Renteaza internetul de la clicknet?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Baboo
    a răspuns
    RCS RDS
    Pe dou? teste, 12,30, 856 si 931 M/sec
    Acum=8504948bytes!
    Sal'tare!

    Lasă un comentariu:


  • dmih
    a răspuns
    Cine este furnizorul D-vs de Internet?

    De curiozitate, faceti un test cu linkul urmator:



    Cu respect!

    Lasă un comentariu:


  • Baboo
    a răspuns
    Postat în original de dmih
    Ca idee: icon-ul din coltul ecranului va arata viteza maxima de transfer pe care teoretic calculatorul o poate avea cu echipamentul imediat urmator (switch, modem, router, etc) - de fapt standardul pe care cele doua echipamente l-au negociat (10MB/s, 100MB/s, 1000MB/s). Asta nu inseamna - asa cum a explicat si Florin N mai sus - ca aceste viteze vor fi si atinse, in mod uzual, in realitate. Explicatia e ceva mai complicata si tine de modul in care standardul Ethernet (cel pe care il folosim majoritatea dintre noi) functioneaza in realitate.
    Va intzeleg retzinerea fatza de aceasta viteza, dar mai in urma cu ceva timp, am masurat-o cu ajutorul unui sistem de pe un site si era chiar mai mare de 100Mb/s. Imi pare rau, dar am formatat PC-ul meu si nu mai am acesta adresa, dar cred ca se poate gasi pe una din discutziile care au fost pe acest forum, tot pe tema vitezei de transfer!

    Sal'tare!

    Lasă un comentariu:


  • dmih
    a răspuns
    Ca idee: icon-ul din coltul ecranului va arata viteza maxima de transfer pe care teoretic calculatorul o poate avea cu echipamentul imediat urmator (switch, modem, router, etc) - de fapt standardul pe care cele doua echipamente l-au negociat (10MB/s, 100MB/s, 1000MB/s). Asta nu inseamna - asa cum a explicat si Florin N mai sus - ca aceste viteze vor fi si atinse, in mod uzual, in realitate. Explicatia e ceva mai complicata si tine de modul in care standardul Ethernet (cel pe care il folosim majoritatea dintre noi) functioneaza in realitate.

    Lasă un comentariu:


  • Baboo
    a răspuns
    Postat în original de florin n
    da, cu un router ieftin puteti distribui netul la mai multe calculatoare, insa nu puteti limita banda pentru fiecare user in parte.
    in cazul in care sunteti numai dumneavoastra pe net, restul PCurilor sunt inchise, folositi toata lungimea de banda care o aveti de la furnizor.
    in cazul in care sunt 2 PCuri online, acestea impart banda, insa nu in mod egal, 50-50%, raportul difera in functiie de aplicatiile pe care le folosesc cei 2. Si tot asa pentru 3 sau 4 PCuri.

    referitor la viteza de internet de 1Gb/s, efectiv e imposibil sa aveti o asemenea viteza. Nici intre 2 partitii ale aceluiasi harddisk nu obtineti un asemenea transfer.
    va propun un mic exercitiu. Copiati un film de pe o partitie pe alta partitie, sau orice alt fiisier cu o marime asemanatoare, adica ~700Mb, si cronometati. Va garantez ca dureaza cateva secunde, in nici un caz mai putin de o secunda. Si cum 1Gb=1024Mb, adica 700Mb<1G, intelegeti de ce nu puteti avea internet cu 1Gb/s.

    Mea culpa!
    Am gresit: nu e 1G ci 100Mb/s. Graba... stric? treaba... A?a-mi arat? c?nd fixat mous-ul pe idiograma din bara de date. Asta la ora10,30 dimineatza!

    Lasă un comentariu:


  • florin n
    a răspuns
    nu trebuie sa va speriati, e chiar mai simplu
    folosind un protocol numit DHCP, routerul primeste de la vurnizor toate datele necesare pentru a se configura si accesa netul, iar acesta la randul lui trimite datele de configurare a retelei catre PCuri. Mai simplu spus, toata configurarea retelei se face automat, tot ce trebuie sa aveti grija, e sa mufati corect cablurile.

    Lasă un comentariu:


  • dmih
    a răspuns
    Un router face multe, dar o sa ma rezum la a va spune cum ajuta in cazurile D-vs.

    Router-ele sunt echipamentele care fac legatura intre o retea privata de calculatoare si reteaua publica, adica Internetul.
    Incerc cateva explicatii in care sa folosesc o terminologie mai putin tehnica.

    Calculatoarele sunt identificate in reteaua publica Internet printr-o adresa unica. Aceasta adresa unica este denumita adresa IP (Internet Protocol), care este un numar de forma AAAA.BBBB.CCCC.DDDD. Fiecare secventa de patru litere poate lua valori intre 0 si 255 (practic lucrurile nu stau chiar asa, dar pentru ce vrem noi sa aflam nu e cazul sa intram in detalii tehnice mai complicate). Ei bine, la cat de multe calculatoare (dar si alte tipuri de echipamente active) sunt acum, toate adresele acestea ar fi fost de mult epuizate. Din acest motiv, s-a stabilit sa existe unele domenii de adrese IP private. Aceste domenii de adrese sunt cele pe care le veti folosi D-vs la calculatoarele din casa.

