daca modific dimensiunile geamurilor fata de cele din proiec

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • m1
    Membru
    • 14.nov.2007
    • 105

    #16
    Re: daca modific dimensiunile geamurilor fata de cele din pr

    [quote="DIY"]
    Postat în original de dantzq
    Postat în original de m1
    Esti sigur ca vrei geamuri pana jos? De obicei sub geam se pune caloriferul, ti ce o sa faci ? Pe langa faptul ca o suprafata vitrata mare inseamna pierderi mai mari de caldura, neavand loc pentru calorifer, doar inrautatesti situatia.
    Astea-s povesti; situatia se inrautateste numai atunci cind instalatia, respectiv caloriferele, nu fac parte dintr-un proiect bine gindit. Un calcul corect si o alegere judicioasa pot rezolva problema.

    Personal, prefer o fereastra mare si o camera luminoasa chiar daca asta-mi pierde suplimentar citiva KW pe an; a nu se confunda acest fenomen cu scaderea confortului interior.

    Numai bine,
    DIY
    ms mult pt raspuns DIY !! SI EU IS DE ACEEASI PARERE !!
    ...

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6453

      #17
      Postat în original de DIY
      [...] de inaltime 30 cm [...]
      Cu siguranta ca un calorifer cu inaltimea de 30 cm va incape intr-un spatiu de 30 cm, dar cred ca nu e prea bine ca el sa stea lipit de pardosela (ma refer la o functionare corecta, cu randament maxim, ca sa nu mai vorbim de intretinerea sa si de curatenia care trebuie facuta).
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • m1
        Membru
        • 14.nov.2007
        • 105

        #18
        Postat în original de raduca
        Postat în original de DIY
        [...] de inaltime 30 cm [...]
        Cu siguranta ca un calorifer cu inaltimea de 30 cm va incape intr-un spatiu de 30 cm, dar cred ca nu e prea bine ca el sa stea lipit de pardosela (ma refer la o functionare corecta, cu randament maxim, ca sa nu mai vorbim de intretinerea sa si de curatenia care trebuie facuta).
        sunt detalii de fiabilitate care trebuiesc luate in seama !! ms pt raspuns !!
        ...

        Comentariu

        • DIY
          Living Legend
          • 07.sep.2007
          • 1747

          #19
          Postat în original de raduca
          Postat în original de DIY
          [...] de inaltime 30 cm [...]
          Cu siguranta ca un calorifer cu inaltimea de 30 cm va incape intr-un spatiu de 30 cm, dar cred ca nu e prea bine ca el sa stea lipit de pardosela (ma refer la o functionare corecta, cu randament maxim, ca sa nu mai vorbim de intretinerea sa si de curatenia care trebuie facuta).
          Asta-i o abordare .... scolareasca ...
          Numai bine,
          DIY

          Comentariu

          • LucianDr.
            Living Legend
            • 06.feb.2006
            • 1142

            #20
            Nu stiu ce calorifer poti sa pui sub geam. Din 30 de cm cat o sa lasi tu mai urci cu sapa apoi cu gresie sau parchet. Apoi caloriferele se monteaza cam la 10 cm deoarece tb sa lasi loc si pt tevi. Apropo pui PPR prin ziduri pt instalatia de incalzire?
            I'm working for a better live!

            Comentariu

            • m1
              Membru
              • 14.nov.2007
              • 105

              #21
              Postat în original de LucianDr.
              Nu stiu ce calorifer poti sa pui sub geam. Din 30 de cm cat o sa lasi tu mai urci cu sapa apoi cu gresie sau parchet. Apoi caloriferele se monteaza cam la 10 cm deoarece tb sa lasi loc si pt tevi. Apropo pui PPR prin ziduri pt instalatia de incalzire?
              ce spui tu e la mintea gainii ... e vb de 40 - 50 cm ... citeste pe pagina 1 unde am scris din nou dimensiunea pt ceea ce intrebam eu !! oricum ms pt rasp!!
              ...

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6453

                #22
                Postat în original de DIY
                Asta-i o abordare ... scolareasca ...
                Recunosc, nivelul cunostintelor mele la acest capitol este la nivelul "scolar". Dar, vorba unui coleg de forum, incerc "sa ma tratez".
                Insa, pentru acest tratament, am nevoie de "medicamente". De aceea, va rog sa-mi administrati varianta "elitista".
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • DIY
                  Living Legend
                  • 07.sep.2007
                  • 1747

                  #23
                  Postat în original de raduca
                  Postat în original de DIY
                  Asta-i o abordare ... scolareasca ...
                  Recunosc, nivelul cunostintelor mele la acest capitol este la nivelul "scolar". Dar, vorba unui coleg de forum, incerc "sa ma tratez".
                  Insa, pentru acest tratament, am nevoie de "medicamente". De aceea, va rog sa-mi administrati varianta "elitista".
                  Nu este vorba despre nivelul cunostintelor ci despre modul in care a fost pusa problema. Eu am venit cu o sugestie. Chiar sa nu se fi inteles?!?Restul amanuntelor sint la latitudinea proprietarului in colaborare cu proiectantul.
                  Nu este prima data cind sustin ca forumul are menirea de a oferi sugestii si idei nu solutii "la cheie".

                  Numai bine,
                  DIY
                  Numai bine,
                  DIY

                  Comentariu

                  • LucianDr.
                    Living Legend
                    • 06.feb.2006
                    • 1142

                    #24
                    Postat în original de m1
                    Postat în original de LucianDr.
                    Nu stiu ce calorifer poti sa pui sub geam. Din 30 de cm cat o sa lasi tu mai urci cu sapa apoi cu gresie sau parchet. Apoi caloriferele se monteaza cam la 10 cm deoarece tb sa lasi loc si pt tevi. Apropo pui PPR prin ziduri pt instalatia de incalzire?
                    ce spui tu e la mintea gainii ... e vb de 40 - 50 cm ... citeste pe pagina 1 unde am scris din nou dimensiunea pt ceea ce intrebam eu !! oricum ms pt rasp!!
                    Gaina sau nu tu ai specificat initial 30 cm. Si sunt destule gaini pe aici, crede-ma... Nu iti fa probleme ca ai modificat un geam sau doua. Peste 95 % din case nu sunt conform proiectelor. Pana nu e gata mai tot modifici cate ceva. Si eu am modificat si toti prietenii mei ce au construit au modificat cate ceva.
                    I'm working for a better live!

                    Comentariu

                    • m1
                      Membru
                      • 14.nov.2007
                      • 105

                      #25
                      Postat în original de LucianDr.
                      Postat în original de m1
                      Postat în original de LucianDr.
                      Nu stiu ce calorifer poti sa pui sub geam. Din 30 de cm cat o sa lasi tu mai urci cu sapa apoi cu gresie sau parchet. Apoi caloriferele se monteaza cam la 10 cm deoarece tb sa lasi loc si pt tevi. Apropo pui PPR prin ziduri pt instalatia de incalzire?
                      ce spui tu e la mintea gainii ... e vb de 40 - 50 cm ... citeste pe pagina 1 unde am scris din nou dimensiunea pt ceea ce intrebam eu !! oricum ms pt rasp!!
                      Gaina sau nu tu ai specificat initial 30 cm. Si sunt destule gaini pe aici, crede-ma... Nu iti fa probleme ca ai modificat un geam sau doua. Peste 95 % din case nu sunt conform proiectelor. Pana nu e gata mai tot modifici cate ceva. Si eu am modificat si toti prietenii mei ce au construit au modificat cate ceva.
                      ms ms ... mai am si varianta incalzirii in pardoseala !!
                      ...

                      Comentariu

                      Procesare...