Salariu net in constructii

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3526

    #16
    in mod normal se cer oferte de pret si se accepta cea mai avantajoasa....
    din punct de vedere pret-calitate!!
    nu stiu din ce zona este mnemos, dar nu cred sa nu existe o firma care sa-i intocmeasca un deviz clar cu preturi materiale, valoare manopera...etc.

    Comentariu

    • mnemos
      Incepator
      • 27.mai.2007
      • 17

      #17
      Pai tocmai asta e problema. Scotand din calcul cei 4 mesteri de care discutam, cele trei firme in cauza au propus in ordine - un sistem de termoizolare cu polistiren expandat de 5, de 8 si de 10. Preturile variaza si la manopera. Problema este mea este exact asta. Trei firme speicalizate au propus 3 solutii diferite. Inclin sa consider ca sistemul cu polistiren ecpandat de 10 ar fi mai eficient.
      Problema discutata nu era insa asta. Intrebarea mea- si inca nu a raspuns nimeni la asta - este de ce sunt eu obligat sa aleg firmele dupa o serie de alergari la fiecare, discutii interminabile, evaluari nu intotdeauna gratuite, cand nimeni nu este in stare sa-mi spuna de la inceput niste preturi minimale si maximale pentru diversele lucrari prestate. Locuiesc in Bucuresti, si am intrat pe site-urile a n+1 firme de constructii. Credeti-ma ca nu exista ce spun eu. Ma rog, poate nu e corect ce vreau eu, si chiar nu se poate spune un pret standardizat. Ca doar montatul gresiei difera de la client la client.
      Daca este, este. Daca nu este, nu este. Asta este. Care este! - Citat din almanahe.

      Comentariu

      • Dobreman
        Incepator
        • 27.apr.2007
        • 27

        #18
        Update, poate patania mea previne si necazul altora: din 4 meseriasi cu unul plecat au mai ramas doar doi ca a plecat si al treilea, "avea treaba acasa". Dupa doua saptamani se intoarce de parca nu s-a intamplat nimic, il dau afara fara comentarii.

        Cei doi lucreaza o luna, toarna soclul, gletuiesc exteriorul si jumatate din interior si cer jumatate din suma, 4.000RON. Le dau 3.000RON pe motiv ca nu sunt la jumatatea lucrarii (mai au de gletuit + sapa + poliestiren interior si exterior + gresie si faianta in baie si bucatarie + parchet camere).

        Initial, inainte de inceperea proiectului, le-am dat o lista cu absolut tot ce e de facut si i-am intrebat ce fac ei si in ce suma. Mi-au taiat sanitarele si electrica, restul ok. Dupa inca o saptamana de la avans incep sa se vaite ca e mult de lucru. Apoi afirma ca lista aia e de fapt cu ce pot face ei, nu cu ce vor face pentru suma aia, ca ei asa au inteles. Nu vor sa toarne sapa ca cica nu intra in pret, termoizolarea o vor platita separat, vor mai multi bani pentru gletuire pentru ca un zid din chirpici a fost putin cu "burta" si in loc de 3 cm de glet la interior pe alocuri au dat si 5-7 (desi pe lista scria "minim 3 cm glet interior"). Le platisem un salahor separat desi ei trebuiau sa faca toata treaba, l-au dat afara ca punea intrebari (intemeiate) privint calitatea. Apoi se opresc din lucru ca nu are cine sa scoata geamurile si usile vechi (treaba de jumatate de ora), nemaiavand salahor. Tot felul de r@h@turi d'astea.

        Au zis ca daca nu acceptam pleaca, ei avand oricum de lucru in sat. Decat sa stea la noi pe 20RON pe zi mai bine stau la CAP pe 20 RON. Dupa ce le-am aratat ca de fapt iau 75RON pe zi (1500RON pe luna de persoana, 20 zile lucratoare) imi spuneau ca oricum mancarea nu e inclusa asa ca tot cu 20RON pe zi raman.

        Aplicand legea lui om, vazand ca avem de-a face cu niste porci, le-am acceptat cerintele, am renuntat cam la jumatate din ce trebuiau sa faca urmand sa "discutam separat" cand ajungem la ele, ii lasam sa lucreze pana se satura si apoi ii dam afara fara nici un ban in plus. Daca termina treaba stabilita initial au toti banii, daca lipseste ceva, orice, nici un ban in plus.

        Pentru alti virgini care intra in constructii, pentru o tranzitie nedureroasa si lipsita de sangerari, nu platiti nimic in avans. In orice moment ati intrerupe treaba, sa aiba ei de recuperat bani de la voi, nu invers.

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6886

          #19
          Daca tot ati lucrat cu niste "meseriasi" de ce nu ati incheiat un acord in scris cu ei inainte de a incepe lucrarea ? Era cel mai simplu lucru pe care puteati sa-l faceti si prin care partile se obliga sa se achite de anumite sarcini.

          Ziceati ceva de termoizolare interioara cu polistiren ???
          Cu stima.

