Limitele legale gard.

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • dina.bodean_gomarlux
    Incepator
    • 04.oct.2007
    • 3

    Limitele legale gard.

    As dori foarte mult sa-mi spuneti limitele legale pentru a sapa terenul pt.constructia unui gard?Ma refer la ce distanta se face sapatura ca sa nu iau din terenul vecinului ,si la cine sa ma adresez daca am probleme cu un ,,vecin imposibil,,concret AXUL GARDULUI-cat prmite de-o parte si de alta distanta?Multumesc,astept raspunsul d-voastra.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Gardul il faci la limita proprietatii tale, fara a afecta spatiul vecinului daca e asa "taun" si nu vrea.

    Pai noi nu stim ce gard vrei sa faci dar esenta este ca acel gard va avea partea exterioara exact pe granita dintre cele doua curti. Partea proasta e ca nu poti finisa gardul pe exterior, daca este necesar acest lucru, fara a te certa cu "taunul".
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6877

      #3
      Nu sunt jurist dar din cate stiu in codul civil partea a 2 a aveti DREPTUL DE SERVITUTE.

      Gardul construit intre doua proprietati, pe linia de demarcare a proprietatilor, este un gard comun.
      Cu stima.

      Comentariu

      • dina.bodean_gomarlux
        Incepator
        • 04.oct.2007
        • 3

        #4
        Limitele legale gard.

        multumesc pt.raspuns,o sa va informez dupa ce studiez Codul civil.

        Comentariu

        • rotaru violeta
          Incepator
          • 08.sep.2007
          • 89

          #5
          Orice zid care serveste de despartire intre cladiri sau curti se socoteste comun. Construirea si reparatiile sunt in sarcina devalmasilor in proportii egale :este o obligatie "propter rem".Astfel vecinul ce nu doreste sa contribuie la zidirea gardului nu va putea nici sa sprijine ceva de el( Cc/ Titlul IV/cap. II/sectiuneaI) Cat despre distanta nu stiu ce sa-ti spun. Vezi ca ai la dispozitie legi din domeniul constructiilor in GENERAL.
          Cand faci ceva, fa-o bine!

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6877

            #6
            Stiam ceva de 50 cm spatiu de intretinere pe ambele parti ale unui gard sau zidarie. Pe acest teren nu se construieste nimica fiind destinat reparatiilor, el apartine proprietarului pe care parte este.
            Cu stima.

            Comentariu

            • LucianDr.
              Living Legend
              • 06.feb.2006
              • 1142

              #7
              Lege!

              Sa vedem ce zice legea. Am gasit mai demult pe site legile de servitute. Asa ca sa nu va suparati o sa le pun din nou deoarece nu mai stiu pe unde sunt.
              Fișiere Atașate
              I'm working for a better live!

              Comentariu

              • dina.bodean_gomarlux
                Incepator
                • 04.oct.2007
                • 3

                #8
                Limitele legale gard.

                Va multumesc pt.raspunsurile prompte,cu DINA B.

                Comentariu

                Procesare...