Casa lemn tip Canada

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #16
    Acest link nu functioneaza: casaoptima.ro/caselemn
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #17
      Am descoperit de unde provine eroarea: ati pierdut "html"-ul de la sfirsit.
      Link-ul corect este: casaoptima.ro/caselemn.html
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • DIY
        Living Legend
        • 07.sep.2007
        • 1736

        #18
        Postat în original de valer_2007
        Deci caldura din casa si frigul in perioada rece fac condens.....cum scapam de aceasta problema?....care e cea mai buna varianta?
        Dupa ce am pus explicatia cu pricina mai sus, chiar nu vad rostul repetarii acestei intrebari ...

        Numai bine,
        DIY

        Comentariu

        • DIY
          Living Legend
          • 07.sep.2007
          • 1736

          #19
          Postat în original de valer_2007
          http://www.greenlow.co.uk/bungalow.htm
          e un site cu unu care a pozat fiecare etapa a propriei constructii din lemn
          O.K., am vazut-o si p-asta cu rigipsul pe OSB, direct.
          Daca, pina acum, am explicat ce si cum cu casele tip Canada si chiar mai la sud, in privinta celei din fotografii nu am cum sa ma pronunt. Nu cunosc nimic despre tehnologia sandwich cu rigips direct pe OSB, nu am idee despre straturile/materialele incluse, nu-mi dau seama cum se poate mentine continuitatea barierei de vapori la nivelul imbinarilor dintre panouri (astfel incit sa fie protejata si placa OSB impotriva umiditatii) sau in dreptul prizelor si al dozelor...asa ca mai voi abtine.
          ... BTY, casa din poze este in U.K.

          Numai bine,
          DIY

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #20
            Postat în original de DIY
            [...] BTY, casa din poze este in U.K.
            Totusi, neobisnuita folosirea unitatilor de masura din sistemul metric.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • DIY
              Living Legend
              • 07.sep.2007
              • 1736

              #21
              Postat în original de raduca
              Postat în original de DIY
              [...] BTY, casa din poze este in U.K.
              Totusi, neobisnuita folosirea unitatilor de masura din sistemul metric.
              Oficial, U.K. se tot chinuie de ceva ani buni sa introduca sistemul metric; sistem care, de altfel, este predat in scoli.

              Numai bine,
              DIY

              Comentariu

              • valer_2007
                Incepator
                • 27.nov.2007
                • 11

                #22
                aici e problema....mai pun folie de pvc daca pun osb la interior si apoi rigips?....nu vad ce rol ar mai avea.....
                si stiu ca lemnul nu o sa-i permita condensului sa treaca prin el.....zic si eu.
                as fi vrut sa gasesc pe cineva care stie mai multe despre tot sistemul asta american de construire a unei case.....ramane sa ne mai lamurim....eu unul inca sunt in ceata...cu folia asta pvc..

                Comentariu

                • DIY
                  Living Legend
                  • 07.sep.2007
                  • 1736

                  #23
                  Postat în original de valer_2007
                  aici e problema....mai pun folie de pvc daca pun osb la interior si apoi rigips?....nu vad ce rol ar mai avea.....
                  si stiu ca lemnul nu o sa-i permita condensului sa treaca prin el.....zic si eu.
                  as fi vrut sa gasesc pe cineva care stie mai multe despre tot sistemul asta american de construire a unei case.....ramane sa ne mai lamurim....eu unul inca sunt in ceata...cu folia asta pvc..
                  Daca intentia a fost sa se faca misto de cei ce au raspuns la acest topic, atunci rezulatatul este 100% reusit.
                  Personal, ma voi abtine sa ma intervin cu vreo replica.

                  Numai bine,
                  DIY

                  Comentariu

                  • valer_2007
                    Incepator
                    • 27.nov.2007
                    • 11

                    #24
                    Postat în original de DIY
                    Postat în original de valer_2007
                    aici e problema....mai pun folie de pvc daca pun osb la interior si apoi rigips?....nu vad ce rol ar mai avea.....
                    si stiu ca lemnul nu o sa-i permita condensului sa treaca prin el.....zic si eu.
                    as fi vrut sa gasesc pe cineva care stie mai multe despre tot sistemul asta american de construire a unei case.....ramane sa ne mai lamurim....eu unul inca sunt in ceata...cu folia asta pvc..
                    Daca intentia a fost sa se faca misto de cei ce au raspuns la acest topic, atunci rezulatatul este 100% reusit.
                    Personal, ma voi abtine sa ma intervin cu vreo replica.

