Ce ati face daca ati fi la inceput de drum...?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • afrasinei gica
    Incepator
    • 01.oct.2006
    • 34

    Ce ati face daca ati fi la inceput de drum...?

    Ma gindesc sa construiesc o casa (dispun de teren circa 4000 mp) dar eu as dori sa am S+P+E ,din cite am vazut pe forum nu este prea agreata ideea de a construi subsoluri, sint costuri prea ridicate...? nu se justifica cheltueala...?,locuiesc cu familia de ceva vreme in Italia si aici toate casele in special cele noi sint construite cu subsoluri si sint nemaipomenite de placute si practice. Voi ce ati alege...? si de ce...?
    A doua intrebare as dori sa stiu daca pentru a construi o magazie (L=12m,l=7.5m) imi trebuie proiect ...? sau numai autorizatie de la primaria comunei. Va multumesc .
  • LucianDr.
    Living Legend
    • 06.feb.2006
    • 1147

    #2
    Hai sa te lamuresc. Eu mi-am facut o casa de 400 de mp. Obligatoriu la aceasta dimensiune mi-a trebuit pivnita(normal trebuie adapost ALA). Daca casa e mai mica poti face fara pivnita si depinde aceasta regula de la oras la oras. Subsolul e de 30 de mp. Si m-a facut de peste 3 ori mai scump decat zidurile de la etajele superioare. In Italia e cald iar in beci e racoare. La noi caldura e scumpa si asa de repede trece afara in special prin betoane(ca sa iti faci o idee e cam de 10 ori cam mare pierderea prin beton fata de BCA). O casa e frumoasa cand e inalta. La mine e S+P+E+M. E altfel si de la mansarda peisajul e altfel. Parca ai construit un bloc cand te uiti in jos si sti ca tot e al tau. Si apropo in subsoluri dupa cativa ani te poti trezi cu tot felul de boli deoarece peretii nu sunt ventilati. Sa iti mai dau un exemplu. Exista blocuri cu subsoluri sau demisoluri locuite. Sti cat e un apartament acolo fata de unul la atajul 1 sau 2? Cam la 50% din pret. Tu ce alegi sa bagi bani de 2-3 ori mai mult intr-un subsol si sa iei pe el de 2 ori mai putin decat vecinul de la 1? Asta da afacere, nu?
    Si cu a doua problema a ta. In principiu nu mai poti sa construiesti nimic fara autorizatie, proiect de construire (sunt amenzi de sute de milioane) chiar si la tara, dar pt o magazie iti dau eu o solutie. Construieste pe fundatie de lemn si atunci nu iti mai trebuie atatea acte. Cred ca se considera ca o constructie provizorie. Asa ca da o fuga la primaria satului respectiv sau la orasul cel mai apropiat si documenteaza-te de aceasta lege.
    I'm working for a better live!

    Comentariu

    • LucianDr.
      Living Legend
      • 06.feb.2006
      • 1147

      #3
      Vorbesc de cei 30 de mp raportat tot la un 30 de mp de zidarie ca m-a facut de 3 ori mai mult. Pt subsol trebuie facut drenaj, hidroizolatii, etc.
      I'm working for a better live!

      Comentariu

      • afrasinei gica
        Incepator
        • 01.oct.2006
        • 34

        #4
        Iti multumesc pentru sfat,o sa tin cont.

        Comentariu

        Procesare...