Casa lemn tip Canada

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • valer_2007
    Incepator
    • 27.nov.2007
    • 11

    Casa lemn tip Canada

    salut
    Am construit o casa din grinda de 15x15 cm (ca structura) pe care am placat-o cu osb3 de 15mm si apoi am acoperit-o cu placi ondulate tip onduline.
    Lemnul l-am tratat anti daunatoare...am pus usile...am pus si niste geamuri provizorii si de acum trebuie sa fac peretii cum am mai citit ca se fac:
    1.placile de osb3 15mm care sunt batute+polistiren si tencuiala
    2.vata minerala de 10mm
    3.folie pvc
    4.placa osb2 de 9mm
    5.rigips 12mm sau betonyp 6mm
    intrebarea mea este:
    -oare folia aceea anticondens nu imi va "arde" mi-e grinda in timp?...si oare as putea renunta la ea?
    -e adevarat ca placile de rigips pe structura de lemn fac igrasie?....si in timp se faramiteaza?....sau sunt pure speculatii?....
    As vrea sa vb cu cineva care are o astfel de casa si sa vad care ar fi problemele existente...sau care sunt satisfactiile....
  • DIY
    Living Legend
    • 07.sep.2007
    • 1752

    #2
    Re: casa lemn tip canada

    Postat în original de valer_2007
    salut
    Am construit o casa din grinda de 15x15 cm (ca structura) pe care am placat-o cu osb3 de 15mm si apoi am acoperit-o cu placi ondulate tip onduline.
    Lemnul l-am tratat anti daunatoare...am pus usile...am pus si niste geamuri provizorii si de acum trebuie sa fac peretii cum am mai citit ca se fac:
    1.placile de osb3 15mm care sunt batute+polistiren si tencuiala
    2.vata minerala de 10mm
    3.folie pvc
    4.placa osb2 de 9mm
    5.rigips 12mm sau betonyp 6mm
    intrebarea mea este:
    -oare folia aceea anticondens nu imi va "arde" mi-e grinda in timp?...si oare as putea renunta la ea?
    -e adevarat ca placile de rigips pe structura de lemn fac igrasie?....si in timp se faramiteaza?....sau sunt pure speculatii?....
    As vrea sa vb cu cineva care are o astfel de casa si sa vad care ar fi problemele existente...sau care sunt satisfactiile....
    Mai bine mergem direct la sursa "Canadian Wood-Frame House Construction" publicata de CMHC:

    Tip A:
    - rigips (12.7mm);
    - polietilena / bariera de vapori;
    - structura de lemn (dulapi de 38 x 140mm montati la 400mm distanta centrata); intre elementele de lemn se monteaza vata de sticla de grosime 140mm;
    - placa OSB (11mm);
    - membrana;
    - fatada lemn (19mm);

    Tip B:
    - rigips (12.7mm);
    - polietilena / bariera de vapori;
    - structura de lemn (dulapi de 38 x 140mm montati la 400mm distanta centrata); intre elementele de lemn se monteaza vata de sticla de grosime 140mm;
    - rigips de exterior (12.7mm);
    - membrana;
    - caramida aparenta montata pe suporti metalici la 25mm de membrana;

    Tip C:
    - rigips (12.7mm);
    - polietilena / bariera de vapori;
    - structura de lemn (dulapi de 38 x 140mm montati la 400mm distanta centrata); intre elementele de lemn se monteaza vata de sticla de grosime 140mm;
    - OSB (11mm);
    - polistiren expandat (38mm);
    - membrana;
    - fatada metalica;

    In nici un caz rigipsul nu se monteaza pe OSB.
    Bariera de vapori, dupa cum ii spune si numele are un rol extrem de important. Atentie: bariera de vapori trebuie sa fie continua in dreputul prizelor si dozelor electrice montate in peretii exteriori.

    Numai bine,
    DIY

    Comentariu

    • valer_2007
      Incepator
      • 27.nov.2007
      • 11

      #3
      salut.
      De ce sa nu montezi rigips pe osb2 de 9mm la interior?....ce am gasit pana acum pe net toti fac asa pentru a avea un comfort termic ridicat.
      unii nu pun, ce am inteles pentru a iesi casele mai ieftine dar in cazul meu vreau sa o fac cat mai bine.
      asa am gasit pe net si pe siteuri din afara (am sute de poze cu executii de case)---cu osb la interior se placheaza tot,pereti tavane,podea apoi se placheaza cu rigips.
      folia direct sub rigips parerea mea nu face decat igrasie....poate gresesc dar logic asa e..

