Casa veche

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • anduk
    Incepator
    • 10.feb.2007
    • 33

    Casa veche

    Am cumparat o casa impreuna cu terenul aferent.Initial am gandit sa construim o casa noua pe teren,ceea ce ramane un plan de viitor.Casa existenta este veche si este facuta din ostreata(oi fi scris bine?).Vanzatorul mi-a spus ca are fundatie de piatra si apoi structura de lemn pe care este asezata casa propriu-zisa.
    Acum casa este lasata putin in partea din spate,ceea ce m-a pus pe ganduri in ideea in care ma gandisem s-o renovez si sa locuiesc in ea pana o ridic pe cea noua.Am rugamintea sa-mi spuneti daca se poate indrepta in vreun fel si apoi daca o pot renova.Nu stiu cum s-ar putea face o zugraveala in camere,fiindca peretii nu sunt plani,au tot felel de umflaturi si in unele locuri sunt crapati.Si as vrea sa schimb geamurile si usile,dar nu risc sa se prabuseasca peretii cand scot vechile tocuri?
    Astept de la voi orice explicatie,lamurire,nu as vrea sa aduc un meserias care,in exces de zel,sa-mi spuna ca mi-o repara si s-o strice mai rau.
    De fapt nu stiu cu ce sa incep,astept idei.....
  • anduk
    Incepator
    • 10.feb.2007
    • 33

    #2
    aici e o poza :

    Unlimited space to host images, easy to use image uploader, albums, photo hosting, sharing, dynamic image resizing on web and mobile.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12229

      #3
      [quote="anduk"]aici e o poza :........................... asta e poza !
      Fișiere Atașate
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6878

        #4
        Ce este "ostreata" ?

        Casa asta abia se mai tine pe piciore, ce sa mai renovati la ea. Faceti demersurile ca sa construiti o casa noua.
        Nu cunosc ce marime are terenul insa eu nu as fi dat mai mult de 10.000 E pe casa.
        Cu stima.

        Comentariu

        • anduk
          Incepator
          • 10.feb.2007
          • 33

          #5
          Ostreata nu stiu exact ce este,am inteles ca pamant amestecat cu paie.Casa este destul de veche si cred ca n-o sa cada prea repede,dar eu intentionez sa fac una noua pe teren.
          Terenul este de 3000 mp cu deschidere la strada de 40 ml si am dat pe el 500 milioane,se afla la cca 15 km de oras.

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6453

            #6
            Postat în original de anduk
            Ostreata nu stiu exact ce este, am inteles ca pamant amestecat cu paie. [...]
            In acest caz, este vorba doar de CHIRPICI (romanesti, bineinteles).
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • nickey1234
              Membru
              • 29.ian.2007
              • 137

              #7
              La 15 km de ce oras?

              Comentariu

              • arx
                Incepator
                • 06.dec.2007
                • 12

                #8
                In nici un caz nu se va darama, verificati in locul in care este lasata fundatia daca nu lipseste jgheabul, in general apa este cauza. Montati jgheaburi noi si evacuati apa cat mai departe de fundatie si va puteti muta linistit. Csaa nu se va prabusi pt. simplul motiv ca are o structura de lemn care actioneaza unitar, daca ati sparge toti pereti ar trebui sa aveti in fata ochilor o structura gen case americane, asa ca puteti schimba ferestrele fara nici o problema, dar sa nu lipiti polistiren sau vata minerala sau alte bazaconii pe ea.
                Verificati acoperisul, sigur aveti ceva infiltratii de apa schimbati tigla sparta si ati rezolvat problema.
                Daca doriti sa tencuiti folositi doar mortar de var, cel cu ciment nu este bun si va cadea de pe pereti dupa un timp. La interior unde aveti probleme curatati peretele si refaceti acelasi lucru cu pamant si cu paie, este izolatia ideala.
                Am mai scris un post va puteti inspira si de acolo

                Comentariu

                • Mosu Tuti
                  Incepator
                  • 01.feb.2008
                  • 8

                  #9
                  Casa veche.

                  Draga domnule, stiu ca este cool sa ai o casa la "tara" dar consider ca aceasta casa mai poate dainuii inca 100 de ani, bine inteles daca nu o strica cineva. Mai gandestete ca este un monument de istorie. Eu nu asi strica-o. Pot sa imi fac Liwingul si piscina mai alaturi. Dupa ce o vei strica vei regreta. Nu tot ce este plastic si sticla dainuie. Bafta.

                  Comentariu

                  • Mosu Tuti
                    Incepator
                    • 01.feb.2008
                    • 8

                    #10
                    Casa veche.

                    Draga domnule, stiu ca este cool sa ai o casa la "tara" dar consider ca aceasta casa mai poate dainuii inca 100 de ani, bine inteles daca nu o strica cineva. Mai gandestete ca este un monument de istorie. Eu nu asi strica-o. Pot sa imi fac Liwingul si piscina mai alaturi. Dupa ce o vei strica vei regreta. Nu tot ce este plastic si sticla dainuie. Bafta.

                    Comentariu

                    Procesare...