Modificare ap nou din 2 in 3 camere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • silex
    Incepator
    • 05.feb.2007
    • 17

    Modificare ap nou din 2 in 3 camere

    Salutari,

    Pe sfarsitul lunii se vor finaliza lucrarile la blocul in care am cumparat un apartament de 2 camere. Din ratiuni practice (copil mic) am ales ca dormitorul de 20 mp sa-l impart in 2 dormitoare mai mici - aproximativ 8,5 si 11 mp. In acelasi timp, din acelasi considerent, am fost nevoiti sa micsoram putin si baia, pentru a putea face usile de intrare in camere.

    Constructorul a facut deja imparteala apartamentului asa cum am dorit. Zidurile o parte sunt din caramida si o parte din rigips. Modificarile nu au afectat deloc structura de rezistenta sau fatada.

    Intrebarea ar fi ce pasi trebuie sa urmez ca sa fiu cu toate actele OK si cam ce costuri si timp ar presupune aceste acte? Dupa ce intabulez apartamentul ca 2 camere fac documentatia sau pot sa fac intai documentatia si sa-l intabulez direct ca apartament de 3 camere?

    Cu respect,
    Silviu
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6878

    #2
    Constructoarul este un iresponsabil daca a facut modificarile fara sa aibe un proiect de constructie.

    Primul pas trebuia sa-l faceti pentru obtinerea avizelor si a proiectului.
    Cu stima.

    Comentariu

    • silex
      Incepator
      • 05.feb.2007
      • 17

      #3
      Intelegerea mea cu constructorul este ca eu ma ocup de acte dupa ce este terminat tot blocul, inclusiv extrasele de CF. Asta presupune ca eu in acte preiau un ap de 2 camere si urmeaza sa ma ocup de actele necesare. Daca era sa modifice constructorul proiectul, s-ar fi intarziat cel putin o luna la constructie si acte.

      Modificarile in sine sunt deja efectuate. Vroiam sa stiu daca cineva a mai facut asa ceva, mai ales ca am auzit de cazuri in care constructorul iti da practic o camera mare pe care o poti imparti dupa bunul plac.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6878

        #4
        . Aveti grija sa nu aveti parte de vre-un control, nu o sa coste apartamentul cat o sa fie amenda de mare.
        Cu stima.

        Comentariu

        Procesare...