                    Numai bine,
                    DIY
                    domnul meu ...eu de felul meu sunt un om foarte serios nicidecum nu vorbesc la misto cand e vorba de lucruri serioase.....deci nu stiu v-a facut sa crede-ti ca sunt mistocar sau asa ceva...imi cer scuze
                    La mine ....MA REPET....am facut scheletul casei di grinda pe care am placat-o cu osb3 de 15mm.....
                    Urmeaza sa pun vata minerala pe care am cumparat-o apoi osb2 de 9mm peste care voi monta rigipsul.
                    Ei....aici am eu nedumerirea si vad ca nu poate sa-mi spuna cineva sigur........MAI PUN SAU NU FOLIE PVC?.....daca DA ..atunci unde?.....in spatele osb de la interior sau in spatele rigipsului?
                    Voi pune osb si la interior...sa va spun si de ce?....pentru ca intentionez poate sa pun si ceva pe peretii interiori....deci m-as pute prinde cu oldsuruburi unde vreau nu as fi conditionat sa gasesc doar o grinda de care sa ma prind.
                    La noi in oras s-au construit peste douazeci de vile (locuinte sociale)...in sistem fara osb la interior ,cu rigipsul direct pe dulapi...cunosc si acest sistem..chiar ieri am vazut aceste vile...toate detaliile..dar sistemul fara osb la interior.....cu rigips direct pe dulapi ...nu mi-ar putea permite sa agat rafturi din rigips sau alte chestii....sper sa ma fac inteles....oriunde as vrea eu.
                    inca odata scuze .....nu am avut nici o intentie sa jignesc pe cineva....sper ca acum m-am facut inteles
                    cateva siteu-ri cu constructii din lemn

                    ibek.ro/casa-lemn/index.php?s=1186399017
                    case-vacanta.com/casute-vacanta.htm
                    tek.kingspan.com/uk/introduction.htm
                    litarh.ro/ro/tehnologii.html
                    transval.ro/tehnologie-case-lemn.html
                    casedelemn-ok.ro/pereti-exteriori.html
                    unlimited.com.ro/page.php?page_name=Produse
                    vilelemn.ro/locuinte_permanente.php
                    derecor.com/faq.html

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #25
                      Chiar nu ai vazut in toate aceste siteuri unde este bariera de vapori - folia PE !
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6360

                        #26
                        Am aruncat o privire pe link-urile de mai sus (repet, "am aruncat"). Intr-un singur site se da structura peretelui (si acolo este varianta vata-folie-rigips). Poate ca printre ele mai sint si altele care prezinta structura peretelui, dar nu am avut rabdare sa caut mai in profunzime, cele mai multe din ele sint pur comerciale. Oricum, nu este cea mai buna selectie de link-uri pentru aceasta problema.
                        Revenind la intrebarea Dlui valer_2007: puneti folia intre osb si rigips (nu sint nici eu sigur 100% ca este cea mai buna varianta, dar macar mi-am spus parerea, asa cum o fi ea, buna sau rea).

                        P.S. Ce anume v-a facut sa nu urmati varianta "Astra"?
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • valer_2007
                          Incepator
                          • 27.nov.2007
                          • 11

                          #27
                          eu mai vorbesc si cu alti meseriasi de pe alte forumuri si uite ce zice un constructor de case pe structura de lemn:
                          ""fi atent. eu inainte sa fac case ma ocupam si de interioare. am dat sute de metri patrati de rigips mancat. in special unde era pusa folie.
                          nu stiu frate ce au astia de au innebunit cu folia lor. aia face condens si mentine umezeala. fi atent ca explic decat odata sa inteleaga toata lumea.
                          ia 3-4 grinzi de lemn, inveleste-le bine in folie. daca pana maine nu se scurge apa de pe folie pe interior...eu ma las de case. asa normal orice material se zvanta natural prin arisire. cu folie faci sauna iar vara.....vara te coci ai si umiditate si caldura ca tre sa ti geaml deschis.
                          e decizia ta insa eu nu pun folie nici daca nu mai faci casa cu mine. eu de exemplu sunt atat de inversunat incat daca vrea omul cu tot dinadinsul folie il pun sa semneze ca o face pe propria responsabilitate si ca renunta la garantia casei. ""
                          Ei..?...zice-ti si voi ce e de facut?.....fara folie pvc?......si acest constructor pune rigipsul direct pe structura de lemn...fara osb la interior........
                          Adevarul il stie cine?......am impresia ca fiecare hotaraste ....nu e ceva concret pe nici un site.

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12977

                            #28
                            Nu stiu ce urmaresti de fapt insa anumite reglementarile din doemniu, lasand la o parte literatura de specialitate cat si producatorii din domeniul izolatiilor (mai ales cei externi) vorbesc despre aceasta bariera de vapori.

                            Nu stiu de ce faci comparatia cu o bucata de lemn invelita in folie pentru ca folia nu va imbraca o constructie in acest fel ci va fi doar o bariera, in anumite zone, pentru protejarea atat a lemnului cat si a izolatiei.

                            Mai mult, daca nu gresesc prea tare, ultimele bariere de vapori am vazut ca au un principiu de functionare care nu permite migrarea vaporilor dinspre interior spre exterior dar in sens invers DA.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • leon
                              Membru Marcant
                              • 19.sep.2006
                              • 905

                              #29
                              Incercati si aceste link-uri:
                              haasgroup.de/hp10353/Structura-peretelui.htm
                              O imagine mai clara a structurii peretilor:
                              haas-fertigbau.de/it/images2/wand40.gif

                              Comentariu

                              • cudalbuc
                                Incepator
                                • 08.feb.2007
                                • 30

                                #30
                                Cred ca un raspuns clar este aici

                                en.wikipedia.org/wiki/Vapor_barrier

                                Comentariu

                                Procesare...