sfat centrala termica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • aviorel
    Incepator
    • 10.ian.2007
    • 16

    sfat centrala termica

    Doresc un sfat, daca aveti experienta in domeniu.
    Am cumparat un apartament cu 4 camere. Blocul este din schelet de beton zidit cu BCA, din cate stiu. Sunt repartitoare de caldura montate in apartament, iar , iarna trecuta desi nu am stat acolo (fiindca nu e inca renovat,am trecut de cateva ori) am observat ca in camere era destul de acceptabil, repartitoarele fiind inchise.....intr-adevar nu a fost o iarna f grea.
    Intrebarea mea: Am proiect la gaze facut si pentru centrala,credeti ca e mai eficient (costuri.siguranta)si mai confortabil sa montez centrala in apartament sau sa raman la repartitoare.....sa nu ma oftic mai tarziu
    Astept raspuns....multumesc!
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6452

    #2
    "Parerea mea": Centrala proprie!

    Argumente:
    1. platiti cit consumati (pe real, inclusiv la gazul metan pentru gatit)
    2. dati drumul cind vrea "muschiul Dvs."
    3. economie la bani
    4. nu aveti surpriza sa va taie "caldura" desi nu aveti datorii la furnizori
    ... si cred ca lista nu se opreste aici!

    P.S. Cititi pe forum ce probleme au cei cu repartitoare.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #3
      Pana sa scriu a raspunsa Raduca.

      Confortul oferit de centrala nu se compara cu incalzirea centralizata, chiar daca in mijlocul iernii, daca nu faci economie la incalzire, situatia este oarecum echivalenta.
      Avantajul este dat in primul rand apa calda non-stop si mai ales perioadele de toamna-primavara cand nu mai stai sa te plimbi cu caloriferul electric dintr-o camera in alta.

      In concluzie, chiar daca despore comparatii financiare putem discuta mult si bine, confortul este superior.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      Procesare...