Ore de liniste

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    #16
    Postat în original de evisceratum
    Acuma sa nu exageram. Daca crestem copii in sera apoi fac convulsiii si cint trece trenu. evident ca ora nu are cum sa se justifice dar nici copii nu sunt bibelouri
    Un copil nu face convulsii cand trece trenul,dar cu siguranta se sperie foarte tare cand,la ora 23,cand doarme adanc,un descreierat biped incepe sa dea gauri cu rotopercutorul in tavan,exact sub zona in care se afla patutul.Si nu e vorba doar de copii,ganditi-va ca la o faza din asta un bolnav cronic cu inima poate sa faca instantaneu un infarct.Cred ca nu exagerez deloc daca cer sa fie respectata legea,in primul rand,iar in al doilea rand,sa fiu tratat cu respectul cu care-i tratez si eu pe vecini (eu am "prostul obicei"de a-mi planifica cu o zi inainte lucrarile din casa care implica zgomote sau vibratii puternice si lipesc intotdeauna un afis pe usa blocului in care anunt intre ce ore fac galagia,le multumesc vecinilor pentru intelegere si imi cer scuze).In definitiv,o vorba buna nu costa nimic,dar valoreaza foarte mult.
    La urma urmelor,cred ca daca acel biped ar fi venit sa anunte dinainte ca da gauri seara tarziu si ar fi cerut intelegere din partea vecinilor afectati,cred ca lumea n-ar fi fost categoric impotriva.Puteam si eu atunci ori sa-mi trimit fetita de acasa,ori s-o mai tin treza si eventual sa-i pun niste muzica mai tare ca sa nu se sperie de zgomotul rotopercutorului si totul ar fi fost OK.Dar de ce oare sa avem o atitudine civilizata fata de cei din jurul nostru,cand putem fi "ghiolbani"?
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      #17
      Postat în original de raduca
      Postat în original de florin muresan-grecu
      [...] P.S. Ce pacat ca noi, cei care stam la bloc, nu ne putem alege vecinii...
      Prin alte parti, cei care vind locuinte intr-un ansamblu rezidential nou fac o selectie a viitorilor beneficiari ai acelor locuinte. In aceste cazuri nu veti intilni un amalgam de oameni din medii sociale diferite sau cu stiluri de viata diametral opuse. Ba chiar iti trebuie recomandare ca sa poti lua o locuinta intr-un anume loc. Dar, din pacate, nu este vorba de Romania.
      Asadar ,d-le Raduca,exagerand putin,ajungem tot la vorba "frumoasa tara,pacat ca-i locuita !"
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • iuliutz
        Membru Marcant
        • 11.nov.2007
        • 453

        #18
        Postat în original de florin muresan-grecu
        Postat în original de evisceratum
        Acuma sa nu exageram. Daca crestem copii in sera apoi fac convulsiii si cint trece trenu. evident ca ora nu are cum sa se justifice dar nici copii nu sunt bibelouri
        Un copil nu face convulsii cand trece trenul,dar cu siguranta se sperie foarte tare cand,la ora 23,cand doarme adanc,un descreierat biped incepe sa dea gauri cu rotopercutorul in tavan,exact sub zona in care se afla patutul.Si nu e vorba doar de copii,ganditi-va ca la o faza din asta un bolnav cronic cu inima poate sa faca instantaneu un infarct.Cred ca nu exagerez deloc daca cer sa fie respectata legea,in primul rand,iar in al doilea rand,sa fiu tratat cu respectul cu care-i tratez si eu pe vecini (eu am "prostul obicei"de a-mi planifica cu o zi inainte lucrarile din casa care implica zgomote sau vibratii puternice si lipesc intotdeauna un afis pe usa blocului in care anunt intre ce ore fac galagia,le multumesc vecinilor pentru intelegere si imi cer scuze).In definitiv,o vorba buna nu costa nimic,dar valoreaza foarte mult.
        La urma urmelor,cred ca daca acel biped ar fi venit sa anunte dinainte ca da gauri seara tarziu si ar fi cerut intelegere din partea vecinilor afectati,cred ca lumea n-ar fi fost categoric impotriva.Puteam si eu atunci ori sa-mi trimit fetita de acasa,ori s-o mai tin treza si eventual sa-i pun niste muzica mai tare ca sa nu se sperie de zgomotul rotopercutorului si totul ar fi fost OK.Dar de ce oare sa avem o atitudine civilizata fata de cei din jurul nostru,cand putem fi "ghiolbani"?
        Dar...dar cand vecinul care mi-a batut la usa cand am batut gratare sambata la amiazi in bucatarie a facut chefuri pana dimineata la 6 si sarea in balcon urland cat il tineau plamanii, sau el care si-a amenajat apartamentul cel putin 3 luni a bocanit si a batut si a gaurit, tot el imi bate la usa???????????? Unde e corectitudinea si nu inteleg de ca ii tineti partea. De ce nu vine unul care nu a facut niciodata galagie???????? Va zic eu de ce, pentru ca are bun simt si intelege cand omul are un pic de treaba. In fond si la urma urmei ce sa fac? si asa ies de la serviciu la 15.30 si pana la 21 ce poti face de unul singur? Sa mai stau pana la 18 cand se termina programul de liniste? sa lucrez si in seara de craciun pentru ca am respectat programul de liniste impus de un "biped" care nu are alta treaba decat sa asculte ce fac vecinii. Ok atunci o sa imi trimit colindatorii la el la usa pentru ca la mine este santier.....
        Scuzati incoerenta in exprimare.......am prea multe ganduri sa mai gandesc coerent.......
        "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
        Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