      Comentariu

      • DIY
        Living Legend
        • 07.sep.2007
        • 1752

        #4
        Postat în original de valer_2007
        salut.
        De ce sa nu montezi rigips pe osb2 de 9mm la interior?....ce am gasit pana acum pe net toti fac asa pentru a avea un comfort termic ridicat.
        unii nu pun, ce am inteles pentru a iesi casele mai ieftine dar in cazul meu vreau sa o fac cat mai bine.
        asa am gasit pe net si pe siteuri din afara (am sute de poze cu executii de case)---cu osb la interior se placheaza tot,pereti tavane,podea apoi se placheaza cu rigips.
        folia direct sub rigips parerea mea nu face decat igrasie....poate gresesc dar logic asa e..
        Eu am prezentat informatia de la sursa; ceea ce se va face ulterior si de unde se preia pe mai departe informatia ... este alta poveste.
        Si nu! Placile de rigips nu se aplica peste placi de OSB. OSB-ul, de altfel, nu este renumit ca izolator, deci nu-i vorba de vreo strategie de reducere a costurilor la pretul reducerii comfortului termic.
        Fara suparare, ataseaza una dintre sutele de poze in care se vede cum rigipsul se ataseaza pe OSB.

        Folia de plastic? Foarte simplist: in momentul in care aerul rece intilneste aerul cald (si asta se-ntimpla in interiorul peretelui) aerul rece condenseaza; pe exteriorul foliei. Folia asigura etanseitatea incintei, a casei. Deci logica e cumva alta si are de-a face cu fenomenul de transfer termic in perete si cu punctul de roua al aerului provenit din exterior.

        Numai bine,
        DIY

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13005

          #5
          Nu cred ca o sa vezi vreo casa de acest tip - izolata cu vata minerala si care sa nu aiba bariera de vapori peste izolatie/structura, spre interior.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6451

            #6
            @ VYS: Aici cred ca gresesti. Da-mi voie sa-ti spun ca, daca o sa ai ocazia, vei vedea chiar foarte multe!
            Dar asta nu insemna ca sint construite corect.

            Postat în original de valer_2007
            [...] asa am gasit pe net si pe siteuri din afara (am sute de poze cu executii de case) [...]
            Si din multitudinea de site-uri pe care le-ati vizitat, nu ati gasit nici unul care sa prezinte structura peretilor la astfel de case? Sau, daca ati gasit asa ceva, ne puteti da si noua link-ul/-urile respective?
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • DIY
              Living Legend
              • 07.sep.2007
              • 1752

              #7
              Postat în original de raduca
              ... Da-mi voie sa-ti spun ca, daca o sa ai ocazia, vei vedea chiar foarte multe!
              Dar asta nu insemna ca sint construite corect...
              Casele tip/din Canada?!? Fara bariera de vapori?!? Fie ea polietilena sau, pe timpuri, hirtie cerata?!?
              Nici vorba!!

              Uite-aici amanunte despre materiale cu permeabilitate redusa pentru pereti exteriori "Low-Permeance Materials in Building Envelopes" in conformitate cu National Research Council Canada => tipul de perete exterior recomandat.

              irc.nrc-cnrc.gc.ca/pubs/ctus/41_e.html

              Numai bine,
              DIY

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6451

                #8
                @ DIY: Nu spuneam de proiectare, ci de faptul ca multi le fac "dupa ureche".
                Postat în original de raduca
                [...] vei vedea chiar foarte multe!
                Dar asta nu insemna ca sint construite corect.
                Poate ca acum este mai clar ce am vrut sa spun.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • valer_2007
                  Incepator
                  • 27.nov.2007
                  • 11

                  #9
                  salut
                  am in calculator sute de poze ce le-am cules de pe tot atatea siteuri din tara si din afara cu constructii de case de la temelie pana la finalizare la unele si interioarele......dar exista un dar....nu pot sa le postez aici ca nu imi primeste rezolutii mai mari de 500x500 parca .....voiam sa postez si poze cu casa care am ridicat-o dar nu-mi permite ...totusi

                  forum.softpedia.com/index.php?showtopic=319979&st=270&start=270

                  e un forum pe care am reusit sa postez cateva poze cu ce am realizat....dar nu stiu cum sa fac sa postez mai multe poze cu case in acest sistem....

