vata minerala cancerigena??!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • aviorel
    Incepator
    • 10.ian.2007
    • 16

    vata minerala cancerigena??!

    Salutare tuturor! Am observat din mesajele scrise,ca cea mai buna izolatie termica si fonica este cea cu vata minerala. Problema este ca,am auzit de la cineva ca una dintre ele ar fi cancerigena!!! Este adevarat? imi puteti da un raspuns sigur?...alte sfaturi primite de la prietenii care ma-u sfatuit sa izolez cu polistiren: in vata pot intra gandaci , iar la o inundatie de la vecinu de sus,apa se scurge prin perete in vata si nu se mai pate usca.....nu stiu cat este de verosimil.Astept raspunsuri.
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6880

    #2
    povesti
    Cu stima.

    Comentariu

    • Dumitru popa
      Membru marcant
      • 28.aug.2006
      • 407

      #3
      Lucrez in domeniul protectiei muncii si nu exista nici o prevedere care sa o interxzica, dintre materialele de constructii sunt ecceptate placile de azbociment din cauza mentionata de d-voastra. Restrictii sunt la vata de sticla.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6880

        #4
        Asa este, dar nu din cauza ca ar fi cancerigena vata de sticla ci deoarece prezinta un anumit grad de risc prin manipulare gresita si inhlare accidentala.
        Cu stima.

        Comentariu

        • aviorel
          Incepator
          • 10.ian.2007
          • 16

          #5
          multumesc pentru informatii

          Comentariu

          • puisorm
            Incepator
            • 12.nov.2006
            • 58

            #6
            dar polistirenul montat la interior in camera?

            Comentariu

            • maiam
              Membru
              • 24.aug.2006
              • 211

              #7
              In 1993, am izolat la interior cu polistiren de 5cm, fara a beneficia de sprijinul acestui site. Acum realizez ca procedeul nu a fost corect(polistirenul a fost pus pe perete, peste el plasa de sarma si deasupra tencuiala). Pana acum nu a aparut niciun inconvenient in apartament.

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6880

                #8
                Aveti noroc sa nu aveti umiditate, domnule maiam. Daca aveati umiditate sigur ati fi avut si mucegai pe izolatia cu polistiren.
                Cu stima.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13007

                  #9
                  NU neaparat MAX, daca tencuiala a fost groasa comportarea este diferita fata de cazul finisarii cu un strat subtire de adeziv polistiren, plasa si glet.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6880

                    #10
                    Da Viorel insa la un momend dat daca umiditatea tot migreaza prin tencuiala si polistiren si ajunge pe suprafata rece a peretelui ce se intampla ? Iti zic eu : condenseaza si se acumuleaza creand un mediu propice dezvoltarii sporilor de mucegai.
                    Din aceasta cauza se monteaza o bariera de vapori intre materialul izolator si finisaj.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    Procesare...