distanta legala fata de retele de inalta tensiune

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • mihail75
    Incepator
    • 26.nov.2006
    • 30

    distanta legala fata de retele de inalta tensiune

    am si eu o intrebare:
    am gasit un teren la pret rezonabil (nici prea, prea, nici foarte, foarte) insa am o nelamurire. Lateral de teren trece o retea de inalta tensiune (cred ca de 110kv, din aceea cu stilpi destul de inalti). Nu pot aproxima exact distanta, cred ca sunt 100-150 metri (nu se aude nici un bazait de acolo, deci nu e chiar aproape). Eu planuiesc ca in timp sa imi fac aici o casa. Care este distanta minima ce trebuie lasata intre aceste retele si imobilele de locuit? Stie cineva care sunt prevederile legale? Help? Chiar imi place acest teren, insa nu vreau sa ma frig si sa nu pot construi nimic acolo.
    m.
  • dmih
    Membru Marcant
    • 05.feb.2007
    • 632

    #2
    chiar vrei sa stai o viata langa campul electromagnetic generat de acea retea electrica? Chiar acest motiv este pretul scazut.

    Comentariu

    • mihail75
      Incepator
      • 26.nov.2006
      • 30

      #3
      v-am spus, mie mi se pare suficient de departe, insa nu vreau sa ma ard cu prevederile legale. le stie cineva?
      m.

      Comentariu

      • mihail75
        Incepator
        • 26.nov.2006
        • 30

        #4
        vad ca normele nu prea le stie nimeni.
        am fost din nou acolo. NU E SUB liniile de inalta tensiune, ci la cca. 150 metri in lateral. Cred ca se poate construi pentru ca la sosea, unde linia traverseaza in cealalta parte, vad o fisie cam de 10-15 m. lasata libera de o parte si de alta. Atit. Firele chiar trec acolo pe deasupra unor curti. Ma gindesc insa: la 150 m. mai influenteaza negativ asupra sanatatii? Stiu ca parerile sunt impartite. In Iasi, in cartierul Alexandru, o linie asemanatoare trece printre blocuri de 10 etaje si nu am auzit sa fie imbolnaviri in masa acolo. Vreau insa sa fiu cit de cit sigur ca nu investesc banii aiurea.
        m.

        Comentariu

        • radu matei
          Membru Marcant
          • 17.apr.2007
          • 516

          #5
          Cerei proprietarului sa scoata un certificat de urbanism pt. terenul respectiv. In acest fel vei afla toate conditiile in care vei putea construi pe acel teren.
          Dar eu te sfatuiesc sa te gandesti bine inainte de a il cumpara. Riscurile pt. sanatate sunt destul de mari.
          Sa nu iti para rau mai tarziu!
          Bafta!
          Mai bine mai tarziu decat niciodata!

          Comentariu

          • mihail75
            Incepator
            • 26.nov.2006
            • 30

            #6
            as cere, insa terenul e momentan in extravilan. acum sunt depuse actele ca intreaga zona sa treaca in intravilan. sunt deja 3 case construite in apropiere si tinind cont ca e intr-un sat de linga Iasi (nu tine de oras) aceasta trecere nu cred ca va fi o problema.
            m.

            Comentariu

            • LucianDr.
              Living Legend
              • 06.feb.2006
              • 1142

              #7
              At dute la electrica sau E-ON si vezi ce zic cei de acolo. Aici poti gasi pareri, cu legiile e mai greu.
              I'm working for a better live!

              Comentariu

              • mihail75
                Incepator
                • 26.nov.2006
                • 30

                #8
                pina la urma am abandonat ideea cu acel teren; cu toate ca se putea construi, e mai bine pt. linistea mea si a familiei mele sa nu fiu asa aproape de reteaua electrica de inalta tensiune. am gasit un teren mai bun, aproape de padure (si de utilitati).
                m.

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6451

                  #9
                  Postat în original de mihail75
                  [...] am gasit un teren mai bun, aproape de padure (si de utilitati).
                  In ce zona?
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • alex virtual
                    Living Legend
                    • 19.mai.2007
                    • 1440

                    #10
                    daca ai peste 100 de metri fata de ele fa-ti griji pentru alte chestii daunatoare,lasa cablurile mai la o parte (nu te afecteaza)

                    Comentariu

                    • dmih
                      Membru Marcant
                      • 05.feb.2007
                      • 632

                      #11
                      Postat în original de alex virtual
                      daca ai peste 100 de metri fata de ele fa-ti griji pentru alte chestii daunatoare,lasa cablurile mai la o parte (nu te afecteaza)
                      Dezvolta, te rog (norme, standarde, etc). Multumesc.

                      Comentariu

                      • alex virtual
                        Living Legend
                        • 19.mai.2007
                        • 1440

                        #12
                        nu dau nici o norma sau atandard!exista probleme datorita efectului electromagnetic daca in apropiere exista un post trafo de inalta tensiune!
                        va salut!

                        Comentariu

                        • mihail75
                          Incepator
                          • 26.nov.2006
                          • 30

                          #13
                          in fine a venit si raspunsul de la electrica (prea tirziu):

                          Am transmis intrbarea dvs. colegilor de la centrul de 110kV si am primit urmatorul raspuns:
                          Distata trebuie sa fie de 18, 5 m din axul LEA 110 kV pana la cea mai apropiata constructie.

                          Pina la urma am luat in Breazu, vis-a-vis de padurea marzesti.
                          m.

                          Comentariu

                          Procesare...