BCA!!!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • redes anca
    Incepator
    • 12.nov.2007
    • 43

    BCA!!!

    Vad ca este foarte putina lume interesata de acest material de constructie. Dar eu tot am nevoie de ajutor. Vreau sa stiu care dintre informatiile despre bca sunt realitate si care sunt mit.
    este toxic?
    cat e de rezistent in timp?
    care e cea mai buna marime-20.25.30cm.
    cum trebuie pusi stalpii de rezistenta- sa inteleg ca ar trebui sa se poata face toata structura de rezistenta a casei , inclusiv cu acoperis si pot sa umplu dupa aceea bu boltar?-am vazut o astfel de structura in vacanta in Grecia-
    cum izolezi fonic o cladire din boltari?
    daca nu e lumea interesata dati-mi niste link-uri macar, sa ma lamuresc si eu.
    apropo de link-uri, nu aveti vreun proiect frumos de casa, ca m-am plictisit de cele gasite pana acum?
    giugiuca
  • evisceratum
    Membru Marcant
    • 29.aug.2006
    • 399

    #2
    nici nu vrei multe!

    Comentariu

    • Seni
      Living Legend
      • 05.mar.2006
      • 3527

      #3
      adevarul este ca folosind bca, mare economie nu se face....
      ce se castiga de la bca se cheltuieste la supradimensionarea grinzilor si a stalpilor...
      la intrebarile referitoare la dimensiune bca, stalpi....., numai arhitectul va poate raspunde!

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6450

        #4
        Postat în original de redes anca
        [...]
        1. este toxic?
        2. cat e de rezistent in timp?
        3. care e cea mai buna marime-20.25.30cm.
        4. cum trebuie pusi stalpii de rezistenta - sa inteleg ca ar trebui sa se poata face toata structura de rezistenta a casei, inclusiv cu acoperis si pot sa umplu dupa aceea cu boltari? [...]
        5. cum izolezi fonic o cladire din boltari?
        6. [...] apropo de link-uri, nu aveti vreun proiect frumos de casa, ca m-am plictisit de cele gasite pana acum?
        Din cite stiu eu:
        1. nu
        2. intrebare prea generala
        3. depinde ce se doreste a se realiza
        4. nu stiu cum trebuie pusi stilpii si grinzile de rezistenta, dar aveti dreptate: se face structura de rezistenta a casei si apoi se fac peretii (nu stiu ce inseamna boltar in zona Dvs., dar pe la noi boltarul nu are legatura cu BCA-ul, deoarece unul este un produs iar celalalt este un material)
        5. nu exista o reteta pentru acest lucru, ci doar principii general valabile
        6. incercati o cautare pe unul din motoarele de cautare pe internet (Google, Yahoo etc.)
        Si, asa cum spunea si Dl. seni, la o parte din intrebari puteti afla raspunsurile doar intrebind arhitectul care va va face proiectul casei.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • DIY
          Living Legend
          • 07.sep.2007
          • 1747

          #5
          Re: BCA!!!

          Postat în original de redes anca
          ...Vreau sa stiu care dintre informatiile despre bca sunt realitate si care sunt mit.
          ...
          cum trebuie pusi stalpii de rezistenta- sa inteleg ca ar trebui sa se poata face toata structura de rezistenta a casei , inclusiv cu acoperis si pot sa umplu dupa aceea bu boltar...
          Pina la urma este vorba despre BCA sau despre boltari ?!? BCA-ul e usor, boltarii sint grei ... si mai sint si alte diferente.

          Numai bine,
          DIY
          Numai bine,
          DIY

          Comentariu

          • evisceratum
            Membru Marcant
            • 29.aug.2006
            • 399

            #6
            Daca imi permiteti sa va corectez:
            -BCA (beton celular autoclavizat) este un material nu prea nemaipomenit, cu caracteristici termice mai bune decit caracteristicile mecanice. Totusi ca si rezistenta la compresiune e mai tare ca blocurile ceramice.
            - Se poate folosi ca zidarie portanta pentru constructii P+1 s, nu e adevarat ca trebuie neaparat sa faci cadre si sa il folosesti ca zidarie de umplutura.
            - nu e mai ieftin ca si caramida, are o mare problema cu apa, degradindu-se in contact indelunga cu aceasta.
            -ajunge sa devina o solutie mai scumpa ca si porothermul de exemplu deoarece la tencuieli ajungi sa incarci mai mult datorita tolerantelor dimensionale mari la producera caramizilor.
            -chestia cu radioactiv si toxic e un basm inventat pentru scoaterea lui de pe piata de ceilalti fabricanti de materiale de constructii.
            -daca nu se accepta varianta cu caramida eu as propune YTONG, o caramida cu caracteristici mecanice mult mai bune si tolerante dimensionale mult mai exacte. Dar evident ca e mai scumpa.
            -arhitectul e ultimul om pe care sa il intrebati de acest lucru. Daca nu credeti puteti sa va convingeti f usor intrebindu-l unde e specificat inaltimea pina la care se poate construi ca zidarie portanta.

