Mod de viata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • evisceratum
    Membru Marcant
    • 29.aug.2006
    • 412

    Mod de viata

    Dragii mei,
    Casa mea e in stadiu de jumate gata, adica se toarna planseul peste parter. Dar nu de aia va consult, si anume referitor la un mod de viata pe care vreau sa il adopt.
    In camera de la strada a casei vreau sa dezvolt o afacere, mai precis proiectare in constructii, si amenajarea intregii case s-a realizat in asa fel incit aceasta zona sa fie separata de rest, si anume cu baie, chicineta separata, accese si trafic separat.
    Ce parere aveti, e bine sa ai biroul unde locuiesti sau nu?
    Ce avantaje sau dezavantaje ar putea rezulta din aceasta, ma refer incepind de la eventualele detrimente la imaginea afacerii, si aici sper sa deuceti poate si unele avantaje.

    Va multumesc anticipat
  • Mina
    Living Legend
    • 24.iun.2006
    • 1108

    #2
    Avantaje: daca n-ai chef de lucru poti merge sus sa arunci un ochi la emisiunea preferata; vei fi mai mult timp la birou decat daca ai inchiria un spatiu; le poti arata unor clienti -care n-au vedere in spatiu- rezolvarea problemelor constructive "pe viu"; oamenilor le va fi mai usor de memorat locatia+ ca nu va expuneti riscului de a trebui sa va mutati biroul (sa zicem ca v-ar creste chiria si nu va mai convine) si multi dintre clienti vor fi dezorientati pana va gasesc iarasi; suntei mai aproape de familie si problemele lor.
    Dezavantaje: o sa va vina clientii la usa si la 9 seara si se si asteapta sa le deschideti, vor dori sa va viziteze casa si cand vreti si cand nu vreti; va veni copilul cand va e mai draga lumea si-si va pune cana cu lapte pe proiectul dvs. dupa care va sare in brate si o rastoarna ; vine un minunat control de la finate si........."apoi la ce casa ti-ai facut, ce-s la tine 5000 RON". Cam atat imi amintesc acum, dar mai sunt si altele.

    Comentariu

    • expertparchet
      Living Legend
      • 16.iun.2006
      • 1269

      #3
      Daca iti faci o intrare direct din strada elimini multe din problemele enumerate de Mina.

      Comentariu

      • Mina
        Living Legend
        • 24.iun.2006
        • 1108

        #4
        Asta o crezi tu, la mine sunt cadiri separate (in aceesi curte) si ma lovesc de aceste probleme...............

        Comentariu

        • expertparchet
          Living Legend
          • 16.iun.2006
          • 1269

          #5
          Eu ma refeream la o intrare din strada pt. firma (birou) si alta intrare separata pt. casa! NU din aceiasi curte!Iar a doua chestie nu trebuie zis clientilor ca stati vis-a-vis

          Comentariu

          • expertparchet
            Living Legend
            • 16.iun.2006
            • 1269

            #6
            Eu ma refeream la o intrare din strada pt. firma (birou) si alta intrare separata pt. casa! NU din aceiasi curte!Iar a doua chestie nu trebuie zis clientilor ca stati vis-a-vis

            Comentariu

            • aereniv
              Membru
              • 27.aug.2006
              • 151

              #7
              La dezavantajele enumerate de d-na Mina, as adauga si faptul ca printre clienti se vor regasi mai devreme sau mai tarziu si asa zisii "vanatori de ponturi".
              Un sistem minim de securitate nu va trebui neglijat...sa nu ma considerati paranoic
              Dar, eu cred ca fiecare dintre dezavantaje va putea fi surmontat daca le aveti in vedere de la inceput.

              As mai putea adauga ca potrivit unor studii americane (bineinteles) de acum vreo 10 ani, lucrul acasa nu e solutie extraordinara nici pentru productivitate/eficienta, nici chiar pentru tonusul lucratorului. Erau laudate acolo beneficiile atmosferei de la birou, socializarea, etc.

              Comentariu

              • evisceratum
                Membru Marcant
                • 29.aug.2006
                • 412

                #8
                Ceea ce spune mina poate fi adevarat, dar in general de multe aceste dezavantaje nu ai parte cind esti proiectant de rezistenta. Clientii mei sunt arhitecti care ma angajeaza pentru elaborarea unor proiecte, practic nu am contact direct cu beneficiarii decit rareori cind apar probleme in executie. De aceea respectivii vinatori de ponturi ar trebui sa fie mai rari in cazul meu.
                Nu acelasi este cazul nevestei mele care este arhitecta si care lucreaza direct cu beneficiarii care de cele mai multe ori sunt persoane necunoscute si nu colaboratori cu care ai mai lucrat impreuna si inainte.
                Eu am ridicat problema gindindu-ma la ceea ce a spus aereniv respectiv ca pierzi din productivitate, de fapt pentru aceeasi productivitate ai nevoie sa depui mai mult efort de autocontrol si sa incerci sa separi cit mai mult ceea ce trebuie sa faci de ceea ce ti-ar place sa faci.

