plasa insecte

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ra_ho_va
    Incepator
    • 21.mai.2006
    • 22

    plasa insecte

    dupa amenajarea casei am ramas cu "pusculita" cam goala si ar mai fi fost necesare niste plase de insecte montate pe ferestrele pvc care se deschid. am inteles de la niste colegi ca daca le-as confectiona singur luand materiale de la un magazin de accesorii pt termopane as reduce semnificativ cheltuielile. daca cineva a mai facut sau stie cum se face si vrea sa ma ajute cu sfaturi sau idei v-as fi foarte indatorat. va multumesc pentru eventuale sfaturi. cu respect, Stefan.
  • dan_saila
    Incepator
    • 25.mar.2007
    • 74

    #2
    Vreti sa confectionati plase contra insectelor cu balamale, sau tip rulou ?
    Amandoua sunt foarte usor de facut, cele tip rulou sunt putin mai scumpe, iar la unele geamuri puteti pune plase fixe, ca sa ajunga mai ieftin.

    Comentariu

    • leon
      Membru Marcant
      • 19.sep.2006
      • 903

      #3
      niste ideei gasiti aici:

      succes!

      Comentariu

      • ra_ho_va
        Incepator
        • 21.mai.2006
        • 22

        #4
        plasa insecte

        as opta pt plase fixe. nu stiu insa cum le pot confectiona efectiv: cum se face cadrul, cum se prinde plasa de cadru, cum se prinde tot ansamblu de fereastra? va multumesc mult pt amabilitate si va rog sa-mi iertati nestiinta. cu respect Stefan.

        Comentariu

        • LucianDr.
          Living Legend
          • 06.feb.2006
          • 1142

          #5
          Eu zic ca ar fi mai bune si mai practice unele pe balamale pe care 6 luni pe an sa le puteti demonta, dar cele pliante sunt cele mai practice.
          I'm working for a better live!

          Comentariu

          • leon
            Membru Marcant
            • 19.sep.2006
            • 903

            #6
            Poate puteti confectiona un cadru din lemn ca cel din fig 1.
            Plasa ar putea fi prinsa in cuisoare sau eventual lipita de acest cadru.
            In fig.2 veti putea vedea modul de montare a ramei pe exteriorul ferestrei cu ajutorul clemelor metalice.
            Un asemenea sistem am vazut cu ceva timp in urma, clemele erau confectionate dintr-un metal subtire insa foarte „elastic”.
            M-as bucura ca aceste informatii sa va fie de ajutor.

            Comentariu

            • disperat
              Membru
              • 21.mai.2007
              • 132

              #7
              La magazinele care vand tamplarie si accesorii vei gasi cele necesare pentru a face plase de tantari. Eu am gasit profile de aluminiu (6m 20 si ceva de lei). Mai ai nevoie de coltare, balamale, sistemul de prindere (un tumburus de plastic care blocheaza deschiderea ramei), suruburi, maner, plasa, si garnitura de cauciuc. Au preturi destul de mici. Eu am cumparat mai multe dar nu am apucat inca sa fac pentru toate geamurile (doar pentru cele care le folosesc mai des) Cel mai greu mi s-a parut sa montez garnitura de cauciuc care tine plasa pe profile.

              Comentariu

              • evisceratum
                Membru Marcant
                • 29.aug.2006
                • 399

                #8
                poti sa ne recomanzi un magazin de asta. Ca eu nu cunosc existenta vreunui magazin de acest fel

                Comentariu

                • ra_ho_va
                  Incepator
                  • 21.mai.2006
                  • 22

                  #9
                  plasa de insecte

                  multumesc mult pentru raspunsuri. sunt sigur ca imi vor fi de folos. daca cunoasteti un magazin cu astfel de profiluri mi-ar fi de mare ajutor. eu locuiesc in Rahova dar nu am identificat niciunul in zona. cu respect Stefan.

                  Comentariu

                  • LucianDr.
                    Living Legend
                    • 06.feb.2006
                    • 1142

                    #10
                    Postat în original de disperat
                    La magazinele care vand tamplarie si accesorii vei gasi cele necesare pentru a face plase de tantari. Eu am gasit profile de aluminiu (6m 20 si ceva de lei). Mai ai nevoie de coltare, balamale, sistemul de prindere (un tumburus de plastic care blocheaza deschiderea ramei), suruburi, maner, plasa, si garnitura de cauciuc. Au preturi destul de mici. Eu am cumparat mai multe dar nu am apucat inca sa fac pentru toate geamurile (doar pentru cele care le folosesc mai des) Cel mai greu mi s-a parut sa montez garnitura de cauciuc care tine plasa pe profile.
                    Asteptam si fotografii. In caz ca nu ai terminat la toate geamurile. Si cu etapele. Le-ai montat pe tamplarie PVC(termopane)?
                    I'm working for a better live!

                    Comentariu

                    • evisceratum
                      Membru Marcant
                      • 29.aug.2006
                      • 399

                      #11
                      ieri am gasit in praktiker timisoara de vinzare usi de plasa, si plase pentru geamuri, in acelasi stil ca si cele care sunt vindute de firmele de termopane. Evident ca aveau niste dimensiuni modulate, dar ideea e ca ai de unde sa cumperi daca iti trebuie. Nici pretul nu era foarte avantajos.

                      Comentariu

                      • disperat
                        Membru
                        • 21.mai.2007
                        • 132

                        #12
                        Plasele le-am montat pe tamplarie de aluminiu. Magazinul de la care am cumparat este situat la intersectia Sos Viilor cu Trafic Greu. Este pe colt langa un motel vopsit in verde. Eu le-am cumparat anul trecut, sper sa mai existe magazinul. Incerc ca in weekend sa mai fac o plasa, si voi face si poze.

                        Comentariu

                        • ra_ho_va
                          Incepator
                          • 21.mai.2006
                          • 22

                          #13
                          plase insecte

                          multumesc pentru informatii. maine ma duc sa cumpar materiale de la locul indicat. spor la treaba si bafta !

                          Comentariu

                          • leon
                            Membru Marcant
                            • 19.sep.2006
                            • 903

                            #14
                            plase contra insectelor -TESA
                            clip in real player (de)

                            Comentariu

                            • b30kdt
                              Membru
                              • 06.dec.2006
                              • 240

                              #15
                              si cele tip rulou cum se pot confectiona?de unde luam materiale?

                              Comentariu

                              Procesare...