum se procedeaza (din pacate) la noi dupace pleaca meseriasii te apuci de lucru. Va trebui sa tai spuma de pe exterior si sa o protejez cumva deoarece am inteles ca in timp se farmiteaza. Ce material recomandati? Un adeziv mai ieftin folosit la faiantza ar fi bun? Va rezista iarna?
    Multumesc
    Ce-si face omu' cu mana lui... este DIY.
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2397

    #2
    In momentul in care se tencuiesc spatiile cu spuma, este recomandabil sa se respecte urmatoarele:
    1. la exterior se va tencui cu beton sau cu adeziv pentru gresie si faianta, sub nici o forma nu se vor folosi produse care au in compozitia lor var.
    2. in interior se va tencui cu glet, sub nici o forma nu se va folosi ipsos.

    Comentariu

    • cipm
      Incepator
      • 04.mai.2006
      • 57

      #3
      La interior intentionez sa pun un strat de extrudat sau mai bine un strat izover placi (si pentru izolare acustica), pe pardoseala, normal. Sapa autonivelanta contine substante nerecomandate a intra in contact cu spuma? Din ce am inteles trebuie sa ma feresesc de var si ipsos? Acestea nu sunt recomandate?
      Ce-si face omu' cu mana lui... este DIY.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6880

        #4
        Postat în original de Traian Dajma
        ... cu adeziv pentru gresie si faianta, sub nici o forma nu se vor folosi produse care au in compozitia lor var...

        Niciodata cu adeziv pentru gresie si faianta.
        Adezivul este facut special sa lucreze sub placi avant timpul de intarire scurt.
        Daca nu este acoperit de placi se intareste si mai repede si crapa.

        Cel mai indicat este sa se foloseasca mortarul Ceresit CT 29 si egalizare cu gletul Ceresit CT126.
        Pe exterior se aditiveaza cu un aditiv hidrostop mortarul.
        Cu stima.

        Comentariu

        • cipm
          Incepator
          • 04.mai.2006
          • 57

          #5
          Cometariul "maestrului" pare logic.
          Mai am niste adiziv pentru polistiren... as putea sa-l recuperez folosindul in locul mortarului?
          Multumesc tuturor.
          Ce-si face omu' cu mana lui... este DIY.

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6880

            #6
            Eu zic ca se poate folosi daca aplicati adezivul in straturi subtiri, succesive, de max. 0.5 cm. Intre straturi lasati un timp pentru uscare.
            La exterior nu uitati sa adaugati aditiv.
            Cu stima.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #7
              Eu zic cu orice mortar sau adeziv pentru placi ceramice (CM11) si fara nici un aditiv merge pentru reparatia zonei respective(vorbesc de exterior).

              Taiati putin in interior spuma poliuretanica si aplicati intr-un strat de 5 mm materialul. La imbinarea intre tamplarie si mortar se poate pune si silicon sanitar (intre rama PVC si mortar pentru a crea o zona elastica intre cele doua materiale).
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Baboo
                Living Legend
                • 09.iul.2006
                • 1678

                #8
                Direct peste spumã, eu am dat cu pastã de rosturi Superrigips, Knauf. Afarã am dat cu IATALKOL, glet pe bazã de ciment alb!
                Sal'tare!
                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                Comentariu

                • danhome_52
                  Membru Marcant
                  • 26.dec.2005
                  • 749

                  #9
                  Salut!
                  Sfatul meu este ca,indiferent de producator,materialele folosite pentru reparatiile ancadramentelor dupa montarea tamplariei,trebuie sa fie cu o elasticitate sporita,rezistente la umezeala si cu o aderenta buna.Pentru lufturi mai mari de 1 cm e obligatorie armarea.Spuma poliuretanica ramasa se ajusteaza sub cota de finisaj.
                  Pentru exterior,foarte potrivit este adezivul pentru polistiren,iar la interior pasta pentru rosturi folosita in sistemul de placare cu gips-carton.
                  Armarea,in functie de marimea golului se poate face cu banda autoadeziva din fibra de sticla sau cu plasa pentru armarea termosistemelor de exterior.
                  Esential este ca imbinarea dintre finisaj si tamplarie sa se protejeze cu un cordon de silicon.
                  Bafta!

                  Comentariu

                  • cipm
                    Incepator
                    • 04.mai.2006
                    • 57

                    #10
                    Multumesc tuturor!

                    In urma sfaturilor voastre am hotarat ca o sa folosesc adeziv ptr polistiren mai ales ca izoland cu polistiren expandat o sa am la indemana acest material, inclusiv resturi de plasa pentru armare. Voi avea grija sa nu-l pun intr-un strat prea gros... oricum armandu-l cu plasa cred ca-i va creste rezistenta. Nu este rentabil sa cumpar alt tip de material doar pentru asta. Mai ales ca nu se va consuma un sac pentru niste rosturi.

                    Saptamana viitoare se deschide la Sibiu Baumax asa ca materiale si la treaba!

                    Numa' bine!
                    Ce-si face omu' cu mana lui... este DIY.

                    Comentariu

                    • Baboo
                      Living Legend
                      • 09.iul.2006
                      • 1678

                      #11
                      Postat în original de cipm
                      Multumesc tuturor!

                      In urma sfaturilor voastre am hotarat ca o sa folosesc adeziv ptr polistiren mai ales ca izoland cu polistiren expandat o sa am la indemana acest material, inclusiv resturi de plasa pentru armare. Voi avea grija sa nu-l pun intr-un strat prea gros... oricum armandu-l cu plasa cred ca-i va creste rezistenta. Nu este rentabil sa cumpar alt tip de material doar pentru asta. Mai ales ca nu se va consuma un sac pentru niste rosturi.

                      Saptamana viitoare se deschide la Sibiu Baumax asa ca materiale si la treaba!

                      Numa' bine!
                      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                      Comentariu

                      • Baboo
                        Living Legend
                        • 09.iul.2006
                        • 1678

                        #12
                        Postat în original de cipm
                        Multumesc tuturor!

                        In urma sfaturilor voastre am hotarat ca o sa folosesc adeziv ptr polistiren mai ales ca izoland cu polistiren expandat o sa am la indemana acest material, inclusiv resturi de plasa pentru armare. Voi avea grija sa nu-l pun intr-un strat prea gros... oricum armandu-l cu plasa cred ca-i va creste rezistenta. Nu este rentabil sa cumpar alt tip de material doar pentru asta. Mai ales ca nu se va consuma un sac pentru niste rosturi.

                        Saptamana viitoare se deschide la Sibiu Baumax asa ca materiale si la treaba!

                        Numa' bine!
                        Un sac de Superrrigips/Knauf la 5Kg, costã 11 Ron. Pe interior nu meritã sã dai direct cu cleber. ªi dacã rãmâne, acesta poate fi folosit în loc de gips la orice fel de reparaþie a denivelãrilor ºi crãpãturilor din zid!

                        Sal'tare!
                        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                        Comentariu

                        Procesare...