            Comentariu

            • redes anca
              Incepator
              • 12.nov.2007
              • 43

              #7
              Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
              Pentru nelamuriri, ma refeream la BCA, si ii spun boltar in sens de bloc dintr-un anumit material. Nu stiu daca sunt mai explicita asa. E materialul acela poros, alb, asemanator cu creta.
              Am inteles bine, din acest material este portant in varianta P+1?Mentionez ca la mine acel 1 inseamna 1 m inaltat la mansarda, si nu am subsol.
              giugiuca

              Comentariu

              • redes anca
                Incepator
                • 12.nov.2007
                • 43

                #8
                Am auzit ca ar exista in Germania, nu stiu daca a fost adusa tehnologia respectiva si la noi, o caramida dintr-un fel de argila expandata. Sunt foarte usoare, dar mai rezistente decat BCA-ul alb, si se pot pune in sistem "lego". Foarte putina mizerie si foarte mici pierderi. Nu fac nici o reclama ca nu stiu cum e produsul. Daca stie cineva, pentru a nu spune numele produsului, sa-mi dati , va rog, mesaj privat.
                giugiuca

                Comentariu

                • dantzq
                  Incepator
                  • 06.dec.2006
                  • 58

                  #9
                  Postat în original de redes anca
                  Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
                  Pentru nelamuriri, ma refeream la BCA, si ii spun boltar in sens de bloc dintr-un anumit material. Nu stiu daca sunt mai explicita asa. E materialul acela poros, alb, asemanator cu creta.
                  Am inteles bine, din acest material este portant in varianta P+1?Mentionez ca la mine acel 1 inseamna 1 m inaltat la mansarda, si nu am subsol.
                  Nu m-as baza pe portanta BCA-ului pentru P+1, poate doar pentru P cu plafon de lemn.

                  In orice caz cea mai buna indicatie ce o putem da : respectati proiectul de rezistenta a casei dumneavoastra (daca scrie caramida, puneti caramida, daca scrie BCA, faceti din BCA, armatura si beton dupa proiect)

                  Comentariu

                  • evisceratum
                    Membru Marcant
                    • 29.aug.2006
                    • 399

                    #10
                    puteti sa va bazati pe ce vreti dvs, eu calculez si daca din calcul tine il folosesc. Nu se pune problema de gust aici. In normativul specific spune pe ce sa ne bazam si pe ce nu.
                    Totusi sa nu uitam ca nu iese mai ieftin, tot ii dau inainte cu partea economica deoarece mi se pare ca nu se pune accentul prea tare pe ea.
                    De ceva vreme deja este interzisa constructia caselor din caramida de orice fel si cu planseu de lemn. In afara de casele care au structura de rez din lemn. Din conditii de protectie antiseismica.

                    Comentariu

                    • redes anca
                      Incepator
                      • 12.nov.2007
                      • 43

                      #11
                      nu stiam de aceste interdictii. oricum, toata constructia va fi cu acte in regula si masuratori, de cat mai multe ori posibil, pentru precizie. eu cer sfaturi in acest domeniu, pentru ca nu vreau sa ma duc ca o scolarita care nu si-a invatat lectia, la arhitect. Si nici nu indraznesc la bugetul pe care-l am sa ma las trasa pe sfoara de muncitori- un 20% am calculat pierderi inevitabile, dar mai mult nu vreau.
                      Totusi, sa nu se inteleaga gresit: am inteles ca economie nu fac cu BCA-ul, dar as vrea sa-l folosesc pentru calitatile pe care am inteles ca le are: tine mai bine caldura. Altfel spus: la orice calcul e cla ca trebuie facuta o rezistenta mai mare si pentru pereti, si pentru plafon si pentru acoperis, si ce nu dai la manopera, ca e mai ieftin , dai la structura. Concluzia: de dat dai, dar macar sa merite!
                      giugiuca

                      Comentariu

                      • Seni
                        Living Legend
                        • 05.mar.2006
                        • 3527

                        #12
                        gresita ideea ca bca-ul "tine bine caldura"....

                        Comentariu

                        Procesare...