contracte individuale CET

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • nicolle_rox
    Membru
    • 24.mai.2007
    • 126

    contracte individuale CET

    poate nu e chiar aici locul intrebarii, insa poate ma puteti ajuta cu un raspuns...ce parere aveti de aceste contracte? ajuta sau..mai bine nu? in blocul unde locuiesc vor sa semnam astfel de contracte...si nu stiu...si-asa am cam luat teapa cu repartitoarele...
  • Nelu F
    Incepator
    • 30.aug.2006
    • 23

    #2
    Cred ca este foarte, mai ales in aceste vremuri cand exista multi datornici la intretinere si carora asociatia de locatari nu prea are ce le face ca sa recupereze datoriile. Chiar daca datoriile se recupereaza pana la urma (cel mai adesea in urma unui proces), se intampla ca bunii platnici sa sufere din cauza debransarilor de la utilitati, cel mai adesea apa calda si caldura.
    Incheindu-se contracte individuale cu CET, in caz de neplata acestia vor debransa doar pe cei cu datorii, nu un intreg bloc sau scara. Eu unul sint pentru contracte individuale pentru utilitati, aceasta ducand la mai putine probleme pentru cei ce stau la bloc (unde multi nu platesc stiind ca vor beneficia de apa si caldura o buna perioada de timp pentru ca debransarea este colectiva si nu individuala).

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #3
      E o mare prostie si bineinteles ca la noi, in lipsa oricarei gandiri logice, se fac lucruri amestecate... numai sa le fie unora bine.

      Si daca faci contract cu respectivii, o sa debranseze doar "X" consumatori care au datorii? Ma indoiesc! Cum fac ei acest lucru, efectiv?

      Daca exista ceva in cerebelul celor care mor de grija sistemului ar fi putut incepe prin regandirea si refacerea integrala a sistemului de furnizare apa calda, apa rece, caldura etc. retele noi in blocuri, contorizare individuala si atunci puteam discuta de contracte intre proprietar si furnizor. In acest fel "ASOCIATIA de PROPRITARI" ar fi disparut ca entitate sau si-ar fi restrans activitatea.

      Partea proasta e ca in unele cazuri e mai greu, daca nu imposibil, sa faci contorizare individual la toate utilitatile tinand cont de modul in care sunt realizate blocurile.
      Asta e.. daca asa vor nu cred ca poti spune NU la semnarea contractului.... o formalitate in plus care nu va aduce nici un beneficiu partilor semnatare.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Nelu F
        Incepator
        • 30.aug.2006
        • 23

        #4
        Atata timp cat ai contract individual cred ca nu te prinde grija cum ii va debransa CET-ul pe rau platnici, pe cand daca CET-ul are contract cu asociatia si daca aceasta este datoare (pe furnizor nu intereseaza care sau cati membri sunt datori) va fi debransat blocul sau scara in mod sigur.
        Ai contract direct si esti cu plata la zi trebuie sa primesti utilitatile indiferent ca ceilalti vecini sunt sau nu buni platnici Vad acest lucru ca pe un mare avantaj in cazul locuirii la bloc.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #5
          Hai fi serios.. adica tu ai contract cu CET dar de fapt facturile lor sunt pe numele asociatiei...

          Pai ce drak de contract e asta?
          Esti prea optimist. Daca eu nu vreau sa platesc cumimi taie mie apa ?
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Nelu F
            Incepator
            • 30.aug.2006
            • 23

            #6
            Hai fi serios.. adica tu ai contract cu CET dar de fapt facturile lor sunt pe numele asociatiei...
            Esti sigur?

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #7
              Tare sunt curios sa vad eu ce imbunatarire aduc ceste "contracte"!
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • nicolle_rox
                Membru
                • 24.mai.2007
                • 126

                #8
                Va multumesc pentru pareri. Sincer, teoretic suna bine, dar cum practica ne omoara... asta e, oricum nu prea am cum sa ma impotrivesc acestor contracte individuale...nu ma incanta ideea fiindca nu am incredere si nici nu cred ca se urmareste binele individului, ci tot al celor "de sus" ...asta e..ma interesa daca are cineva asemenea contract si daca e mai bine sau mai rau ca inainte...

                Comentariu

                • dmih
                  Membru Marcant
                  • 05.feb.2007
                  • 632

                  #9
                  Postat în original de VYS
                  Tare sunt curios sa vad eu ce imbunatarire aduc ceste "contracte"!
                  Pai ce sa aduca? Alte probleme. Pentru ca cei de la termoficare sa poata intra in apartamentul cuiva (proprietate) sa blindeze caloriferele le trebuie o hotarare judecatoareasca (zic eu). Din cate stiu, problemele legate de contracte intre doua parti in tara asta se rezolva la tribunal.

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13007

                    #10
                    @dmih
                    De acord cu tine insa partea cu tribunalul iar e o joaca.
                    Ce sa fac cu acel contract daca eu nu am nici o putere sa ii spun furnizorului ca nu isi respecta obligatiile din asa-zisul contract.

                    In Craiova sau cel putin in zona mea nu au aparut aceste contracte minune.
                    Pana atunci poate initiatorul topicului ne arata ce scrie intr-un astfel de contract!

                    Pana auzim lucruri de bine sa vedem ce s-a intamplat pana acum:
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    Procesare...