          Comentariu

          • Dobreman
            Incepator
            • 27.apr.2007
            • 27

            #20
            Planul renovarii era un fel de acord scris, dar cand intervine neseriozitatea nici un contract nu te ajuta. Nu cred ca are vreo logica plimbarea prin tribunale, daca ei "uita" ce am stabilit si au pe lista nu am ce sa le fac.

            Da, e si o termoizolare pe interior, doar la peretii care dau spre exterior, nu si cei intre camere (pentru ca in general au sobe). Dintr-o neintelegere am comandat "poliestiren de exterior de 5cm" si am primit de 3cm pentru ca fix in ziua transportului nu eram in tara, vanzatorul a uitat de care trebuie sa fie, l-a sunat pe taicamiu si el stia doar ca e de exterior. Ei au inteles atunci ca e de 3cm.

            Pentru ca schimbarea marfii ar fi prea complicata (fiind o comuna uitata de lume din Prahova) am decis sa cumparam separat si de 5 cm pentru exterior si sa folosim poliestirenul de 3cm pentru interior pentru o termoizolare perfecta. Lectia a fost invatata, nu merita cumparat din Bucuresti pentru ca diferenta minora de pret de depasita serios de costul transportului. Casa e de vacanta si iarna, peretii fiind reci, inertia termica este foarte mare, abia dupa 24 de ore de bagat serios in sobe se incalzesc peretii si temperatura in camera e confortabila asa ca izolarea si pe interior cred ca ar rezolva problema. Sper ca nu e o idee gresita, inca il mai pot schimba pentru ca inca nu s-au apucat sa-l monteze.

            Cativa pasi stabiliti:
            • curatat chirpici pana la nuiele;
            • ridicat casa la nivel;
            • 8 stalpi rezistenta beton armat minim 35x35cm, ?naltime 4m;
            • soclu beton armat: ?naltime 50cm, adancime 50cm, grosime min. 20cm;
            • adancit beci 50cm, intarit pereti cu plasa de Buzau + ciment;
            • realizat cadre usi;
            • montat plasa de Buzau interior + exterior, prindere ?ntre ele cu fier beton 6mm;
            • ?ncarcat exterior cu ciment minim 5cm;
            • ?ncarcat interior ciment/glet minim 3cm;
            • adancit interioare min 30cm;
            • pietris + poliestiren expandat + folie poliestilena + plasa de Buzau + sapa interior min. 10cm (eventual finalizat cu sapa autonivelanta);
            • montat poliestiren + Baumit;
            • vopsit lavabila pereti camere;
            • montat gresie + faianta ?n baie & bucatarie;
            • montat parchet camere;


            Recunosc, proiectul a fost facut "dupa ureche", consultanta in domeniu fiind aproape imposibil de gasit. In domeniul in care lucrez eu (tot prestari servicii, programare web) din cand in cand mai dai de oameni care nu te lasa sa iti arunci banii si timpul pe geam dar in constructii majoritatea discutiilor incep cu "Face atat" sau "Cat dai?". Si decat sa fiu jegmanit si prost sfatuit am preferat metoda "dupa ureche" neavand timpul si resursele necesare cautarii unui consultant serios si de incredere (vreu o renovare, nu sa-mi fac o firma de constructii).

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6886

              #21
              Haideti sa vedem ce se mai poate face:
              -pe exterior termoizolatie cu polistiren expandat de 5-8 cm grosime (un strat de polistiren de 3 cm este insufucient).
              -pe interior termoizolare cu vata de sticla de 5-8 cm grosime
              Cu stima.

              Comentariu

              • Dobreman
                Incepator
                • 27.apr.2007
                • 27

                #22
                Deci polistirenul expandat la interior nu e recomandat? Am mai vazut montat si e adevarat ca in timp intre placi apare mucegai/condens dar sper ca lavabila de exterior pe care o voi folosi si la interior (Savana cu teflon) sa rezolve problema. Nu-mi e usor sa schimb acum poliestirenul, la o luna de la primire, dar daca e necesar o voi face.

                Planul initial era de a izola peste chirpiciul din interior cu vata minerala/de sticla si apoi pus rigips dar mi-am dat seama ca transformam peretii in teren de joaca pentru soricei si de aceea am renuntat la rigips.

                Comentariu

                • Marius Titulescu
                  Banned
                  - Exclus de pe forum -
                  • 24.feb.2016
                  • 20

                  #23
                  Postat în original de Seni
                  in mod normal se cer oferte de pret si se accepta cea mai avantajoasa....
                  din punct de vedere pret-calitate!!
                  nu stiu din ce zona este mnemos, dar nu cred sa nu existe o firma care sa-i intocmeasca un deviz clar cu preturi materiale, valoare manopera...etc.
                  Intr-adevar, de cele mai multe ori oferta este orientativa.
                  Partea buna este ca totalul este de obicei mai mic decat estimarea.

                  Comentariu

                  Procesare...