                  Comentariu

                  • valer_2007
                    Incepator
                    • 27.nov.2007
                    • 11

                    #10
                    forum.softpedia.com/index.php?autocom=gallery&req=user&user=252045&op= view_album&album=1364
                    aici sunt cateva casee ca exemplu.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6451

                      #11
                      @ valer_2007:
                      Postat în original de raduca
                      [...] nu ati gasit nici unul care sa prezinte structura peretilor la astfel de case? [...]
                      P.S.
                      Postat în original de valer_2007
                      [...] nu pot sa le postez aici, ca nu imi primeste rezolutii mai mari de 500x500 parca [...]
                      Si ce va impiedica sa le reduceti la 550x550 si apoi sa le postati?

                      Postat în original de valer_2007
                      [...] http://[...] e un forum pe care am reusit sa postez cateva poze cu ce am realizat [...]
                      "Cine are ochi - sa vada, cine are urechi - sa auda."
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • DIY
                        Living Legend
                        • 07.sep.2007
                        • 1752

                        #12
                        Postat în original de valer_2007
                        forum.softpedia.com/index.php?autocom=gallery&req=user&user=252045&op= view_album&album=1364
                        aici sunt cateva casee ca exemplu.
                        Uite ce-am vazut si inteles eu.

                        In primul rind, casele din fotografii dint din zone climatice diferite: cele cu structura clasica de rezistenta (din lemn) + OSB + izolatie, etc. si cele din panouri prefabricate de tip sandwich.

                        Cele din urma sint specifice zonelor mai calde.

                        Oricum, niciunele nu prezinta structura finala a peretelui. In concluzie, eu o tin pe-a mea: ambele tipuri, la final, au bariera de vapori si rigipsul nu este fixat direct pe OSB.

                        Pt cele in structura sandwich se adauga inca un strat de izolatie + bariera de vapori, aspect care nu se vede in poze.
                        Peretii interiori, ce-i drept, pot avea rigipsul direct pe OSB, sau pot sa nu-l aiba deloc; in sensul ca se poate aplica tapet, lambriu, etc. Evident, asta n-ar fi prima mea optiune, da' nu m-au intrebat pe mine inainte sa se apuce de treaba

                        Numai bine,
                        DIY

                        Comentariu

                        • valer_2007
                          Incepator
                          • 27.nov.2007
                          • 11

                          #13
                          salut
                          Chit ca ma repet dar vreau sa o lamurim cumva........folia pusa in spatele rigipsului nu formeaza condens care (zic si eu)..faramiteaza rigipsul in cativa ani...sau face igrasie?
                          Si de ce nu am da coala de rigips pe spate cu lac cum fac faiantarii la ghena de baie de la bloc...ca sa renuntam la acea folie pvc care logic(zic eu) tine condens....diferenta de temperatura de afara mai ales iarna cand e cald in casa face in spatele rigipsului numai probleme(repet e o parere personala).
                          Am un exemplu ....usile acelea metalice frumos colorate(nu toate) montate la parterul unei case...formeaza condens la interior care apoi curge si pateaza covoarele din casele oamenilor....stiu de la multe familii carea u pus la case asa ceva sau cei de la parterul blocurilor...si sunt usi de peste 700 ron.
                          Deci caldura din casa si frigul in perioada rece fac condens.....cum scapam de aceasta problema?....care e cea mai buna varianta?
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • valer_2007
                            Incepator
                            • 27.nov.2007
                            • 11

                            #14
                            casaoptima.ro/caselemn.
                            constructia.ro/index_oferte.html
                            casedinbustean.ro/ro/portofoliu_case_sandwich.php
                            sunt cu osb la interior si apoi rigips

                            Comentariu

                            • valer_2007
                              Incepator
                              • 27.nov.2007
                              • 11

                              #15
                              greenlow.co.uk/bungalow.htm
                              e un site cu unu care a pozat fiecare etapa a propriei constructii din lemn

                              Comentariu

                              Procesare...