Filet 1/2

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Baboo
    Living Legend
    • 09.iul.2006
    • 1681

    #76
    ..iar m-am grabit...

    Sal'tare!
    Fișiere Atașate
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

    Comentariu

    • Baboo
      Living Legend
      • 09.iul.2006
      • 1681

      #77
      Postat în original de pitonul
      Postat în original de florin n
      am incalzit destul, nici o sansa cu mopsul, imi trebuie ceva cu o parghie mai mare.
      Vezi ca pe la magazine de piese auto au niste sprayuri ce sunt bune de dat pe imbinari filetate inainte de a le desface. Lichidul intra intre flancurile filetului si usureaza alunecarea la desfacere. Inainte de a da cu spray , curatza cu ceva ascutizit vopseaua dintre piese. Succes !
      Daca instalatzia e veche, e posibil ca pe cinepa care a fost folosita la etansarea filetului sa fi fost data cu vopsea mai groasa sau miniu de plumb. Asta era tehnologia! Daca tzeava e corodata, e posibil sa se rupa acolo unde se termina filetul in exterior. Alta sansa nu avetzi decit sa incalzitzi cu lampa de butan, sa ardetzi bine vopseaaua si cinepa.

      Sal'tare!
      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6886

        #78
        Stiam eu ceva, ca tare demult am lucrat cu filiere sa dau filete pe teava de juma de tol, mergea mai greu dar se rezolva cu unsoare de maimuta ...ieseau filete mai bune.
        Cu stima.

        Comentariu

        • Baboo
          Living Legend
          • 09.iul.2006
          • 1681

          #79
          Postat în original de MaistrulMax
          Stiam eu ceva, ca tare demult am lucrat cu filiere sa dau filete pe teava de juma de tol, mergea mai greu dar se rezolva cu unsoare de maimuta ...ieseau filete mai bune.
          ...pe linga unsoarea aia mai trebuiau si scrisnete din dintzi si nelipsitul ,,apel" la terminologia ortodoxa... . Eu am refacut o instalatzie numai cu filiera... Mi-a iesit pe nas...

          Sal'tare!
          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6886

            #80
            Tin minte cum la inceput carierei, fiind pufan, am fost trimis dupa unsoare de maimuta marca homus vagabondus.
            Vocabularul era plin de termeni de diribist deh.. aia se invata cel mai usor.
            Cu stima.

            Comentariu

            • Baboo
              Living Legend
              • 09.iul.2006
              • 1681

              #81
              Postat în original de MaistrulMax
              Faceam eu precizarea mai devreme insa am avut de-a face cu lancea Sfantului Ilie.

              Daca mai aveti de desfacut dopuri loviti cu ciocanul in capac de cateva ori pentru ca sa miscati putin dopul pe filet. Se desfac cu mult mai usor asa...
              Lancea o are Gheorghe si BICIUL e lui Ilie, Mestere. Nu?

              Sal'tare!
              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6886

                #82
                La mine cred ca au facut schimb de uneltele ca tare o fost suparat.
                Cu stima.

                Comentariu

                • mx81
                  Membru Marcant
                  • 21.ian.2006
                  • 322

                  #83
                  Maestre Max nu pare in regula sa sudezi o piulita de filiere . Ce zici ? . Faci mai bine o port-filiera .
                  Cu unsoarea de maimuta , s-a inventat uleiul , vasilina , etc.
                  Partea cu fliletarea este adevarat ca capatul tevi trebuie pilit sa poata intra filiera altfel faci doar muschi .
                  Filiera curata corect un filet incarcat cu cilti si vopsea folosind-o ca la filetarea obisnuita . Cu arsul linga pereti afumi de te saturi .

                  Comentariu

                  • Baboo
                    Living Legend
                    • 09.iul.2006
                    • 1681

                    #84
                    Postat în original de mx81
                    Cu unsoarea de maimuta , s-a inventat uleiul , vasilina , etc.
                    ..probabil ca pe vremea aceea oile erau lasate sa faca lapte ptr brinza si nu seu ...caci uleiul si vaselina nu sunt asa potrivite pentru taiat filetul asa cum este seul de oaie.

                    Sal'tare!
                    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                    Comentariu

                    • kdyalex
                      Incepator
                      • 26.iun.2012
                      • 62

                      #85
                      Răspuns la: Filet 1/2

                      Pentru a face un filet la o teva de gaz de 1/2 e musai si o menghina de tevi, nu e buna si cea normala? E indicat sa se unga inainte capatul de teva? Ceva sfaturi? Vreau sa trag o teava degaz si trebuie sa fac mai multe filete filiera am trusa cu clichet si 5chei e chinezeasca a costat 170lei sper sa ma descurc.

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12203

                        #86
                        Răspuns la: Răspuns la: Filet 1/2

                        Postat în original de kdyalex
                        Pentru a face un filet la o teva de gaz de 1/2 e musai si o menghina de tevi, nu e buna si cea normala? E indicat sa se unga inainte capatul de teva? Ceva sfaturi? Vreau sa trag o teava degaz si trebuie sa fac mai multe filete filiera am trusa cu clichet si 5chei e chinezeasca a costat 170lei sper sa ma descurc.
                        Menghina de teava este sigura , nu se invirte teava . De uns se unge IN TIMPUL filetarii . Daca va reuseste filetul , conteaza apoi cum cum puneti cinepa , cum infiletati , si in final proba . Poate ar fi bine sa apelati la cineva cu experienta .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • kdyalex
                          Incepator
                          • 26.iun.2012
                          • 62

                          #87
                          Răspuns la: Filet 1/2

                          O menghina de teava am vazut ca e 300lei, aproape de 2 ori cat trusa de filiere.

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12203

                            #88
                            Răspuns la: Filet 1/2

                            Apelati la cineva cu clupa electrica ...
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • kdyalex
                              Incepator
                              • 26.iun.2012
                              • 62

                              #89
                              Răspuns la: Filet 1/2

                              Am sa mi iau teava sudata mi o tai la dimensiunile care imi trebuie si poate caut eu la cineva sa le fac filet apoi doar le aduc acasa si le montez, ca nu am decat vreo 10filete de facut. . Ma gandesc ca dupa fiecare bucata de teava trebe pus un dop si dat drumu la gaz pt test ca daca pun mai multe coturi apoi nu le mai pot invarte.

                              Comentariu

                              • spik1
                                Living Legend
                                • 20.apr.2012
                                • 2343

                                #90
                                Răspuns la: Răspuns la: Filet 1/2

                                Postat în original de kdyalex
                                O menghina de teava am vazut ca e 300lei, aproape de 2 ori cat trusa de filiere.
                                Daca puteti face o bucsa cu diametrul interior la fel cu diametrul tevii si o taiati pe diametru cu flexul , sau alteva, puteti prinde teava intr-o menghina puternica si filetati fara probleme. Pentru o fixare mai buna polizati bucsa pe exterior, doua laturi paralele cu taietura.
                                Cele bune !

                                Comentariu

                                Procesare...