masina de spalat whirpool FL 5064 - nivel apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • anton_yo
    Incepator
    • 23.mai.2007
    • 9

    masina de spalat whirpool FL 5064 - nivel apa

    buna ziua , sper ca am postat unde trebuie, este primul post aplicat pe acest forum. "Problema" mea cu aceasta masina de spalat este ca incarca putina apa, nici nu se vede la usa cuvei apa. As vrea sa modific presostatul ca sa declanseze la o presiune mai mare a aerului pe acel furtunas (deci la mai multa apa) .. Presostatul are 3 suruburi de plastic pt reglare, sigilate cu vopsea. Mentionez ca am modificat cele 3 suruburi, dar a inceput sa evacueze apa kiar si la programul unde trebuia sa incarce apa! apoi am readus la starea initiala a acelor suruburi, si merge bine acum. aveti idee ce pot face sa ia apa multa in cuva? daca vreti, fac poze la acel presostat si va dau seria si modelul lui. Multumesc pt cei care-or sa-mi raspunda.
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2398

    #2
    Comparativ cu modelele mai vechi, acum nu se foloseste o cantitate mai mica de apa pentru prespalare si spalare.
    Daca ea a fost gandita pentru acea cantitate de apa, nu este indicat sa-i schimbati nivelul.

    Comentariu

    • anton_yo
      Incepator
      • 23.mai.2007
      • 9

      #3
      ..daca eu vreau asa? poate-s eu de moda veke

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2398

        #4
        Cum exista mai multe modele constructive, ar prinde bine detaliile suplimentare insotite de o poza.
        Aveti si varianta sa intrebati la service-ul care repara aceste masini de spalat.

        Comentariu

        • anton_yo
          Incepator
          • 23.mai.2007
          • 9

          #5
          am facut 2 poze, sper sa se vada bine, sa se poata descifra modelul..
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2398

            #6
            Nu se vad bine numarul pinilor, conectorul cate fire are?
            In mod normal presostatul pe langa functia de umplere la nivel cu apa, o are si pe cea de golire, adica comanda cat timp sa functioneze pompa de evacuare.
            Din cate vad are 3 suruburi de reglaj. Fiecare surub corespunde unei functii. Clar trebuie actionat un singur surub pentru functia de umplere la nivel. Puteti prin reglarea pe rand a fiecarui surub si efectuarea unui ciclu de spalare, sa determinati caruia ii corespunde aceasta functie.

            Comentariu

            • anton_yo
              Incepator
              • 23.mai.2007
              • 9

              #7
              da, am observat ca are si functia de golire a apei, cand tragi aerul din presostat declanseaza alt contact, cand bagi aer, alt contact. are 4 papuci, dar intr-un papuc are 2 fire. ..asa am sa fac, sa iau fiecare surub la rand. dar cand o sa am timp si chef de asa ceva..

              Comentariu

              • anton_yo
                Incepator
                • 23.mai.2007
                • 9

                #8
                nu i-am dat de cap..daca dau din suruburi la extrem ba nu mai arunca apa la prog care trebuie, ba o arunca prea devreme ba nu mai centrifugheaza..face de toate numai nivelu apei nu-l modifica..sa nu aiba aceasta functie nici un surub din alea 3? greeu de crezut...kiar nimeni n-a incercat sa ridice nivelul apei in cuva, in afara de a pune apa separat?

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2398

                  #9
                  Nu sunt de acord cu ceea ce doriti sa faceti, dar daca insistati in ideea pe care o aveti, va pot indica in mare ce aveti de facut.
                  Trebuie sa stabiliti pentru fiecare surub de reglaj functia pe care o are.
                  Functia de umplere, de golire si posibil ca tot presostatul sa ofere functia de siguranta pentru deschidere usa.
                  Acest lucru il faceti cu ajutorul unui ohmetru pentru a vedea care contacte de pe presostat se actioneaza functie de presiunea de intrare sau programul derulat.
                  Apoi urmariti care circuit ajunge la electrovalva de admisie.
                  Sper sa va descurcati, dar era mai bine sa nu fi accesat suruburile de reglaj.

                  Comentariu

                  • anton_yo
                    Incepator
                    • 23.mai.2007
                    • 9

                    #10
                    aa...tarziu cu acest sfat de a nu accesa acele suruburi pt ca deja am facut-o oricum le-am adus la aceleasi reglaje initiale (aprox.) merge bine masina, dar nu-s multumit ca nu ia multa apa. oricum am s-o las asa...da, avel presostat blokeaza si usa cuvei..nu am ce-i face ca sa-si ia apa mai multa, desi stiu ca d-acolo se regleaza. asta e..n-am ce face. multumesc pt tot.

                    Comentariu

                    Procesare...