fundatie pe teren cu risc geo. moderat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • clf67
    Incepator
    • 09.mar.2007
    • 10

    #16
    Revin si eu cu povestea mea poate imi raspunde cineva pentru ca sunt total in ceata!


    Postat în original de clf67

    Buna ziua!
    Ma bag si eu in aceasta discutie deoarece sunt intr-o situatie asemanatoare poate mai rau pentru ca am inceput deja fundatia si nu stiu ce sa fac!
    E vorba de o casa P+E+M care o construiesc in Bucuresti. Terenul are structura in urma studiului geo: 0.8m strat umplutura, un strat de pamant vegetal apoi un strat de praf nisipos cu Pa=150 KPa.la adancimea de 2.1m
    Prima solutie propusa a fost cea cuperna de balast - radier general, dar nu o puteam suporta financiar.
    A doua solutie a fost de a realiza niste blocuri de fundare late de 1.5m si lungimi intre 3 si 4.5m care s-au turnat direct in pamant pe stratul de la 2.1m si au o grosime de 90cm. Sunt realizate 9 astfel de blocuri care urmaresc conturul casei. Distanta intre aceste blocuri in functie de zidurile interioare este intre 2.0m si 5.5m. Mai exact sunt asezate sub colturile casei si sub zidurile despartitoare. Peste aceste blocuri s-a turnat alt bloc mai mic cu inaltimea de 75cm si latimea de 60cm care urmaresc de asemenea zidurile de rezistenta ale casei. Peste aceasta structura urmeaza sa se toarne o grinda armata cu dimensiunea de 40cm x 70cm inaltime armata cu 10 fiare diam 12 de Pc52 si etrieri d=8/15cm din Ob37. peste aceasta urmand a se ridica peretii de rezistenta ai cladirii.
    Problema mea a aparut cand am angajat dirigintele de santier care a spus ca solutia nu este buna si ar trebui macar sa leg blocurile mici intre ele pe sub toata grinda armata. Ma gandesc ca nu stiu ce ar rezolva asta pentru ca aceste blocuri s-ar sprijini probabil pe pamantul vegetal deci nu ar fi un pamant cat de cat bun.
    Daca imi puteti da un sfat va raman recunoscator!
    Multumesc

    Comentariu

    • alexis
      Living Legend
      • 05.nov.2006
      • 1318

      #17
      Postat în original de clf67
      Revin si eu cu povestea mea poate imi raspunde cineva pentru ca sunt total in ceata!


      Postat în original de clf67

      Buna ziua!
      Ma bag si eu in aceasta discutie deoarece sunt intr-o situatie asemanatoare poate mai rau pentru ca am inceput deja fundatia si nu stiu ce sa fac!
      E vorba de o casa P+E+M care o construiesc in Bucuresti. Terenul are structura in urma studiului geo: 0.8m strat umplutura, un strat de pamant vegetal apoi un strat de praf nisipos cu Pa=150 KPa.la adancimea de 2.1m
      Prima solutie propusa a fost cea cuperna de balast - radier general, dar nu o puteam suporta financiar.
      A doua solutie a fost de a realiza niste blocuri de fundare late de 1.5m si lungimi intre 3 si 4.5m care s-au turnat direct in pamant pe stratul de la 2.1m si au o grosime de 90cm. Sunt realizate 9 astfel de blocuri care urmaresc conturul casei. Distanta intre aceste blocuri in functie de zidurile interioare este intre 2.0m si 5.5m. Mai exact sunt asezate sub colturile casei si sub zidurile despartitoare. Peste aceste blocuri s-a turnat alt bloc mai mic cu inaltimea de 75cm si latimea de 60cm care urmaresc de asemenea zidurile de rezistenta ale casei. Peste aceasta structura urmeaza sa se toarne o grinda armata cu dimensiunea de 40cm x 70cm inaltime armata cu 10 fiare diam 12 de Pc52 si etrieri d=8/15cm din Ob37. peste aceasta urmand a se ridica peretii de rezistenta ai cladirii.
      Problema mea a aparut cand am angajat dirigintele de santier care a spus ca solutia nu este buna si ar trebui macar sa leg blocurile mici intre ele pe sub toata grinda armata. Ma gandesc ca nu stiu ce ar rezolva asta pentru ca aceste blocuri s-ar sprijini probabil pe pamantul vegetal deci nu ar fi un pamant cat de cat bun.
      Daca imi puteti da un sfat va raman recunoscator!
      Multumesc
      Cine va facut proiectul a stiut ce face, dvs aveti acele blocuri , se numesc fundatii izolate, si au rolul de a se aseza independent pe pamant.Dc le legati intre ele, cum spune dirigintele de santier, riscati sa induceti tensiuni suplimentare in acele grinzi cu care vrea sa le lege. Casa cu timpul o sa se aseze bine in pamantul de la 2,1 m din cate inteleg eu.
      Un semn de intrebare am! Primele blocuri ar fi trebuit sa fie mai mari niste cuburi cu latura de 1 m armate bine, avand in vedere ca aveti P+E+M
      faci o casa si pentru urmasii tai

