Dop automat pentru o cada

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Menestrel
    Incepator
    • 18.oct.2006
    • 81

    Dop automat pentru o cada

    Salutare.
    M-ar interesa daca stiti de unde se poate gasi un sistem de inchidere/deschidere dop automat pentru o cada. Am vazut odata intr-un hotel un dop care se apasa pentru a se inchide si apoi se apasa din nou pentru a se redeschide.

    Deasemenea ma intereseaza daca exista un sistem de sita care se poate pune la scurgerea cazii si sa fie usor de scos si totusi fix pe scurgere, pentru ca se aduna mereu par pe acolo si momentan am incercat cu o sita care nu sta fixa ci deasupra scurgerii si mereu ajunge parul pe langa ea sau o da cineva cu piciorul din greseala la o parte.

    Va multumesc
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Re: Dop automat pentru o cada

    [quote="Menestrel"]................................... cred ca l-ati vazut la o chiuveta de sticla . In Bucuresti eu n-am gasit nicaieri separat .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Menestrel
      Incepator
      • 18.oct.2006
      • 81

      #3
      nope, 100% sigur era la o cabina de dus intr-un hotel din cluj . era un fel de dop permanent, se apasa si se inchidea se mai apasa odata si se deschidea.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Doua tipuri insa cred ca ele sunt doar un element din ansamblul ventilului automat al cazilor, caditelor etc.
        Nu stiu daca merg montate pe ventilele de scurgere normale.
        Fișiere Atașate
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Postat în original de Menestrel
          nope, 100% sigur era la o cabina de dus intr-un hotel din cluj . era un fel de dop permanent, se apasa si se inchidea se mai apasa odata si se deschidea.
          ......................... Stiu , am inteles , dar de vinzare nu l-am vazut decit la ghiuvete de sticla , nu separat .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Postat în original de VYS
            Doua tipuri insa cred ca ele sunt doar un element din ansamblul ventilului automat al cazilor, caditelor etc.
            Nu stiu daca merg montate pe ventilele de scurgere normale.
            ........................................Nu e acesta e altul si n-am eu poza . E un ventil aparte dar are o smecherie . Daca e montat pe o ghiuveta normala blocheaza preaplinul . E facut sa dea bine pe aia de sticla . Deci in partea de jos teva ventilului nu are decuparile pt preaplin ci e o teva compacta .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Uite ansamblul complet - Evacuare automata fara cablu Quick-Clac - pentru cada.


              Este luat de AICI
              Fișiere Atașate
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Menestrel
                Incepator
                • 18.oct.2006
                • 81

                #8
                multumesc de raspuns. in mod curent am tot un sistem automat pentru cada dar nu sunt multumit de cum functioneaza, cand e baia cam plina, daca rotesc de un buton (preaplin cred ca se numeste) nu se ridica dopul, asa ca vreau sa il schimb

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  Interesant mod de abordare a discutiei!

                  Probabil are un resort in interior care nu isi mai face treaba.
                  Ati desfacut sistemul pana acum?
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Menestrel
                    Incepator
                    • 18.oct.2006
                    • 81

                    #10
                    nu l-am desfacut. resortul e din plastic si ar trebui sa impinga dopul in sus. in spatele dopului e un surub. Mi se pare cam prost facut sistemul si de asta vreau sa il schimb .

                    O sa incerc saptamana viitoare sa il desfac sa imi bag si eu un ochi prin el.

                    Comentariu

                    • taz21
                      Membru
                      • 20.feb.2006
                      • 297

                      #11
                      Postat în original de VYS
                      Uite ansamblul complet - Evacuare automata fara cablu Quick-Clac - pentru cada.


                      Este luat de AICI
                      Acelasi sistem am luat si eu de la alt producator, dar nu stiu ce sa racordez la scurgere. Merge cumva racord flexibil din acela alb sau trebuie altul special?

                      Comentariu

                      • xena
                        Membru Marcant
                        • 05.aug.2007
                        • 786

                        #12
                        Mi-am luat si eu un ventil de scurgere "flip-flap" cum spuneau cei de la Romstal. N-a fost foarte scump si lucreaza foarte bine.
                        Am mai luat un sistem de evacuare cada Viega cu dop care se actioneaza prin intermediul unui cablu din rozeta de la preaplin. Umlerea cazii se face tot pe la preaplin. Destul de interesant.

                        @Menestrel. Surubul de care vorbesti e surubul de reglaj al dopului. Ai posibilitatea sa il reglezi; asta daca nu e stricat ceva pe la mecanism.

                        Comentariu

                        Procesare...