Ce reprezinta mai exact P.O.T. si C.U.T. ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cclaudiu
    Incepator
    • 24.iul.2006
    • 27

    Ce reprezinta mai exact P.O.T. si C.U.T. ?

    Salutare tuturor!
    As vrea sa va rog sa-mi dati o definitie cit mai exacta a termenilor :
    - Procent de ocupare a terenului (POT) si
    - Coeficient de utilizare a terenului (CUT).
    Am inteles inteles ca trebuie sa fie respectate niste conditii legate de acesti parametri cind vrei sa construiesti/extinzi o constructie.
    Mai exact, vreau sa cumpar o casa pe un nivel (parter), care are suprafata construita totatala de 200 mp, suprafata utila de 150 mp,inclusiv un garaj, iar terenul (intreaga curte, inclusiv constructia) are vreo 430 mp. Casa nu e prea bine impartita (e compusa din doua corpuri, fara legatura - de fapt legate prin garaj), asa ca vreau sa mansardez o parte a casei asa incit aria utila (desfasurata) ar creste cu vreo 80-90 mp. In zona, P.O.T. este 35%. Ce credeti , imi pot face probleme cind voi depune autorizatia de extindere ?
    Multumesc anticipat pt. raspunsuri
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Gasesti aici cate ceva:
    POT sau Procentul de Ocupare a Terenului reprezinta raportul dintre suprafata pe care se construieste si suprafatata totala a terenului. Este important sa mentionam faptul ca POT este limitat de prevederile planului urbanistic.
    Ultima editare de dana.danescu; 11.iun.2021, 15:11.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • cclaudiu
      Incepator
      • 24.iul.2006
      • 27

      #3
      Am inteles ce este cu POT si CUT

      Am inteles ce este cu POT si CUT si multumesc pt. clarificari.
      Se pare ca in cazul meu, POT=200/430*100 = 46.52%, deci deja depasesc 35% cit stiu ca este POT-ul max in zona. Nu stiu cum s-au intins vechii proprietari pe 200 mp cu constructia, dar se pare ca nu au avut autorizatie. Se poate sa am eu probleme din cauza asta cind cer autorizatie pentru mansardare ? (chiar daca nu mai maresc POT-ul, si presupunind ca nu depasesc CUT-ul)

      Ce parere aveti?

      Comentariu

      Procesare...