spuma poliuretanica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • calind81
    Incepator
    • 15.oct.2007
    • 5

    spuma poliuretanica

    Buna,
    As dori sa stiu, in cazul in care suprafata dintre burlan si perete am etansat-o cu spuma poliuretanica, trebuie obligatoriu sa o tai spuma dupa o perioada si sa dau cu glet peste ea?
    Daca nu o gletuiesc, risc sa se deterioreze in timp?
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2236

    #2
    Spuma poliuretanica nu se gletuieste ci se acopera cu un strat de mortar pe baza de ciment. Ulterior daca este necesara si gletuirea peste acest strat de mortar, se poate aplica.
    Spuma poliuretanica ramasa neprotejata se va deteriora sub actiunea radiatiei solare.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • calind81
      Incepator
      • 15.oct.2007
      • 5

      #3
      spuma poliuretanica

      am folosit in exterior adeziv CM11, iar in interior un glet Ceradez. Problema e ca pe glet au inceput sa apara fisuri. Care ar putea fi cauza?

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6878

        #4
        Aveti burlan si in interior ? Eu nu inteleg. Puteti sa descrieti locul si straturile aplicate ?
        Cu stima.

        Comentariu

        • calind81
          Incepator
          • 15.oct.2007
          • 5

          #5
          spuma poliuretanica

          hota este la vreo 80cm fata de peretele de iesire, deci burlanul strabate aceasta suprafata de la hota pana la perete, dupa care iese prin perete in exterior.
          Peretele exterior, dupa ce s-a uscat spuma l-am etansat cu adeziv CM11 si glet peste.
          Peretele interior, la fel dupa ce am taiat spuma, l-am etansat cu glet.
          E corect cum am procedat?

          Comentariu

          Procesare...