Montare balastrada pe zid izolat cu polistiren

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • iar am gresit
    Incepator
    • 10.iun.2015
    • 11

    Montare balastrada pe zid izolat cu polistiren

    Multumesc!
    Am fost ajutat de multe ori prin acest site.

    Intrebare mea, este:
    ... cum sa prind lucrurile grele (aer conditionat, balastrada, etc.) pe o perete care a fost izolat cu poilstereni de 10cm.
    In situatie mea vreau sa montez o balstrada pe perete.
    Este un loc unde multi copii vor trec si bine inteles ei o sa trag de el.

    O alta intrebare, legat de acest subiect, dar poate mai bine pus separat la alt topic, nu stiu.
    Am o casa care folosesc pt tabara.
    Toate peretile care sunt protejat de un acoperisi (de exemplu balcon) sunt finisat cu lambriu.
    Peretile care sunt expus la soare si vremurile sunt placat cu polistereni si finisat cu tencuiala decorativ.

    Exista o perete care este afara, fara acoperirie si expus la vremuile
    Are aproape 6m lungime si o scara in fata (Vezi imagine/atasament)

    In fata de aceasta perete este o scara din beton care merge in 2 directie.
    Dupa sa urca vreo 15 trepti ajunge la un plafon -o portiune drept.
    Parte drept are o lungime de vreo 4 metrii pana sa ajunge la urmatoare 4-5 trepti.
    Deci, la parte drept este unde sa se intoarce directie.
    Notati, Casa este construit din BCA si din lemn. Parter este cu BCA cu structura de beton (stalp, grinz si placa de beton) Etajul este construit din lemn, stil american "Stick house"

    Nu stiu cum sa finisez aceasta perete.
    A fost prevazut cu polistereni, si indiferent ce pun perete trebuie incarcat cel putin 2cm. (fie polistereni, fie lambriu, etc.)
    Lambriu? Perete este spre Est/Sud si bate soare mult. Mie teama soare si ploua/zapada sa distruge perete, daca nu intretine in fiecare ani. Nu vreau sa adaug munca de intretinere.
    Polistereni, adesiv splacuit si decorativ? Este un loc unde va fi lovit mult. Plus, cand vin copii la masa mult adun aici. Stiu cum sunt copii, orice lovitura va fi o gaura mare in scurt timp.
    Polisteren si decorativ protejat de balastrada? Balustrada va protejeaza impotriva loviturile cand urca pe scara dar nu stiu cum sa monteaza pe polistereni. Deci, motiv pt prima intrbare

    Eu indrept spre polistereni, splacuit foarte gros si montat balustrada in fata

    Daca are cineva o idea care va fi mai bine, sau alte idea, eu ascult.
    Daca stie cineva cum sa monteaza balustrada pe perete cu polistereni, ar fi apreciat.
    Deocamdata, ma gandesc sa prind 3 bucati de dulap horizontal ca punct de prindere, tras fibra si splacuit tot odata gros. -dar cred ca sunt idei mai bune.

    Multumesc
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 572

    #2
    Pentru montaj lururi grele pe perete izolat cu polistiren folositi dibluri cat polistirenul plus ce intra in zid,intre balustrada si zid cat grosimea polistirenului ,puneti o bucata de teava sa treaca surubul prin ea si sa aiba lungimea cat grosimea termosistemului. Pentru lucruri grele care ocupa suprafata mare peste polistiren se pot folosi bucati de lemn inglobate in polistiren de aceeasi grosime cu termoizolatia.

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Pune niste poze .
      Exista posibilitatea sa faci balustrada si FARA prindere pe perete , la perete ! desi o poti face doar pe interior .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • iar am gresit
        Incepator
        • 10.iun.2015
        • 11

        #4
        Multumesc tymotyman pentru raspuns.
        Idea cu bucati de teava este o idea interesant.
        referitor la lemne inglobat, asa m-am gandit si eu, dar nu stiam cat de bine merge.
        Multumesc pt sfat!

        george

        Comentariu

        • iar am gresit
          Incepator
          • 10.iun.2015
          • 11

          #5
          Mircea G,
          Multumesc pt raspuns.
          Am citit multe din raspunsuile care ati postat si am mult respect pt cunostinta dumneavoastra.
          O sa postezi niste poze, dar nu cred ca ajung acolo pana joi.

          "pe perete" "la perete" lol.
          Aici este unde gresesc cel mai mult cu limba romana.
          Cand am studiat Koine Greaca, noi am folosit un desen pt prepozitiile si m-a ajutat mult. Dar cu romana nu este asa de clar pt mine.

          Oricum, multumesc pt interes sa ajut.
          O sa fac niste poze si le postez in curand.
          Multumesc

          Comentariu

          • PowerMC
            Administrator
            • 02.mai.2007
            • 2210

            #6
            Salut,

            Ati reusit ceva? Asteptam sa vedem pozele promise, daca se poate. Multumim.
            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

            Community Manager MC

            Comentariu

            Procesare...