Insecte nedorite - paianjeni

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mariangela
    Incepator
    • 05.aug.2007
    • 42

    Insecte nedorite - paianjeni

    Are cineva cunostinta despre o metoda sau un produs care sa combata dezvoltarea paianjenilor in gospodarie? Nu ma refer la cei care ataca plantele si vita de vie ci la cei care apar in pod, prin curte, pe la colturile casei si in general peste tot pe unde gasesc ei de cuviinta. Am incercat produsele ce combat paianjenii de plante in concentratii diverse dar n-am reusit sa scap de ei. Nici spray-urile din comert n-au prea dat rezultate.
    Sunt hidosi cu picioarele lor lungi si cu panzele lor pe care le iei pe par sau pe haine de unde nu te astepti. Azi le strici plasa si cureti locul iar maine e la loc mai mare si mai deasa.
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6886

    #2
    Se spune ca paianjenii aduc noroc.
    Cu stima.

    Comentariu

    • dan_saila
      Incepator
      • 25.mar.2007
      • 74

      #3
      Solutia "REGENT" am aplicat-o anul acesta cu succes in proportie de 90 %, insa bordeiul meu este inconjurat de vegetatie, deci e posibil sa exagerez si eu putin .
      Se gaseste la magazinele de chimice ptr casa si gradina, se dilueaza in apa si se stropeste din belsug peste tot: pereti, acoperis, terasa, etc. Aproape toate insectele vor fi tinute la distanta, inclusiv muste, tantari, si altele.

      Comentariu

      • Lord
        Membru
        • 15.mai.2006
        • 169

        #4
        Din ce stiu eu REGNT este cam toxic .. si daca ai copil ai mari probleme ..

        Trebuie vre-o saptamna sa pleci de acasa .. sau chiar doua .. dupa ce ai facut gazarea .. intradevar eu am dat pentru gandaci si nici acuma nu au mai aparut in bucatarie

        Comentariu

        • dan_saila
          Incepator
          • 25.mar.2007
          • 74

          #5
          Sincer, pe fiola pe care am cumparat-o abia incapea denumirea "regent" nu mai avea loc si de instructiuni, iar tanti de la magazin a zis ca in primele 48 de ore sa ferim animalutzele sa nu miroasa sau sa linga zonele stropite, copilul e abia in burtica mamicii lui, deci ... mea culpa, dar nu am mai intrebat in plus !

          Comentariu

          • Mariangela
            Incepator
            • 05.aug.2007
            • 42

            #6
            Poate ca aduc noroc si poate ca sunt cumva folositori micsorand numarul de insecte zburatoare de pe langa casa dar, din punctul meu de vedere sunt hidosi si-mi provoaca repulsie fara sa mai vorbim de aspectul total inestetic al pinzelor prin diverse locuri din curte si din pod. Asadar voi incerca si varianta cu Regent si eventual si pe cea cu Diazinon pe care am intalnit-o data la alt topic tot despre insecte. Macar in pod sa scap de ei ca acolo nu te poti urca toata ziua sa cureti panzele si cand esti nevoit sa urci le iei pe toate pe haine si pe par. In curte, specificatiile cu animalele de casa si cele 48 de ore trebuie sa le iau in seama, avand si catel si pisica pe care ar fi foarte greu sa le conving sa stea sechestrate doua zile.
            Le multumesc tuturor celor care mi-au impartasit din experientele lor, mai astept si alte variante in timp si voi comunica si eu rezultatele dupa ce voi fi executat operatiunea de dezinsectie.

            Comentariu

            • Mariangela
              Incepator
              • 05.aug.2007
              • 42

              #7
              In cele din urma nu am gasit la farmacia fitosanitara cea mai apropiata acele fiole de Regent dar mi s-a recomandat de catre cei de acolo un alt produs numit Actelic in concentratie de 10ml/1l. Am pulverizat solutia respectiva(miroase oribil pe moment) in locurile des frecventate de paianjeni si am asteptat( nu fara o mica doza de rautate) rezultatele. In afara de faptul ca au facut o baie care nu le-a placut, domnii paianjeni nu s-au prea omorat cu firea de solutia mea. Am facut marunt din buze la adresa celor care-mi recomandasera produsul si am lasat balta aceasta prima operatiune de starpire a nedoritelor insecte. Spre surprinderea mea la un interval de circa o saptamana, la controlul de rutina, n-am mai vazut fapturile cu picioare multe si lungi, ca atare am trecut la faza a doua si am pulverizat solutie si in pod. De atunci sunt circa 3-4 luni si in locurile in care am dat cu solutie(o singura data) n-au mai aparut(inca) paianjenii.
              La primavara am sa repet operatiunea in tot podul si in locurile in care aveau loc "intalniri neplacute". Din cauza mirosului neplacut n-am incercat sa imprastii substanta si in casa dar la anu incerc o operatiune de acest gen dupa care plecam cu totii de acasa 3-4 zile. Cam atata dureaza pana ce dispare complect mirosul.

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6452

                #8
                Va multumim frumos pentru informatii.
                Din pacate pentru forum, sinteti dintre foarte putinii care fac acest lucru.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                Procesare...