      Comentariu

      • clf67
        Incepator
        • 09.mar.2007
        • 10

        #18
        [/quote]
        Cine va facut proiectul a stiut ce face, dvs aveti acele blocuri , se numesc fundatii izolate, si au rolul de a se aseza independent pe pamant.Dc le legati intre ele, cum spune dirigintele de santier, riscati sa induceti tensiuni suplimentare in acele grinzi cu care vrea sa le lege. Casa cu timpul o sa se aseze bine in pamantul de la 2,1 m din cate inteleg eu.
        Un semn de intrebare am! Primele blocuri ar fi trebuit sa fie mai mari niste cuburi cu latura de 1 m armate bine, avand in vedere ca aveti P+E+M[/quote]

        Multumesc pentru raspuns!

        Revin cu explicatia:
        Blocurile care sunt la cota -2.1m sunt in nr de 8 si au dimensiuni de 1.5m latime cu 3 sau 4 lungime si o inaltime de 90 cm. Mai sunt unele in forma de L (la colturi sau "sicane" ale zidurilor - niste jocuri de cca 60 cm- 1.2m) care tot asa au latimea de 1.5 m si lungimile laturilor L-ului de 2m - 2.5m inaltime de 90cm. Aceste blocuri au fost turnate fara cofrare direct pe pamantul considerat stabil avand o incastrare in acesta de cca 40-50cm, partea de deasupra fiind un pamant vegetal. Peste acestea sunt asezate alte blocuri mai mici cu latimea de 75 cm si inaltimea de 70 cm care urmaresc exact conturul zidurilor. Acestea au fost turnate in cofrag si se acopera pe laterale cu pamantul compactat. Ambele sunt nearmate. Din ce am inteles de la structurist aceste blocuri au doar rolul de a transmite la solul bun incarcarile verticale, in cazul unui seism solicitata fiind in special grinda continua de fundare.
        De abia peste aceste blocuri urmeaza grinda continua cu sectiunea de 40x70 cm care este armata cu 10 PC52 d=12 si etrieri parca d=8/15. Grinda este din beton C12/14 (nu am proiectul la mine dar cred ca asa este), dar nu este legata cu nimic de aceste blocuri, doar sprijina pe ele. Grinda ramane ingropata in stratul de umplutura cca 30 cm.
        Tipul de fundatie daca am retinut corect se numeste fundatie cu grinzi continue cu descarcare pe reazeme izolate, si a fost adoptat in primul rand din motive economice. Ma costa cca 30% din pretul unui radier care fusese propus de geotehnist si de un alt structurist mai putin curajos. Dar evident ca nu vreau sa stau intr-o casa care nu imi asigura o siguranta satisfacatoare - nu chiar ca un radier dar totusi sa nu cada pe mine la cutremur.

        Comentariu

        Procesare...