fundatie pe teren cu risc geo. moderat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • kdd
    Incepator
    • 16.ian.2007
    • 10

    fundatie pe teren cu risc geo. moderat

    Vreau sa incep fundatia pentru o casa P+M (95 mp amprenta sol) pe un teren cu caract.: 0-1,8m umplutura, pe la 1,9 apa, 1,8-4,8 praf argilos cafeniu (de la 3,2 galben) si 4,8-6m argila prafoasa galbena. Terenul este in partea de jos a unei pante, inclinatia lui fiind f. mica si fara fenomene de instabilitate active. Va rog sa ma sfatuiti care ar fi cea mai ieftina solutie de fundare.
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6878

    #2
    Cea care rezulta din planul de constructie.
    Cu stima.

    Comentariu

    • expertparchet
      Living Legend
      • 16.iun.2006
      • 1269

      #3
      Cum vrei sa faci ce vrei?? Doar nu suntem in Africa..... Urmaza planul de constructie. Ai autorizatie?

      Comentariu

      • evisceratum
        Membru Marcant
        • 29.aug.2006
        • 399

        #4
        in cazul tau din pacate nu prea exista solutie ieftina de fundare. Ceea ce sigur va trebui sa faci e sa fundezi in terenul natural, adica mai jos de 1.80m. Faptul ca tot pe acolo e si apa nu este deloc in avantajul constructorului, dimpotriva. Este nevoie de epuismente in cazul in care se intilneste intr-adevar apa la adincimea aceea, stiut fiind faptul ca nivelul apelor e variabil pe parcursul anului, asa ca daca faci fundatiile in vara s-ar putea sa ai noroc sa nu ai apa pina termini fundatiile. Dupa aia nu te intereseaza.

        Estimez ca intrebarea a fost pusa in ideea de a mai cere o parere inainte de angajarea unui proiectant de specialitate pentru a nu accepta orice solutie tehnica din partea acestuia care pote fi corecta tehnic dar scumpa economic.

        Comentariu

        • kdd
          Incepator
          • 16.ian.2007
          • 10

          #5
          fundatia

          Imi cer scuze, nu am precizat ca doresc sa incep casa peste cateva luni. Acum se lucreaza la proiect, iar studiu geo face recomandare ca fundatia sa se faca cu piloti sau pe o perna. Vreau sa stiu daca exista solutie mai ieftina pt. fundare, adaptata la caracteristicile terenului, ...macar sa stiu ce ma asteapta. Va multumesc.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13008

            #6
            Mai mult ca sigur, capacitatea portanta a solului este scazuta daca au ales solutia cu piloti. Asta inseamna executarea unor gauri in sol pana la o adancime la care se afla un strat cu portanta adecvata, si turnarea unor stalpi de beton armat. peste acestia se executa o dala rigida (placa de beton armat).

            Aceste solutii se folosesc atunci cand terenul bun de fundare este la o adancime mai mare de 3-4 m sau incarcarile date de constructie sunt prea mari.

            Asta implica un cost mai mare si nu cred ca ai alte solutii.
            Solutia cu perna nu o cunosc.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6878

              #7
              Va sugerez sa stati de vorba cu proiectantul pentru adoptarea solutiei de stabilizare a terenului.
              Desi aparent solutia cu piloni este mai ieftina poate la final sa fie extrem de scumpa deoarece este necesar un utilaj special (foreza), nicelul apei este ridicat, etc.
              Solutia pe perna consta in inlaturarea terenului pana la adincimea terenului stabil si reumplerea cu strat de balast stabilizat pana la adincimea de fundare.
              Balast stabilizat este un amestec de balast cu ciment (poate sa fie 100 Kg ciment la 1 mc de balast)
              Stratul de balast se compacteaza foarte bine in straturi succesive pentru a obtine un strat rezistent pentru fundatie.
              Cu stima.

              Comentariu

              • KATALIN
                Membru Marcant
                • 25.ian.2006
                • 401

                #8
                vorbiti cu proiectantul si cereti detalii chiar daca proiectul nu este finalizat.structuristul stie ce inseamna piloni sau perna.
                functie de adancimea,diametrul si beton+armatura pilonilor puteti face o comparatie cu perna tinand cont de adancime de excavare,numarul si natura straturilor,modul de compactare al acestei.
                daca studiul geo a dat doua solutii de fundare puteti alege numai intre cele doua.
                la executia pilonilor este necesara o acuratete si o calitate deosebita a lucrarii.
                la perna trebuie doar sa urmariti materialul,ordinea,grosimea straturilor si compactorul sa aiba greutatea si sa faca numarul de treceri specificat de proiectant.
                oricum cand veti avea datele exacte in functie de costuri puteti alege varianta mai convenabila.
                KATA

                Comentariu

                • clf67
                  Incepator
                  • 09.mar.2007
                  • 10

