Diverse intrebari

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • viorellucaci
    Incepator
    • 14.sep.2007
    • 7

    Diverse intrebari

    Buna seara,
    Sunt nou ?n forum, m? pasioneaz? amenaj?rile interioare si exterioare.
    Am o cas? la ?ara unde ?ncerc s? fac cu for?e proprii c?te ceva.
    Am retencuit exteriorul si acum m? preg?tesc pentru izola?ie cu polistiren expandat.
    Cunosc tehnologia de izolare dar a? dori s? aflu c?teva am?nunte:
    Casa este construit? din c?r?mid?, iar grosimea peretelui este de 32 cm. Ce grosime s? folosesc pt polistiren ca s? ies cat mai ieftin? Peste adezivul de ?paclu (cel care acoper? plasa) pot s? dau un glet Adeplast de exterior pe baz? de ciment alb ?i apoi lavabil de exterior (nu am bani pt o tencuial? decorativ?). Orice sfat ?l primesc cu pl?cere ?i va mul?umesc pt ajutor.
  • viorellucaci
    Incepator
    • 14.sep.2007
    • 7

    #2
    Scuze, este prima mea interventie, am cam gresit domeniul dar este de inteles

    Comentariu

    • viorellucaci
      Incepator
      • 14.sep.2007
      • 7

      #3
      De fapt daca sunt aici m-ar interesa si cateva probleme legate de pavele;
      am probat sa fac cateva pavele, ca si aspect arata super, nu au goluri de aer iar suprafata de uzura arata perfect, reteta este cea de pe forum. As vre sa stiu daca este necesar un pastifiant pt a nu avea probleme la inghet dezget? Ca si decofrant am folosit motorina, in magazinele de specilalite din oras nu am gasit decofrol. Am folosit o masa vibratoare confectionata acasa. Multumesc.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6886

        #4
        Postat în original de viorellucaci
        De fapt daca sunt aici m-ar interesa si cateva probleme legate de pavele;
        am probat sa fac cateva pavele, ca si aspect arata super, nu au goluri de aer iar suprafata de uzura arata perfect, reteta este cea de pe forum. As vre sa stiu daca este necesar un pastifiant pt a nu avea probleme la inghet dezget? Ca si decofrant am folosit motorina, in magazinele de specilalite din oras nu am gasit decofrol. Am folosit o masa vibratoare confectionata acasa. Multumesc.
        Motorina , motorina cu betonul se inteleg ca nuca care se lipeste de perete, in viitor folositi decofrol. Nu este necesar sa folositi aditivant in acuma, rezista betonul bine vibrat si fara aditivare.

        Acuma despre termoizolatie : daca doriti sa aveti o eficienta corespunzatoare la termoizolare montati polistiren expandat de minim 8 cm grosime.
        Se poate da cu tinciul acela de exterior dupa care sa aplicati o vopsea de exterior de calitate.
        Cu stima.

        Comentariu

        • viorellucaci
          Incepator
          • 14.sep.2007
          • 7

          #5
          Multumesc, am vazut ca plasa care se monteaza peste polistiren este de diferite densitati, care ar fi cea mai adecvata?

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6886

            #6
            Utilizati plasa din fibra de sticla,atentie sa nu fie plasa din plastic, de 145 g/mp sau chiar 160 g/mp .
            Cu stima.

            Comentariu

            • viorellucaci
              Incepator
              • 14.sep.2007
              • 7

              #7
              Am vazut ca la nivelul fundatiei se monteaza un coltar special (care delimiteaza fundatia de izolatie) si care este al dracului de scump costa 10 lei o bara de 2 m iar casa are un perimetru destul de mare de 80m, este necesar acel coltar? Nu ar exista o alta solutie? Banii nu ma prea scot din casa si as vrea sa scot totul la un pret cat mai convenabil insa tinand seama de raportul pret calitate

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6886

                #8
                Nu stiu ce ati vazut dumneavoastra insa la nivelul fundatie nu se pune nici un coltar. Doar la partea superioara a soclului se monteaza un profil de soclu.
                Fișiere Atașate
                Cu stima.

                Comentariu

                • viorellucaci
                  Incepator
                  • 14.sep.2007
                  • 7

                  #9
                  Exact, despre acesta este vb, probabil nu am fost prea explicit

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6886

                    #10
                    La profilul de soclu nu puteti renunta. Eu am vazut profil la balot 45 ml = 37 RON.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • viorellucaci
                      Incepator
                      • 14.sep.2007
                      • 7

                      #11
                      Ok, Multumesc mult

                      Comentariu

                      • PowerMC
                        Administrator
                        • 02.mai.2007
                        • 2237

                        #12
                        Am separat posturile care nu aveau legatura cu discutiile despre pavele.

                        Pe viitor va recomand sa postati la forumul care se potriveste cel mai bine cu problema dvs.
                        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                        Community Manager MC

                        Comentariu

                        • amrita
                          Incepator
                          • 07.oct.2007
                          • 1

                          #13
                          Cat m-ar costa doua camere interior si casa exterior?

                          La ce suma credeti ca as ajunge pentru o amenajare doua camere si tot exteriorul casei

                          Imi dau seama ca trebuie sa vorbim personal,dar cum

                          Ca idee,totusi...un pret

                          Multumesc
                          amrita

                          Comentariu

                          Procesare...