        Comentariu

        • letthal
          Incepator
          • 25.mar.2007
          • 13

          #19
          Iuliutz problema e ca toti trebui sa ne respectam unul pe altul acolo unde locuim. Hai sa iti spun o intamplare care am patit-o cu un vecin zgomotos. Deaspra mea locuia in urma cu 2 ani spun locuia pentru ca acum s-a mutat un tip care era un manelist convins. Programul lui incepea in jurul orei 15 cand tipul se intorcea de la munca si se incheia seara tarziu dupa ora 23 zi de zi manele la maxim. Dupa cateva sesizari la organele abilitate am sesizat ca volumul decibelilor in loc sa scada crestea. A urmat prima intalnire de gradul trei fata in fata cu mult iubitul meu vecin intr-o dimineatza pe la ora 7 cand ma intorceam de la un chef el plecand la munca in care i-am pus in vedere ca sunt obosit si sa nu ma deranjeze cu muzica in ziua respectiva. Surpriza la ora 15 a inceputut cutremurul urlau melodiile de jale ca si cand aveam casti pe urechi nu mai puteam de nervi. L-am lasat pe om sa se distreze iar seara am iesit cu baietii la un spritz. Am hotarat ca e cazul sa ma razbun pe vecinul meu iubit zis si facut. La ora 12 cand m-am intors acasa am coborat in boxa de la subsol impreuna cu betivii mei am luat caramida si mortar si m-am apucat de zidit usa de la intrare a manelistului. La ora 7 cand vecinul a vrut sa plece la munca au inceput urletele si circa 2 ore lovituri de ciocan in zid pana a reusit sa iasa omu din casa a fost prima data candimi placea cum suna zgomotul matinal ) . Operatiunea s-a repetat o saptamana la rand noaptea zideau uni ziua darama altul .Dupa o sapt mult iubitul meu vecin a ajuns la concluzia ca in acel bloc nu stau oameni normali si sa mutat. Asa ca te astept la mine in bloc draga Iuliutz cu renovarea ca zidesc foarte bine sa sti doar am experienta ).
          Nu vorbii fara sa sti
          Nu hali mereu ce auzi de la altii
          Nu te da ce nu potzi sa fi
          Sunt vorbe de ....
          Le auzi in fiecare zi

          Comentariu

          • DIY
            Living Legend
            • 07.sep.2007
            • 1736

            #20
            Re: Ore de liniste

            Postat în original de iuliutz
            Am o problema cu orele de liniste propuse de vechini...
            Acum ca mi-am varsat amarul astept un sfat , poate o lege care sa ma sustina cat de cat in fata a 2 suciti de oameni
            Din pacate, sfatul meu este tardiv; in sensul ca deja s-a creat un conflict.
            Sper, insa, ca metoda mea sa fie macar altora de folos.

            De cite ori am avut de facut renovari zgomotoase am inceput prin a ne anunta, din timp, vecinii. Ori i-am luat pe fiecare in parte, ori i-am invitat sa ne faca o vizita si-am stat la o cafea ...
            Ideea este ca nu am ajuns sa avem astfel de conflicte. Evident, am respectat orele de liniste si, de asemeni, am tinut cont si de rugamintile lor.

