permit modeartorii?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • aereniv
    Membru
    • 27.aug.2006
    • 151

    permit modeartorii?

    Am vazut topicuri cu "greseli de evitat" si altele, asemenatoare din care putem incerca sa nu repetam greselile altora folosind experienta lor. Dar nu am putea sa deschidem un topic prin care sa ajutam pe altii sa evite nu greselile, ci unii oameni? sau, ma rog, anumiti arhitecti, constructori, mesteri, etc.
    De ex., in faza proiectarii casei pe care acum am inceput sa o construiesc am avut niste experiente foarte...interesante. Am contactat cu cateva luni in urma un inginer care sa imi realizeze proiectul pentru instalatiile sanitare-termice. Am discutat ce vreau eu, apoi ce vrea el, adica pretul. Am purtat catava discutii generale, urmand sa se apuce de treaba in momentul in care primesc proiectul de la arhitecti.
    Ei bine, dupa ce i-am dat proiectul, tipul nu mai raspunde la telefon. Am sunat de nenumarate ori. O singura data a raspuns si mi-a zis ca ma suna in acea dupa masa ca sa ne intalnim. De atunci, pauza.
    Dincolo de actiunea in instanta, nu ar fi mai util daca i-am ferici pe acesti indivizi cu o postare aici? Cu o postare a experientelor neplacute? Bineinteles, iesind si noi din anonimatul ID-ului?
    Poate cineva din orasul meu ar fi incantat la stie la ce s-ar putea astepta daca il va contacta pe respectivul. Mie mi-ar place sa stiu cum a colaborat (sau mai bine zis cum nu a colaborat) cineva cu anumiti "mesteri". Exemplele pozitive le-am putae exclude ca sa nu fie interpretate ca reclama ascunsa
    Atunci cand cautam un profesionist cautam si referinte de la cunostinte, prieteni, etc. Dar uneori, ca in cazul meu, nu am gasit pur si simplu pe cineva care sa mai fi facut un asemenea proiect. Nu am gasit decat mesteri care sa faca calcule "ochiometrice". Ori eu vroiam altceva. Si am gasit!!! Sper ca altii sa nu peteasca acelasi lucru.
    Ce parere aveti?
  • dmih
    Membru Marcant
    • 05.feb.2007
    • 632

    #2
    Nu sunteti primul ...

    Comentariu

    Procesare...