120 milioane - manopera construire casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Shaq
    Living Legend
    • 06.mar.2005
    • 1306

    120 milioane - manopera construire casa

    am fundatia gata la cota zero, am de zidit 27 mc caramida phorotherm, turari stalpi 15 buc la 2,65 m de o,25x0,25 si placa cu centuri si grinzi aproz 20 mc beton B250, mansardare din lemn pe o suprafata de 110 mp, batut astereala, meseriasul a cerut 120.000.000 lei / manopera.. cum e?
    mai bine intreaba daca nu cunosti
  • cuishor

    #2
    pret

    D-le Shaq,
    E foarte bun pretul pe care la cerut.
    Eu va faceam numai mansarda de lemn cu 80 - 90 de mil.
    Daca va cerut numai atat - ori sunt meseriasi de mana a doua , ori sunt "in foame de bani"

    Bafta multa si spor la lucru.

    Comentariu

    • Shaq
      Living Legend
      • 06.mar.2005
      • 1306

      #3
      80-90 mil pentru mansarda... sunteti f f f exagerat la pret, lucrez in constructii, mai precis sunt director tehnic deci stiu cu ce se mananca... a fost o intrebare test... cum sa faci mansarda cu banii astia? pai cat practici dumneata pe mp de mansarda locuibila? sunt articole de deviz la care si 80.000 lei / ora fara tva daca as pune ora si ies la jumatate... iar conform CNS (comisia nationala de statistica) care fixeaza manopera in ramura constructii pe luna ian. la aprox. 45.000lei/ora, e uluitoare suma !Un mc de zidarie eficienta grosime 24 cate ar fi la dvs? din curiozitate...
      mai bine intreaba daca nu cunosti

      Comentariu

      • cuishor

        #4
        Uitasem sa intreb : acea suma e la "negru" sau cu acte ?
        Referitor la preturi ......fiecare cu ale lui (apropo v-am dat un link unde gasiti preturi de manopera, asa ca vizitati-l);
        Interesant cu ..preturi : lei/ora.....probabil aveti SC !

        In fine , puneti ce pret doriti ...si imi cer scuze ca "m-am bagat in seama" la aceasta "intrebare test".
        As vrea sa zic mai multe dar ma abtin , plus ca am si mult de lucru si nu prea am timp sa ma lungesc asa mult la vorba.(poate cu alta ocazie)
        Numai bine si spor la lucru (si la bani )
        Nicu

        Comentariu

        • Shaq
          Living Legend
          • 06.mar.2005
          • 1306

          #5
          imi pare rau dar nu am vrut sa deranjeze raspunsul meu... da este SC si lucram dupa normative cu deviz SOFTEH si manopere CNS; iar despre link??? ce link ca nu vad nici unul ! si chiar va multumesc daca aveti asa ceva ! Numai bine si sa colaboram in sfaturi !
          mai bine intreaba daca nu cunosti

          Comentariu

          • cuishor

            #6
            nu e nici un deranj

            D-le Shaq ,
            Nu e nici un deranj, pur si simplu mi-e ciuda pe mine ca "ma mananca limba" cateodata inloc sa-mi vad de treaba mea. Ce sa-i faci asa sunt tinerii din ziua de azi , nu au stare si vor se bage si ei in seama(adica eu )
            Linkul respectiv vi l-am dat intr-o alta interventie de a d-voastra pe acest forum , dar am sa-l repet(ca sa va fac pe plac:

            Referitor la SC ....vroiam sa zic ca aveti ...SA sau SNC ...dar din cauza ca m-am grabit nu am apucat sa termin fraza.
            In ceea ce priveste "colaborare cu sfaturi" cu cea mai mare placere...sunt dispus la asa ceva ..dar in limita timpului si a cunostiintelor pe care le=am dobandit.
            Poate sunteti amabil sa-mi trimiteti si mie cateva din normativele Softeh si manopere...v-as fi recunoscator si poate v-as putea oferi ceva la schimb.
            Astept un raspuns de la d-voastra.
            Sanatate multa !

            ps. aveti vre-un site al firmei sau al d-voastra personal?

            Comentariu

            • Shaq
              Living Legend
              • 06.mar.2005
              • 1306

              #7
              cu cea mai mare placere va ajut cu aceste informatii, o sa extrag din deviz retete si extrase de manopera, le voi pune in format Excel si vi le voi trimite pe mail, dar asta luni-marti ca softul il am la servici si dureaza ceva pana fac operatiunea asta ! Mai este foarte interesant Buletinul in constructii pe care l-am achizitionat de la www.matrix.ro vizitati acest site si vb cu ei ! Este f f util, au si pt instalatii !
              mai bine intreaba daca nu cunosti

              Comentariu

              • Shaq
                Living Legend
                • 06.mar.2005
                • 1306

                #8
                am uitat ceva... da, pretul de 120 mil este la negru !
                mai bine intreaba daca nu cunosti

                Comentariu

                • cuishor

                  #9
                  Merci mult pt. informatie .(problema e ca au scorurile prea mari ...cand imi amortizez o asa investitie?)
                  Sa dau pe un program 1000 si ceva de euroi ....nu prea se renteaza.
                  De banii aia imi cumpar niste scule si "ii scot" imediat ....asa pe un program ....mi se face barba alba pana fac banii la loc.
                  In plus ...vedeti cum e in informatica : apar programe peste noapte si te pomenesti ca programul pe care l-ai cumparat cu o zi inainte il pui la " colectia de obiecte invechite";
                  Asta e......e o parere proprie si oricine ma poate contrazice.
                  Mult noroc

                  Comentariu

                  • Shaq
                    Living Legend
                    • 06.mar.2005
                    • 1306

                    #10
                    nu ma refeream la soft... de la matrix ci la doua buletine (cataloage) au pret intre 150.000 lei - 180.000 lei / buc unde sunt prezentate manopere, preturi materiale si utilaje
                    mai bine intreaba daca nu cunosti

                    Comentariu

                    • Shaq
                      Living Legend
                      • 06.mar.2005
                      • 1306

                      #11
                      nu ma refeream la soft... de la matrix ci la doua buletine (cataloage) au pret intre 150.000 lei - 180.000 lei / buc unde sunt prezentate manopere, preturi materiale si utilaje
                      mai bine intreaba daca nu cunosti

                      Comentariu

                      • cristizdroba
                        Incepator
                        • 12.feb.2005
                        • 6

                        #12
                        mansarda

                        domnilor,
                        o intrebare

                        la cat faceti o mansarda de 120 mp
                        acum este pod, cu grinzi, unele mancate de carii
                        deci practic inlocuit totul. de pe grinzi pana la acoperis ?

                        multumesc
                        cristi de pe livezeni

                        Comentariu

                        • Forte
                          Incepator
                          • 21.nov.2005
                          • 76

                          #13
                          Demolat partial casa veche 100mp, recuperat caramida, beci pe 50mp, parter pe 130mp + mansarda pe 130mp ... construit tot la rosu pana la asteriala + gard pe 26ml ... TOTAL MANOPERA + MATERIALE : 50 000Euro! Totul pe factura!

                          Ce ziceti este mult sau putin?

                          Comentariu

                          Procesare...