crapaturi in glet

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nicollenita
    Incepator
    • 24.iul.2007
    • 10

    crapaturi in glet

    As dori sa-mi raspunda si mie cineva la urmatoarea intrebare: de ce crapa gletul? Am zugravit de curand in dormitor. Am izolat peretii exteriori cu poliester, dupa care am pus plasa si am tencuit cu adeziv pt. poliester. Dupa aceea am dat glet subtire in doua straturi dupa care am finisat si am dat cu var. La o perioada destul de scurta, cam o luna in peretii izolati au aparut mici crapaturi si nu stiu care este motivul. Poate fi o cauza timpul prea scurt dintre tencuiala poliesterului si glet? Trebuia lasat sa se usuce acesta foarte bine? sau care putea fi motivul?
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Posibile cauze pentru aparitia fisurilor pe glet:
    -nu ati utilizat polistiren detensionat.
    -nu ati asteptat 28 zile maturarea adezivului de polistiren.
    -nu ati amorsat inainte de aplicarea gletului.

    Nu mai zic nimica de faptul ca nu este indicat sa termoizolati pe interior cu polistiren expandat.
    Cu stima.

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #3
      Postat în original de Maistrul Max
      - nu ati asteptat 28 zile maturarea adezivului de polistiren.
      Va rog, dar deja cred ca stiti ce vreu sa intreb.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        E simplu Raduca. Orce pe baza de ciment are nevoie de o perioada de maturare.
        Cu stima.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          N-am mai citit pe forum de o perioada de 28 zile pentru un termosistem. Sint in ceata. HELP!
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            Este recomandat ca finisajul sa se aplice dupa maturarea stratului de adeziv utilizat ca masa de spaclu.
            Cu stima.

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #7
              Atunci off-topic sau PM: care sint timpii de punere in manopera la un termosistem?
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              Procesare...