                Mi-a mai venit un avantaj in minte, nu imi dau seama daca e cazul, dar in cazul in care locuiesti in aceeasi cladire practic nu vad cum ai putea realiza un program de functionare normal al afacerii, fara sa te autoeduci ca la ora 18 de ex sa inchizi taraba, sau la ora 20, nenesential dar sa respecti o ora fixa.

                Despre controalele respective, trebuie sa cotizezi si atunci cind ai biroul in centru, acuma nu o sa imi trintesc niste podele soioase si o mocheta jegoasa numai ca sa par pirlit cind vin baietii de la finante. De aia platesc contabila ca sa rezolve anumite probleme, sau daca nu sa ma scape macar partial. Desi dupa cum se estimeaza in viitor cind se vor face controale incrucisate la facturi, treburile nu vor mai fi asa de empirice la controale si incet incet nu vei mai fi amendat doar in loc de bunaziua numai ca sa nu cumva sa doreasca baietii iscoditori sa se uite in registrele tale. Platesti amenda si ai scapat.

                Despre copii, dezavantajele consider ca se echilibreaza cu avantajele, ii ai tot timpul sub ochi, esti putintel mai prezent in viata lor decit daca ai fi plecat la birou 12 ore, nevasta ar avea o pauza de profesare mai scurta si ar avea tot timpul baby-sitterul sub ochi mai tirziu pina cresc putin copii.

                Situatia ar fi ca in camera destinata biroului ar avea loc deocamdata 2 angajati in prima faza, teoretic unul al meu si unu a lui nevastamea. cred ca mai mult de atita e inghesuit intr-o camera de 5x5m si un hol de 2x3 sio baie de 1.5x2. Mai apoi visul spune ca se va mansarda garajul (6x6m) si se muta afacerea acolo daca nu are loc aici.
                din pacate accesul din strada e acelasi, imobilul e acelasi fiind vorba doar de o camera in casa.

                Comentariu

                • gigelchiazna
                  Incepator
                  • 07.mar.2007
                  • 2

                  #9
                  faptul ca nu mai pierzi timp cu dusul/intorsul de la serviciu si ca iti poti
                  organiza cum vrei tu timpul, fiind aproape de locul de munca nu poate fi
                  decat benefic - doar daca nu cumva o sa te tenteze prea mult sa tragi
                  chiulul.

                  insa cu timpul daca te educi, sa faci diferentierea intre munca si odihna,
                  o sa fie ok. citeam recent un articol despre invatatul acasa, cum ca
                  la copii care fac scoala acasa fiind ediucati de copii, exista o confuzie
                  intre rolul de parinte si de educator si intre timpul de invatare si timpul
                  celalalt. facand o paralela si aici se poate crea confuzia asta, chiar daca
                  nesesizabil insa pus in balanta cu beneficiile eu as alege sa muncesc de
                  acasa.

                  bineinteles, separarea spatiului este obligatorie
                  Site-uri de imobiliare

                  Comentariu

                  • KATALIN
                    Membru Marcant
                    • 25.ian.2006
                    • 404

                    #10
                    eu vad lucrurile astfel:ai scapat de naveta si astfel poluezi mai putin,nu platesti chirie si daca ai probleme te "poti pasui cu asa zisa chirie",nu te someaza nimeni sa parasesti spatiul,iar daca te deranjeaza lumea pe la noua seara inseamna ca ai de lucru,castigi,deci esti eficient.
                    plus ca nutrebuie sa te trezesti dimineata mult mai devreme sa ajungi la birou.
                    KATA

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13007

                      #11
                      Parca vad si eu ca o sa devi Sedentar.


                      Glumesc, prefer varianta aleasa de tine.

                      CASA, DULCE CASA.


                      E mai bine asa.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • evisceratum
                        Membru Marcant
                        • 29.aug.2006
                        • 412

                        #12
                        Sedentarismul e o problema care tine mai mult de meseria in care lucrezi, cit si de persoana respectiva. De lucru este si probabil ca va mai fi citiva ani, si pe masura ce trece timpul mi se pare ca sunt din ce in ce mai sedentar. Ma lipesc de scaunul asta de la birou ca in curind va deveni parte integranta din mine. Si mai are si rotite jos.

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6886

                          #13
                          Adio "sedinte" daca va faceti biroul acasa (asta ca o mica gluma).
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • evisceratum
                            Membru Marcant
                            • 29.aug.2006
                            • 412

                            #14
                            Va multumesc mult pentru raspunsuri, m-au ajutat foarte mult in dilema mea existentiala de la ora asta.
                            Va rog sa mai scrieti daca va mai vine in minte un argument pro sau contra, desi stiu ca un astfel de topic este mai mult pentru acei dintre noi care au mai mult timp la dispozitie pentru scris, nu numai pentru a citi ceea ce scriu cei mai avizati sau mai experimentati.

                            Comentariu

                            Procesare...