    Furnizorul de Internet, atunci cand faceti contract cu el, va aloca o adresa IP publica. Aceasta adresa este identificatorul D-vs atunci cand sunteti conectat la Internet. Daca D-vs doriti sa conectati mai mult de un calculator la Internet, veti avea nevoie de o a doua adresa, tot publica. Ei bine, din motivele pe care le-am expus mai sus, de obicei nu veti putea obtine de la furnizor o a doua adresa (ma refer strict la utilizatorii casnici, nu la firme unde lucrurile sunt un pic mai complexe).

    Cum rezolva problema router-ul: el este cel caruia i se va aloca adresa de IP primita de la furnizor. D-vs veti configura calculatoarele personale cu adrese de IP din gama privata si le veti "spune" ca pentru acces la Internet sa se duca la router. Acesta va sti sa trimita mai departe traficul catre Internet.

    Calculatoarele D-vs vor imparti banda de Internet in mod diferentiat, functie de aplicatiile deschise, dupa cum a explicat si Florin N mai sus.

    Lasă un comentariu:


  • florin n
    a răspuns
    da, cu un router ieftin puteti distribui netul la mai multe calculatoare, insa nu puteti limita banda pentru fiecare user in parte.
    in cazul in care sunteti numai dumneavoastra pe net, restul PCurilor sunt inchise, folositi toata lungimea de banda care o aveti de la furnizor.
    in cazul in care sunt 2 PCuri online, acestea impart banda, insa nu in mod egal, 50-50%, raportul difera in functiie de aplicatiile pe care le folosesc cei 2. Si tot asa pentru 3 sau 4 PCuri.

    referitor la viteza de internet de 1Gb/s, efectiv e imposibil sa aveti o asemenea viteza. Nici intre 2 partitii ale aceluiasi harddisk nu obtineti un asemenea transfer.
    va propun un mic exercitiu. Copiati un film de pe o partitie pe alta partitie, sau orice alt fiisier cu o marime asemanatoare, adica ~700Mb, si cronometati. Va garantez ca dureaza cateva secunde, in nici un caz mai putin de o secunda. Si cum 1Gb=1024Mb, adica 700Mb<1G, intelegeti de ce nu puteti avea internet cu 1Gb/s.

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Vroiam si eu sa stiu ce rol are si ce face routerul asta ?

    Lasă un comentariu:


  • Baboo
    a răspuns
    Re: se renteaza internetul de la clic net?

    Postat în original de florin n
    In plus mai e nevoie de achizitionarea de echipament suplimentar, respectiv un router cu management, pentru a evita situatiile in care un user foloseste banda pentru download masiv, iar ceilalti se chinuie sa acceseze o pagina. Mai exista o varianta mai ieftina, aceasta fiind folosirea unu pc mai vechi, de tipul "pentium 166", pe post de router, insa trebuie sa apelati la cineva cu experienta in administrarea retelelor. Va pot ajuta cu cateva sfaturi, insa va recomand prima optiune, respectiv un router.
    Dle florin am o intrebare: daca se foloseste ruterul , nu se imparte viteza de 1Gb/sec pe care o am la nr de posturi (4) pe care le are ruterul?

    MM, am vazut ruter cu 4 posturi la 800000lei vechi. Si eu vreau sa montez un router; o parte di retzea o am deja tras?, mai trebuie s a trag un traseu doar!

    Sal'tare!

    Lasă un comentariu:


  • dan_saila
    a răspuns
    Exceptand persoanele care "trag" de pa net cu jdemii' de mb/sec, varianta clicknet express e ideala ptr locurile in care nu ajung alti provideri, la un pret rezonabil, cu o stabilitate buna.

    Lasă un comentariu:


  • florin n
    a răspuns
    pai... in linii mari.. un router foloseste o linie de internet pe care o imparte la mai multe calculatoare
    mai multe detalii http://en.wikipedia.org/wiki/Router

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Ce e ala router si celelealte componente si roluri au ?

    Asa mai pe babeste ca nu degeaba sunt tanar pensionar.

    Lasă un comentariu:


  • florin n
    a răspuns
    ok... asa e... tu faci download cu 10Mbytes/s, chiar nu are rost sa mai continuam

    Lasă un comentariu:


  • Lord
    a răspuns
    Am placa de 1000 ) asa ca merge .. revenind la subiect da a mers cu 50 cant au facut testele pentru metro national acuma prindem 10

    Dar totusi fata de oferta RTC este mare diferenta asa ca nu ma omoa cu chestii de astea .. eu doar am recomandat vad ca esti ofesat ca am dat in RTC .. oricum sunt pe duca )

    Lasă un comentariu:

Procesare...