Vreau sa scap de furnici!

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kikimocanu
    Incepator
    • 23.iul.2006
    • 38

    Vreau sa scap de furnici!

    Va rog sa-mi spuneti ce sa fac ca sa scap de furnici ca am o fetita mica de 3 luni si sunt peste tot.am dat cu raid degeaba.iar ca sa schimb parchetul acum nu am bani.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Din pacate nu am denumirea produsului insa mergeti la un magazin specializat si cereti o solutie pentru furnici.

    Am avut si eu o problema asemanatoare acum 2 ani si mi-au dat o solutie compusa din 2 tipuri de fiole care se dizolva in apa si se pulverizeaza.

    Una dintre ele este laptoasa...

    Sper sa gasiti solutia.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • valeriu ciprian
      Membru Marcant
      • 09.feb.2006
      • 918

      #3
      Acestea sunt solutiile pe care le-am folosit eu.Ar fi bine sa cautati locul pe unde intra aceste furnici in locuinta si sa se astupe acele locuri.In cazul meu a fost vorba de doza de curent din dormitor si tocul usii de la dormitor (avea u crapatura intre toc si zid).Mai puteti pune in capace de borcan undura sau ului iar in 1-2 zile vei fi surprins ce ai sa gasesti acolo.Multa bafta.

      Comentariu

      • DM7
        Membru
        • 13.apr.2006
        • 290

        #4
        Un sfat care l-am primit de la un angajat al unei firme specializate de dezinsectii si care la mine a mers de minune. La magazinde fitosanitare cere REGENT. Este in fiola asa cum a scris si Viorel este o solutie alb laptoasa. O fiola pui intr-un flacon de 2 L. Peste ea torni vreo 2-3 linguri de zahar (pentru a atrage furnicile) dupa care completezi cu apa calduta.Stropesti in locurile in care nu au acces copiii si unde nu se spala pentru a ramane solutia pe mai mult timp (pe langa perete) In plus ca aceste locuri sunt cai de circulat pentru furnici.
        Si daca se va evapora va ramane eficienta datorita siropului zaharisit impregnat cu solutia si pe care furnica o va sesiza si o va manca.
        Eu asa am reusit sa scap de ele.
        O observatie. Am mai auzit ca daca speli (asta daca ai gresie) repetat cu o solutie mai concentarta de clor astfel ca clorul sa ramana (sa miroase mai tare a clor) furnicile vor disparea deranjate de mirosul puternic intepator. si debusolate in a cauta hrana. Stiind ca ele se orienteaza dupa miros. Iar negasind hrana ele vor cauta un alt loc de unde sa se aprovizionezeparasind locul unde si-au format musuroiul. Eu insa nu am putut folosi aceasta metoda datorita copilului meu care este alergic la mirosul de clor.
        Sper sa-ti fie de folos....

        Comentariu

        • maiam
          Membru
          • 24.aug.2006
          • 211

          #5
          Folositi DIAZINOL. Valabil pentru orice fel de insecte!

          Comentariu

          • bunicel
            Incepator
            • 04.apr.2007
            • 9

            #6
            probleme privind deratizarea sau dezinsesctia???

            suna la (021) 3124557 office@primosal.ro sunt buni, nu te lasa la necaz

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Pentru fantome au ceva?.... au una care sta pe forum si nu mai scap de ea.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • letthal
                Incepator
                • 25.mar.2007
                • 13

                #8
                Cel mai bine iti cumperi un furnicar drept animal de companie shi scapi shi de furnici!
                Nu vorbii fara sa sti
                Nu hali mereu ce auzi de la altii
                Nu te da ce nu potzi sa fi
                Sunt vorbe de ....
                Le auzi in fiecare zi

                Comentariu

                • bunicel
                  Incepator
                  • 04.apr.2007
                  • 9

                  #9
                  re fantome

                  credeam ca e un subiect serios, nu bascalie primosal.ro

                  Comentariu

                  • Camelia Dosaru
                    Incepator
                    • 28.feb.2006
                    • 19

                    #10
                    ajutor vreau sa scap de furnici

                    Buna ziua si bine v-am gasit. M-am confruntat de curand cu aceeasi problema. Au aparut in casa zeci de furnici. La inceput ieseau cele mai mici, apoi cele mai mari (din acelea cu aripi). Ce nu am incercat : spray de muste, motorina , am cumparat si solutie Regent pe care am diluat-o si am stropit cu ea. Dispareau, mai mureau din ele, dar a doua zi apareau din nou. Ne era teama sa mai dormim in casa. Disperati am apelat la ajutorul unei persoane care se ocupa cu deratizarea. A venit , a stropit cu solutii (de d-lui stiute) prin toata casa, inclusiv in podul casei unde am descoperit ca acolo aveau cuiburile. Ne-a spus ca n-o sa mai avem probleme curand cu acestea , dar ca peste cateva luni mai trebuie sa deratizam pentru a distruge definitiv oualele acestora . Ca pret a fost destul de bine, in functie de cantitatea folosita. De atunci au trecut 2 luni dar n-am mai vazut nicio furnica prin casa. Merita incercat...

                    Comentariu

                    • gabybosss
                      Incepator
                      • 09.oct.2010
                      • 1

                      #11
                      gabdaci

                      Regent,otrava impotriva gandacilor (bun si contra capuselor la caini,inlocuitor frontline)2ml/fiola,15 ron/bucata.0765250576 gabi
                      Fișiere Atașate
                      regent,otrava impotriva gandacilor (bun si contra capuselor la caini,inlocuitor frontline)2ml/fiola,15 ron/bucata.

                      Comentariu

                      • Styod
                        Incepator
                        • 17.aug.2012
                        • 2

                        #12
                        Răspuns la: gabdaci

                        Sunt solutii speciale sau chiar niste spray-uri care ajuta foarte bine. Am gasit in Baumax asa ceva (sper ca am voie sa dau numele magazinul).

                        Comentariu

                        • andries.sara
                          Incepator
                          • 22.sep.2013
                          • 3

                          #13
                          Răspuns la: Vreau sa scap de furnici!

                          DAda, stiu la care solutii va referiti. Le-am incercat si eu si au dat roade.

                          Comentariu

                          Procesare...