autorizare demolare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • puisorm
    Incepator
    • 12.nov.2006
    • 58

    autorizare demolare

    am un apartament cu 2 camere, in hol si in bucatarie am cate o camara. Ca sa le daram este necesara autorizatie de demolare?
    camarile sunt din caramida
  • codreanu
    Membru
    • 18.sep.2006
    • 263

    #2
    este necesar sa obtineti autorizatie dar din cauza birocratiei nu cred ca multa lume scoate asa ceva

    Comentariu

    • puisorm
      Incepator
      • 12.nov.2006
      • 58

      #3
      de unde se obtine autorizatia?
      sanctiuni daca nu o fac?

      Comentariu

      • Dumitru popa
        Membru marcant
        • 28.aug.2006
        • 407

        #4
        Autorizatia se obtine de la primarie in baza unui proiect. Daca faceti lucrarea fara autorizatie si va paraste cineva amenda este foarte mare si trebuie sa refaceti constructia.

        Comentariu

        • puisorm
          Incepator
          • 12.nov.2006
          • 58

          #5
          se poate va rog sa imi dati detalii??

          Comentariu

          • Dumitru popa
            Membru marcant
            • 28.aug.2006
            • 407

            #6
            In Bucuresti institutia cu care se ia legatura se numeste inspectoratul in constructii proiect bucuresti, autorizatia pentru un zid de caramida de camara la bloc a costat apr. 700 ron.toate actele. Mergeti la primarie ca va indruma ei unde trebuie sa mergeti.

            Comentariu

            • Coca
              Incepator
              • 19.feb.2007
              • 46

              #7
              Pasii sunt:
              1. Gasesti un arhitect care sa-ti faca proiectul (proiectul trebuie sa contina: planul actual al apartamentului, planul modificarilor nestructurale, planul de amenajare si memoriu tehnic de arthitectura si memoriul tehnic de structura)
              2. scoti de la Primarie planurile cadastrale 1:500 si 1:200
              3. pe baza acestui dosar obtii de la primarie un certificat de urbanism in care iti vor fi specificate alte documente pe care trebuie sa le anexezi la dosar pentru obtinerea avizului de la primaria de sector:
              acordul asociatiei de locatari al blocului unde se afla apartamentul; declaratie notariala pe proprie raspundere ca apartamenulu nu face obiectul unui litigiu; copie legalizata dupa titlul de proprietate, avizul inspectoratului de stat in constructie; contract transport moloz; expertiza tehnica
              4. expertiza tehnica se poate obtine in 2 feluri: ori te duci cu proiectul la Institutul de Proiectari Bucuresti, platesti o taxa de vreo 700 ron si astepti vreo luna,ori e posibil ca arhitectul tau sa aibe un inginer pentru expertiza tehnica care iti va face expertiza tehnica si planul de structura
              5. dupa ce ai toate actele la dosar il depui la primarie pentru obtinerea avizului

              Cam asta am facut eu ... acum sunt in faza de asteptare aviz de la primarie. Eu am optat pentru ca arhitectul sa vina cu inginerul lui pentru expertiza, el s-a dus cu dosarul pe tot parcursul. Am mers pe ideea ca arhitectii au deja "intrarile" facute cam peste tot si o sa mearga mai repede si pana acum asa a fost.
              Multa bafta

              Comentariu

              • Coca
                Incepator
                • 19.feb.2007
                • 46

                #8
                scuze am uitat ca nu esti din Bucuresti. La faza cu "Institutul Proiect Bucuresti" D-nul Dumitru Popa are dreptate. Cei de la Primarie trebuie sa stie unde sa te duci. In general sunt cei care s-au ocupat de proiectarea blocului respectiv.

                Comentariu

                • puisorm
                  Incepator
                  • 12.nov.2006
                  • 58

                  #9
                  baza legala pentru asa ceva ma poate ajuta cineva?

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #10
                    Chiar la inceput gasiti toata baza legala : http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=3200
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • puisorm
                      Incepator
                      • 12.nov.2006
                      • 58

                      #11
                      tot in ceata

                      Comentariu

                      Procesare...