General- centrale termice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Serban Valentin
    Membru Marcant
    • 12.nov.2006
    • 383

    General- centrale termice

    Detin o centrala termica , ce o folosesc la in calzirea unui apartament de 3 camere , model Sarigass din anul 2001.In momentul in care o folosesc la prepararea apei calde la o temperatura mai mare de 40-45 grade C, face un zgomot , ca si cum se creeaza o depresiune in sistem.Am verificat schimbatoarele de caldura , sa nu se fi depus calcar dar nu are depuneri , acel zgomot mentinindu-se. Care ar putea fi cauza ? Cumva pompa de circulare ? La functionarea pe incalzire nu produce nici un zgomot .
  • ssilvviu
    Membru
    • 09.aug.2006
    • 245

    #2
    Pai daca zici ca face la ACM nu are treaba pompa. Ai schimbator bitermic? Ma gandesc ca se incalzeste si apa din instalatia de incalzire, iar zgomotul care se aude e de la aerul de pe instalatie.
    Zici ca centrala e din 2001. Nu i-ar strica o curatire a filtrelor de pe instalatie de incalzire (sper ca ai asa ceva), ocazie cu care schimbi si apa din calorifere, dupa care faci o aerisire. Sa vezi cata mizerie se aduna intr-un filtru in decurs de un an si ce neagra iese apa...

    Comentariu

    • Serban Valentin
      Membru Marcant
      • 12.nov.2006
      • 383

      #3
      Re: General- centrale termice

      Postat în original de Serban Valentin
      Detin o centrala termica , ce o folosesc la in calzirea unui apartament de 3 camere , model Sarigass din anul 2001.In momentul in care o folosesc la prepararea apei calde la o temperatura mai mare de 40-45 grade C, face un zgomot , ca si cum se creeaza o depresiune in sistem.Am verificat schimbatoarele de caldura , sa nu se fi depus calcar dar nu are depuneri , acel zgomot mentinindu-se. Care ar putea fi cauza ? Cumva pompa de circulare ? La functionarea pe incalzire nu produce nici un zgomot .
      Am rezolvat problema , prin reglarea presiuni gazului in focar .

      Comentariu

      Procesare...