            Va dau un singur exemplu: un vecin, medic, ne-a rugat ca intr-o anumita simbata sa nu-ncepem lucrul decit dupa prinz; stia ca va veni dintr-o garda grea. Cum sa nu-l intelegi?

            Uneori este mai simplu sa mizezi pe faptul ca respectul este un drum cu doua sensuri.

            Numai bine,
            DIY

            Comentariu

            • iuliutz
              Membru Marcant
              • 11.nov.2007
              • 453

              #21
              Bine. Sunt de acord cu tine in privinta muzicii. Mie nu imi place sa ascult muzica tare dar de la pus muzica zilnic pana la dat niste gauri in 3-4 zile odata la 25 de ani mi se pare o diferenta MARE
              "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
              Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

              Comentariu

              • termopane
                Membru
                • 24.nov.2007
                • 139

                #22
                Postat în original de iuliutz
                Cele dintre 22-08 le respect cu strictete insa cele impuse de asociatia de locatari intre 14-17 le mai incalc
                Legea prevede sanctiuni pentru incalcarea acestor timpi de odihna.Va sfatuiesc sa cautati ultima lege legata de asociatiile de proprietari,in care sunt specificate clar aceste intervale orare si sanctiunile(a aparut in Monitorul Oficial prin august).
                Daca totusi,respectivii continua cu scandal,ideea cu ziditul usii nu e rea
                Si eu am avut un vecin foarte sensibil sub mine,si cand am schimbat tapiteria scaunelor m-a sunat sa intrebe daca pun parchet Din fericire s-a mutat,datorita iubitilor mei vecini manelisti,care o tin numai intr-un chef cu covrigei si apa de chiuveta,pe melodii de inima albastra.
                Totusi,nu putem respecta dorintele tuturor!Sunt copii care dorm la 2,altii la 3,altii la 4.Pe urma vine vecinul de la 4 obosit pentru ca a iesit din tura la 5,si cel de la 7 care termina serviciul la 6 si tot asa....
                Termopane,termopane...hai sa punem la balcoane!Ieftin ca braga,ca a venit frigul.

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  #23
                  Postat în original de termopane
                  Postat în original de iuliutz
                  Cele dintre 22-08 le respect cu strictete insa cele impuse de asociatia de locatari intre 14-17 le mai incalc
                  Legea prevede sanctiuni pentru incalcarea acestor timpi de odihna.Va sfatuiesc sa cautati ultima lege legata de asociatiile de proprietari,in care sunt specificate clar aceste intervale orare si sanctiunile(a aparut in Monitorul Oficial prin august).
                  Daca totusi,respectivii continua cu scandal,ideea cu ziditul usii nu e rea
                  Si eu am avut un vecin foarte sensibil sub mine,si cand am schimbat tapiteria scaunelor m-a sunat sa intrebe daca pun parchet Din fericire s-a mutat,datorita iubitilor mei vecini manelisti,care o tin numai intr-un chef cu covrigei si apa de chiuveta,pe melodii de inima albastra.
                  Totusi,nu putem respecta dorintele tuturor!Sunt copii care dorm la 2,altii la 3,altii la 4.Pe urma vine vecinul de la 4 obosit pentru ca a iesit din tura la 5,si cel de la 7 care termina serviciul la 6 si tot asa....
                  Este adevarat,fiecare are programul sau care nu se suprapune peste programul vecinilor.Tocmai de aceea sustin ca trebuie sa existe acel respect reciproc ce presupune inclusiv consultarea celor afectati de zgomot.Repet ceea ce am scris mai sus,daca un vecin vrea sa faca galagie la ora 23 pentru ca are de facut o amenajare urgenta si toata ziua este plecat de acasa,este imposibil sa nu gaseasca intelegere la vecini daca discuta in prealabil civilizat cu ei si isi expune problema.In definitiv,daca legea zice ca dupa ora 22 se interzice galagia,cine sa-l reclame pe acel om daca el s-a inteles amiabil cu vecinii?
                  Cand am avut acea problema cu gaurile date la ora 23,cand am chemat politia si politistii l-au intrebat de ce nu si-a cerut voie de la vecini sa faca galagie,tipul a raspuns ca lui nu-i place sa se laude cu ce-si face el prin casa.Dar pentru numele lui Dumnezeu,cine i-a cerut asa ceva?Trebuia sa vina doar sa anunte,nu ma interesa pe mine ce lucrari face el acolo,atata vreme cat nu demola structuri de rezistenta.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  Procesare...