                  #9
                  Buna ziua!
                  Ma bag si eu in aceasta discutie deoarece sunt intr-o situatie asemanatoare poate mai rau pentru ca am inceput deja fundatia si nu stiu ce sa fac!
                  E vorba de o casa P+E+M care o construiesc in Bucuresti. Terenul are structura in urma studiului geo: 0.8m strat umplutura, un strat de pamant vegetal apoi un strat de praf nisipos cu Pa=150 KPa.la adancimea de 2.1m
                  Prima solutie propusa a fost cea cuperna de balast - radier general, dar nu o puteam suporta financiar.
                  A doua solutie a fost de a realiza niste blocuri de fundare late de 1.5m si lungimi intre 3 si 4.5m care s-au turnat direct in pamant pe stratul de la 2.1m si au o grosime de 90cm. Sunt realizate 9 astfel de blocuri care urmaresc conturul casei. Distanta intre aceste blocuri in functie de zidurile interioare este intre 2.0m si 5.5m. Mai exact sunt asezate sub colturile casei si sub zidurile despartitoare. Peste aceste blocuri s-a turnat alt bloc mai mic cu inaltimea de 75cm si latimea de 60cm care urmaresc de asemenea zidurile de rezistenta ale casei. Peste aceasta structura urmeaza sa se toarne o grinda armata cu dimensiunea de 40cm x 70cm inaltime armata cu 10 fiare diam 12 de Pc52 si etrieri d=8/15cm din Ob37. peste aceasta urmand a se ridica peretii de rezistenta ai cladirii.
                  Problema mea a aparut cand am angajat dirigintele de santier care a spus ca solutia nu este buna si ar trebui macar sa leg blocurile mici intre ele pe sub toata grinda armata. Ma gandesc ca nu stiu ce ar rezolva asta pentru ca aceste blocuri s-ar sprijini probabil pe pamantul vegetal deci nu ar fi un pamant cat de cat bun.
                  Daca imi puteti da un sfat va raman recunoscator!
                  Multumesc

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13008

                    #10
                    Banuiesc ca exista un proiect de rezistenta.
                    Nu cred ca este cazul ca un diriginte de santier sa isi dea cu parerea atat timp cat rezistenta este semnata si stampilata de o persoana autorizata.

                    El este singurul responsabil de modul de proiectare - dirigintele sa faca bine si sa se asigure ca ceea ce este proiectat, se realizeaza.

                    Poate este altcineva pe forum care sa iti spuna o parere avizata in aceasta problema.

                    Bafta!
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • clf67
                      Incepator
                      • 09.mar.2007
                      • 10

                      #11
                      Postat în original de viorel.stanculescu
                      Banuiesc ca exista un proiect de rezistenta.
                      Nu cred ca este cazul ca un diriginte de santier sa isi dea cu parerea atat timp cat rezistenta este semnata si stampilata de o persoana autorizata.

                      El este singurul responsabil de modul de proiectare - dirigintele sa faca bine si sa se asigure ca ceea ce este proiectat, se realizeaza.

                      Poate este altcineva pe forum care sa iti spuna o parere avizata in aceasta problema.

                      Bafta!
                      Multumesc pentru promptitudine in primul rand!
                      Exista bineinteles un proiect realizat de un inginer si verificat chiar de tatal sau. Asta ca informatie colaterala. Asa gandem si eu ca totusi in caz de doamne fereste, nu cred ca se baga la apa amandoi daca nu ar fi siguri pe ce au facut acolo.
                      Dar m-a bagat in ceata dirigintele si nu stiu cum ar fi bine sa fac, trecand si peste majorarea pretului fundatiei, are totusi rost sa fac aceasta chestie suplimentara?

                      Comentariu

                      • lisacanaud
                        Incepator
                        • 07.mar.2007
                        • 8

                        #12
                        piloni

                        buna ziua
                        Am urmarit si eu cu interes subiectul pe tema fundatiei,terenul meu e argilos si cum ati spus si voi in mesaje trebuie facuti piloni..la o casa de 120m² mi-au dat aceeasi solutie..in jur de 18 piloni,deci forat pana se ajunge la solul bun,apoi turnata placa de beton,asta ca sa nu te trezesti peste cativa ani ca misca casa(costul unei asemenea lucrari ma ajunge 1000 euro(locuiesc in Franta,luati in considerare preturile din tara )
                        Din fericire am gasit alta solutie,imi contruiesc casa din lemn,care e de opt ori mai usoara decat caramida.
                        Multa bafta in continuare

                        Comentariu

                        • lisacanaud
                          Incepator
                          • 07.mar.2007
                          • 8

                          #13
                          piloni

                          buna ziua
                          Am urmarit si eu cu interes subiectul pe tema fundatiei,terenul meu e argilos si cum ati spus si voi in mesaje trebuie facuti piloni..la o casa de 120m² mi-au dat aceeasi solutie..in jur de 18 piloni,deci forat pana se ajunge la solul bun,apoi turnata placa de beton,asta ca sa nu te trezesti peste cativa ani ca misca casa(costul unei asemenea lucrari ma ajunge 1000 euro(locuiesc in Franta,luati in considerare preturile din tara )
                          Din fericire am gasit alta solutie,imi contruiesc casa din lemn,care e de opt ori mai usoara decat caramida.
                          Multa bafta in continuare

                          Comentariu

                          • alexis
                            Living Legend
                            • 05.nov.2006
                            • 1318

                            #14
                            Re: piloni

                            CONCLUZIE! NU mai cumparati pamant pana nu faceti studiul geo!!!!!!
                            faci o casa si pentru urmasii tai

                            Comentariu

                            • lisacanaud
                              Incepator
                              • 07.mar.2007
                              • 8

                              #15
                              rectificare

                              Am recitit mesajul scris de mine..imi cer scuze pt greseala facuta...era vorba de 10.000 nu de 1.000...din aceasta cauza am ales varianta cu casa de lemn...
                              cu respect

                              Comentariu

                              Procesare...